Komunikaty PR

Na czym oszczędzają Polacy?

2023-02-23  |  01:00

Ponad 34%[1] ankietowanych deklaruje, że potrzebuje dodatkowo ponad 2 tys. PLN miesięcznie, żeby czuć stabilność finansową, a jedynie 13,2% uważa swoje obecne dochody za wystarczające – tak wynika z badania przeprowadzonego w styczniu br. przez SW Research dla Job Impulse, agencji pracy tymczasowej, członka Polskiego Forum HR. Ponad 42% badanych oszczędza, rezygnując z wyjść do restauracji, a ponad 38% nie kupuje nowych ubrań. Tylko 4,6% nie widzi potrzeby oszczędzania. Aby zasilić domowy budżet, 65,5% najchętniej podjęłoby pracę dorywczą zdalną, wykonywaną z domu, a łącznie 51,4% fizyczną pracę dorywczą, m.in. w sklepie, magazynie, fabryce czy przy sprzątaniu.   

Ile nam brakuje na comiesięczne wydatki?

Z przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Job Impulse w styczniu 2023 r. badania wynika, że ostatnie miesiące odbiły się na portfelach Polaków. Tylko 13,2% nie potrzebuje dodatkowych dochodów, aby czuć stabilność finansową. 34,4% potrzebuje kwoty powyżej 2 tys. PLN, dla 23,8% wystarczająca byłaby kwota między 1 a 2 tys., a dla 20,8 % pomiędzy 500 a 1 tys. PLN. Wśród osób, które zadeklarowały 2 tys. PLN są przede wszystkim osoby w wieku 35-49 lat, o dochodach między 4 a 5 tys. PLN netto.

- Wyniki badań nie napawają optymizmem. Inflacja oraz wzrost cen sprawiły, że ostatnie miesiące nie były łatwe dla Polaków. Uważniej przyglądamy się domowym budżetom.  Szukamy oszczędności lub dodatkowych źródeł dochodu, aby czuć stabilność finansową oraz nie martwić się o to, czy wystarczy nam na opłacenie rachunków. Jednym ze sposobów na zwiększenie miesięcznych dochodów jest podjęcie pracy dorywczej.  Jako właściciel marki strefajob.pl staramy się rozwijać ofertę tego typu zleceń, dzięki czemu każdy bez względu na doświadczenie może znaleźć pracę – mówi Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impulse.

Na czym oszczędzamy?

Większość z nas jest obecnie zmuszona do tego, aby rezygnować z niektórych wydatków, na które wcześniej było miejsce w comiesięcznym budżecie. Ponad 25% ankietowanych deklaruje, że oszczędza na wszystkim, na czym może. Przede wszystkim jest to jedzenie „na mieście” (42,5%), nowe ubrania (38,5%), rozrywka i kultura (37,5%), podróże (30,6%) oraz usługi fryzjerskie i kosmetyczne (31,8). Zaledwie 4,6 % nie musi oszczędzać w ogóle. 

Na wszystkim oszczędzają głównie osoby powyżej 50-tego roku życia (33,8%). Młodzi, do 24 roku życia, rezygnują przede wszystkim z nowych ubrań (50,1%). W każdej przebadanej grupie wiekowej sposobem na oszczędzanie jest rezygnacja z kultury i rozrywki (prawie 40%).  To na czym większość nie oszczędza to zdrowie. W grupie badanych powyżej 50 lat, tylko 9,2% rezygnuje z wizyt lekarskich i badań, a w grupie 25-34 lat zaledwie 4,8%.

Praca dorywcza – metoda na podreperowanie domowego budżetu

Pytani, jaką pracę dodatkową najchętniej by podjęli, ankietowani wskazali pracę dorywczą zdalną, którą można wykonywać w domu (65,5%), zaś łącznie 51,4% fizyczną pracę dorywczą, np. w sklepie lub magazynie, lub pracę dorywczą na godziny, np. sprzątanie. Takie oferty można znaleźć na portalu strefajob.pl, którego właścicielem jest firma Job Impulse, agencja pracy tymczasowej, członek Polskiego Forum HR.

- Strefajob.pl to możliwość szybkiego znalezienia pracy „na już”, wtedy, kiedy potrzebujemy zasilić domowy budżet. To duży wybór ofert z różnych branż i w różnych lokalizacjach, nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach czy wsiach, gdzie znajdują się zakłady produkcyjne albo magazyny. Wszystkie niezbędne formalności można załatwić online na samym portalu lub poprzez aplikację. Same zlecenia to zazwyczaj proste prace, czyli inwentaryzacje, wsparcie sprzedaży, pomoc przy aranżacji sklepu, wykładanie towaru, hostessowanie czy prace pomocnicze w magazynach, nie wymagające szczególnych kompetencji czy doświadczenia. Strefajob.pl to praca dla każdego, zarówno studentów, jak i emerytów, osób zatrudnionych, kobiet i mężczyzn – mówi Monika Markiewicz, Project Manager w strefajob.pl Job Impulse.

Tylko 4% ankietowanych deklaruje, że nie ma na ten moment potrzeby podejmowania dodatkowej pracy. Pozostali szukają możliwości dorobienia. Początek roku jest dobrym momentem, aby zacząć przeglądać oferty i znaleźć odpowiednią dla siebie pracę dorywczą.


[1] Badanie przeprowadzone przez SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na zlecenie Job Impulse na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 816 osób, w dniach 9-10 stycznia.

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań Biuro prasowe
2024-07-04 | 17:30

73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań

Działania eko stają się coraz ważniejsze dla Polaków, a firmy stoją w coraz większym stopniu przed wyzwaniem związanym z raportowaniem niefinansowym (ESG),
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.