Jedna praca to przeżytek? Jak poradzimy sobie z inflacją i kryzysem pracowniczym
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Ostatnie lata zachwiały znacząco portfelami Polaków. Bardzo szybko musimy dostosować się do rynkowych zawirowań i do tego, że wypłata starcza na coraz mniej. Jakie zmiany musimy wprowadzić i jak na nowo rozpatrywać swoją drogę zawodową? Odpowiada Sylwia Szwed, mentorka przedsiębiorców oraz doradczyni biznesowa.
Nawet jeśli sądzimy, że pieniądze szczęścia nie dają, to są niezbędne do wygodnego życia. To środek do spełniania marzeń. Niestety, nawet mimo podwyżek płac, Polacy ciągle za zarobione pieniądze mogą kupić mniej.
- Pieniądze to emocje. Jak ich nie masz to się denerwujesz. Kiedy masz ich za dużo to się zadręczasz jak ich nie stracić. Inflacja czy wojna ma wpływ na nasz system nerwowy, zachowania i codzienne działania. Wielu z nas przyzwyczaiło się do wyższego standardu życia, po kryzysach, aby utrzymać ten standard, musimy więcej pracować, produkować, szukać dodatkowych źródeł dochodu. Jak pokonać stres i nerwy? W jaki sposób zabezpieczyć sobie większe dochody? Bardzo dobrym sposobem jest znalezienie dodatkowej pracy. Nie oszukujmy się, oszczędzać możemy tylko do pewnego momentu, a nie o to przecież chodzi aby żyć w deprawacji. Ja namawiam do nauczenia się przedsiębiorczości, bo z doświadczenia wiem, że w naszym kraju z wiedzą o biznesie nie jest zbyt dobrze – mówi Sylwia Szwed, doradczyni biznesowa i mentorka przedsiębiorców.
Finanse w naszych rękach
Czasy, gdy przez całe życie wykonywało się jeden zawód, definitywnie się skończyły. Już millenialsi zmieniają pracę nawet co kilka lat. Do tego dochodzi jednak inny model, znany np. w Stanach Zjednoczonych, czyli praca w kilku miejscach naraz. Nie jest to łatwe i wymaga doskonałej organizacji i łączenia z życiem prywatnym.
- Wierzę, że żyjemy w czasach, w których zmaterializowało się powiedzenie, że pieniądze leżą na ulicy. Musimy tylko nauczyć się po nie schylać. I to jest właśnie ta „przedsiębiorczość”, czyli umiejętność poruszania się po niestabilnym rynku, odnajdywania się w sytuacjach wymagających, podejmowania trudnych decyzji, radzenia sobie w okolicznościach niesprzyjających. Trzeba być odważnym, sprytnym i pełnym optymizmu. Przedsiębiorczość to nie tylko własny biznes, ale zarabianie dzięki własnym umiejętnościom i kompetencjom. Nauczyciel muzyki do południa może uczyć w szkole, po południu dawać prywatne lekcji gry na instrumentach, a w weekendy grać na weselach. Pracownica biura czy sklepu może utworzyć firmę sprzątającą i zarabiać na pomaganiu ludziom w zachowaniu porządku. Może ktoś pracujący w biurze, popołudniami w ramach swojego hobby dzierga na szydełku cudowne serwety, które sprzedaje poprzez portale internetowe lub nagrywa tutoriale, na których uczy innych tej zapomnianej już sztuki. Takich przykładów mogę podać więcej. Chodzi o to, aby korzystać z szans jakie daje nam dzisiejszy świat, internet, social media. Trzeba się nauczyć jak możemy zmonetyzować swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Co zrobić, aby więcej zarabiać. Wiem, że to nie jest dla każdego, ale wmawianie sobie, że nie mamy czasu, nie wiemy jak, do niczego nas nie doprowadzi. Jeśli chcemy zabezpieczyć naszą przyszłość czy przyszłość naszych dzieci, musimy działać, musimy zarabiać i ważne by robić to mądrze – tłumaczy Sylwia Szwed.
Dywersyfikacja swoich zawodowych umiejętności na pewno okaże się kluczowym elementem w najbliższych latach. Dzięki wielu opcjom nie zostaniemy w tyle i będziemy mogli chociażby czasowo, gdy tego potrzebujemy, zarabiać więcej.
Sylwia Szwed - Doradczyni Strategiczna, Przewodniczka Biznesowa, Mentorka Przedsiębiorców, Kreatorka Biznesu.
Posiada 20-letnie doświadczenie w biznesie w wielu branżach od produkcji i przemysłu do sektora beauty. Managerka, gdzie jako CEO odpowiadała za cały obszar rozwoju firmy, pozyskania klientów strategicznych, przygotowania spółek do debiutu giełdowego i rozwoju działalności. Dysponuje rozległym doświadczeniem i wiedzą z zakresu zarządzania, zwłaszcza strategicznego, przejmowania przedsiębiorstw i ich restrukturyzacji, tworzenia planów rozwojowych, pozyskania finansowania zewnętrznego i szybkiego reagowania na zmiany. Jej domeną jest sprzedaż, która wypływa z naturalnego zachowania dzielenia się i oferowania ludziom pomocy.
Zwolenniczka innowacyjności, rozumianej jako umiejętność znajdowania lepszych, szybszych i łatwiejszych sposobów świadczenia usług. Umiejętności i kompetencje zarządcze zdobyła dzięki awansom od najniższego szczebla i znajomości pracy na każdym poziomie struktury organizacyjnej firmy.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.