Nowy program szkoleniowo-edukacyjny pod patronatem Ministerstwa Finansów
Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) przygotowała pełny program szkoleniowo-edukacyjny pod nazwą „Bądź gotowy na KSeF” skierowany do biur rachunkowych i przedsiębiorców prowadzących własną działalność. W projekcie pod patronatem Ministerstwa Finansów przewidziano spotkania, warsztaty oraz szkolenia merytoryczne i techniczne, które ułatwią przejście przez nadchodzącą cyfrową rewolucję. Jego celem jest kompleksowe przygotowanie księgowych i polskich przedsiębiorców do wdrożenia KSeF w firmie.
Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku, a dla przedsiębiorców zwolnionych podmiotowo z VAT, od 1 stycznia 2025 roku. Do tego czasu przedsiębiorcy i księgowi mają czas na wdrożenie zmian do systemów finansowo-księgowych i procesów biznesowych, które umożliwią generowanie prawidłowych e-faktur. To także czas, w którym biura rachunkowe muszą dostosować się do nowych wymagań.
Programem "Bądź gotowy na KSeF" planujemy dotrzeć do biur rachunkowych w Polsce i udzielić im wsparcia w procesach dostosowawczych. Przeprowadzimy szkolenia z zakresu zmian prawnych i systemowych. Budujemy bazę wiedzy, w której pracownicy biur rachunkowych będą mogli znaleźć odpowiedzi na zadawane pytania – zapowiada Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzająca Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).
Roczny program edukacyjno–szkoleniowy zakłada m.in. zbudowanie bazy wiedzy o KSeF skierowanej do biur rachunkowych, organizację warsztatów szkoleniowych (online i stacjonarne), stworzenie poradnika dla biur rachunkowych i Klientów oraz webinarów. W ramach programu będzie miała miejsce również debata podczas tegorocznego Kongresu Partnerów Biznesowych OSCBR, który odbędzie się w dniach 26-27 maja br., w Hotelu Artis Loft pod Warszawą. Biura rachunkowe, które wezmą udział w programie, uzyskają także realne wsparcie w zakresie wdrożenia KSeF wśród swoich Klientów w postaci m.in. instrukcji i podpowiedzi ekspertów księgowych.
Program “Bądź gotowy na KSeF” to nie tylko wsparcie dla biur rachunkowych, ale również samych przedsiębiorców, którzy staną przed nie lada wyzwaniem, jeśli do tej pory nie korzystali z narzędzi online.
Mimo iż przygotowywania do wdrożenia KSeF trwają od już od pewnego czasu, wprowadzenie elektronicznych faktur dla wszystkich przedsiębiorców w kraju będzie wyzwaniem technologicznym, organizacyjnym i edukacyjnym. Znaczna grupa przedsiębiorców, często klientów biur rachunkowych, nie jest gotowa na używanie wyłącznie e-faktur. Problemem może być wykluczenie cyfrowe, ale także przywiązanie do wystawiania i otrzymywania dokumentów papierowych. Widzimy bardzo ważną rolę księgowych w edukacji przedsiębiorców i przygotowaniu ich do wdrożenia KSeF – ocenia Rafał Strzelecki, Prezes Zarządu CashDirector SA. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się objąć patronatem honorowym nasz program ukierunkowanych na wsparcie biur rachunkowych w obszarze KSeF.
Więcej informacji na temat programu “Bądź gotowy na KSeF” już niedługo pojawi się na stronach organizatora.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.