Hipoteka odwrócona. Rynek brytyjski rośnie jak na drożdżach
Z najnowszych danych opublikowanych przez Equity Release Council wynika, że w ubiegłym roku zawarto w Wielkiej Brytanii 50 tys. nowych umów hipoteki odwróconej, a liczba klientów, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie przekroczyła 93 tys. Na rynku brytyjskim usługi typu equity release pojawiły się ponad 30 lat temu, a dzięki odpowiedzialnej polityce brytyjskiego rządu, przepisom prawnym, normom etycznym, ale przede wszystkim długofalowemu finansowaniu, rynek mógł się sukcesywnie rozwiać. W ciągu ostatnich pięciu lat jego wartość podwoiła się.[1]
W 2022 roku z rozwiązań typu equity release skorzystało w Wielkiej Brytanii 93 421 osób, co stanowi wzrost o 23 proc. w porównaniu z rokiem 2021. Tym samym, dzięki pieniądzom zamrożonym w nieruchomościach, brytyjscy emeryci uruchomili finansowanie o wartości 6,2 mld funtów. Patrząc na wartość uwolnionego kapitału, jest to wzrost o 29 proc. względem roku poprzedniego. W 2017, dzięki hipotece odwróconej uwolniony kapitał oscylował na poziomie 3,06 mld funtów, a to oznacza, że wielkość brytyjskiego rynku podwoiła się w ciągu ostatnich pięciu lat.[2]
– Już dawno zauważyliśmy, że majątek zamrożony w nieruchomości ma duże znaczenie w budowaniu długofalowego bezpieczeństwa finansowego seniorów i jest równie ważny co świadczenia emerytalne. Czas pandemii był pełen wyzwań i przyniósł spadki na rynku hipoteki odwróconej, ale w 2022 roku znów zaczęliśmy notować wzrosty i wróciliśmy na ścieżkę sprzed pandemii – podkreśla David Burrowes, przewodniczący Equity Release Council.
– Warto obserwować rynek brytyjski i brać z niego przykład nie tylko pod kątem przepisów prawnych, norm etycznych, czy profesjonalnego doradztwa dla osób przechodzących na emeryturę. Ważnym aspektem, który wpłynął na dynamiczny rozwój brytyjskiego rynku był dostęp do długoterminowego finansowania dla podmiotów oferujących hipotekę odwróconą w tym kraju. Podobne finansowanie może być dostępne dla kolejnych krajów UE, a to może oznaczać, że w Polsce również zaczniemy notować większe, niż dotychczas, wzrosty – podsumowuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
[1] https://www.thisismoney.co.uk/money/equityrelease/article-11696527/Equity-release-borrowing-DOUBLES-five-years-Older-homeowners-drew-6-2bn-properties-2022.html
[2] Tamże

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.