Nowy program szkoleniowo-edukacyjny pod patronatem Ministerstwa Finansów
Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) przygotowała pełny program szkoleniowo-edukacyjny pod nazwą „Bądź gotowy na KSeF” skierowany do biur rachunkowych i przedsiębiorców prowadzących własną działalność. W projekcie pod patronatem Ministerstwa Finansów przewidziano spotkania, warsztaty oraz szkolenia merytoryczne i techniczne, które ułatwią przejście przez nadchodzącą cyfrową rewolucję. Jego celem jest kompleksowe przygotowanie księgowych i polskich przedsiębiorców do wdrożenia KSeF w firmie.
Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku, a dla przedsiębiorców zwolnionych podmiotowo z VAT, od 1 stycznia 2025 roku. Do tego czasu przedsiębiorcy i księgowi mają czas na wdrożenie zmian do systemów finansowo-księgowych i procesów biznesowych, które umożliwią generowanie prawidłowych e-faktur. To także czas, w którym biura rachunkowe muszą dostosować się do nowych wymagań.
Programem "Bądź gotowy na KSeF" planujemy dotrzeć do biur rachunkowych w Polsce i udzielić im wsparcia w procesach dostosowawczych. Przeprowadzimy szkolenia z zakresu zmian prawnych i systemowych. Budujemy bazę wiedzy, w której pracownicy biur rachunkowych będą mogli znaleźć odpowiedzi na zadawane pytania – zapowiada Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzająca Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).
Roczny program edukacyjno–szkoleniowy zakłada m.in. zbudowanie bazy wiedzy o KSeF skierowanej do biur rachunkowych, organizację warsztatów szkoleniowych (online i stacjonarne), stworzenie poradnika dla biur rachunkowych i Klientów oraz webinarów. W ramach programu będzie miała miejsce również debata podczas tegorocznego Kongresu Partnerów Biznesowych OSCBR, który odbędzie się w dniach 26-27 maja br., w Hotelu Artis Loft pod Warszawą. Biura rachunkowe, które wezmą udział w programie, uzyskają także realne wsparcie w zakresie wdrożenia KSeF wśród swoich Klientów w postaci m.in. instrukcji i podpowiedzi ekspertów księgowych.
Program “Bądź gotowy na KSeF” to nie tylko wsparcie dla biur rachunkowych, ale również samych przedsiębiorców, którzy staną przed nie lada wyzwaniem, jeśli do tej pory nie korzystali z narzędzi online.
Mimo iż przygotowywania do wdrożenia KSeF trwają od już od pewnego czasu, wprowadzenie elektronicznych faktur dla wszystkich przedsiębiorców w kraju będzie wyzwaniem technologicznym, organizacyjnym i edukacyjnym. Znaczna grupa przedsiębiorców, często klientów biur rachunkowych, nie jest gotowa na używanie wyłącznie e-faktur. Problemem może być wykluczenie cyfrowe, ale także przywiązanie do wystawiania i otrzymywania dokumentów papierowych. Widzimy bardzo ważną rolę księgowych w edukacji przedsiębiorców i przygotowaniu ich do wdrożenia KSeF – ocenia Rafał Strzelecki, Prezes Zarządu CashDirector SA. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się objąć patronatem honorowym nasz program ukierunkowanych na wsparcie biur rachunkowych w obszarze KSeF.
Więcej informacji na temat programu “Bądź gotowy na KSeF” już niedługo pojawi się na stronach organizatora.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.