Komunikaty PR

O ochronie danych osobowych. Między teorią a praktyką

2023-03-23  |  10:00
Biuro prasowe

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) stoi na straży podstawowych praw i wolności obywateli, a w szczególności ich prawa do ochrony danych osobowych. Urząd Ochrony Danych Osobowych jako organ właściwy, który czuwa nad przestrzeganiem RODO, w swoich działaniach nie tylko reaguje na wpływające do Urzędu skargi czy zgłoszenia naruszeń ochrony danych, ale również uważnie przygląda się krajowej legislacji i z uwagą śledzi orzecznictwo w tym zakresie.

 

Program wydarzenia

Konferencja zostanie podzielona na trzy części. Prelegenci omówią istotne kwestie związane z ochroną danych osobowych w dwóch panelach: „W trosce o prawa jednostki. Rozbieżność orzecznictwa zagrożeniem dla ochrony danych osobowych” oraz „Ochrona danych osobowych gwarancją poszanowania prawa do prywatności”. Tuż po nich odbędzie się debata z udziałem zaproszonych ekspertów nt. „Systemu ochrony danych osobowych w pracach regulatorów na rzecz obywatela”.

Podczas wydarzenia Urząd poruszy m.in. temat wyzwań związanych z ochroną danych osobowych w świetle praktyki organu nadzorczego oraz w rozstrzygnięciach sądów.

Eksperci podejmą także zagadnienia dotyczące samego pojęcia danych osobowych wyrażonego w wyrokach Trybunału Sprawiedliwości UE – instytucji czuwającej nad stosowaniem i jednolitą wykładnią prawa Unii Europejskiej. Nie zabraknie wystąpienia na temat wytycznych Europejskiej Rady Ochrony Danych w kontekście definicji danych osobowych oraz przeglądu stanowisk i decyzji UODO, a także orzecznictwa krajowego w tym zakresie.

Pełna agenda wydarzenia znajduje się poniżej. 

 

Warunki uczestnictwa w konferencji

Osoby chcące uczestniczyć zdalnie w tej konferencji będą mogły skorzystać z transmisji internetowej, do której dostęp będzie możliwy za pośrednictwem strony WWW UODO poprzez link aktywny w dniu wydarzenia.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, o udziale w webinarium decyduje kolejność przyłączenia się do wydarzenia. Link do transmisji konferencji będzie aktywny w dniu spotkania.

Zapis wideo zostanie udostępniony na stronie www.uodo.gov.pl w późniejszym terminie.

Konferencja jest objęta patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajowego Rejestru Długów oraz serwisu ChronPESEL.pl.

 

Agenda wydarzenia:

10.00-10.30 Otwarcie konferencji

Jakub Groszkowski, Zastępca Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Rektor dr hab. Konrad Janowski, prof. Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, Jacek Oko, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Adam Łącki, Prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A.

 

10.30-10.45 Wystąpienie inauguracyjne

Wyzwania dla systemu ochrony danych osobowych w Polsce

Jakub Groszkowski, Zastępca Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych

 

Panel I W trosce o prawa jednostki. Rozbieżność orzecznictwa zagrożeniem dla ochrony danych osobowych

 

10.45-11.05 

Przegląd stanowisk UODO i orzecznictwa krajowego w zakresie pojęcia danych osobowych

Paulina Dawidczyk, Dyrektor Departamentu Skarg, UODO

11.05-11.25

Rola EROD i jej wytyczne dotyczące pojęcia danych osobowych

Maria Owczarek, Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Edukacji, UODO

11.25-11.45

Opinie EROD i EIOD dotyczące aktów pakietu usług cyfrowych i strategii w zakresie danych

Anna Buchta, Kierownik Działu Polityka i Konsultacje, Europejski Inspektor Ochrony Danych

11.45-12.00 Przerwa kawowa

 

Panel II Ochrona danych osobowych gwarancją poszanowania prawa do prywatności

 

12.00-12.15

Brak spójności przepisów krajowych z RODO. Prawo do prywatności a dostęp do informacji publicznej w świetle orzecznictwa

Weronika Kowalik, Naczelnik Wydziału Legislacji w Departamencie Orzecznictwa i Legislacji, UODO

12.15-12.30

Wpływ orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczącego administracyjnych kar pieniężnych na skuteczność ochrony danych osobowych w Polsce

Jacek Młotkiewicz, Dyrektor Departamentu Kontroli i Naruszeń, UODO

12.30-12.45

Jak dbać o swoje dane w sieci – wyzwania i zagrożenia użytkowników Internetu

Milena Górecka, Naczelnik Departamentu Polityki Konsumenckiej UKE

 

12.45-13.00

Powszechna obawa o PESEL

Bartłomiej Drozd, Dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów Konsumenckich Kaczmarski Group, ekspert ChronPESEL.pl

13.00-13.15

Czy numery rejestracyjne to dane osobowe – czyli po co komu Konstytucja

r.pr. Maciej Gawroński, GP Partners Gawroński, Biernatowski, Sp. K.

 

13.15-14.15 Debata  - System ochrony danych osobowych w pracach regulatorów na rzecz obywatela

Moderator:

Adam Sanocki, Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej, Rzecznik Prasowy UODO

 

Uczestnicy:

Jakub Groszkowski, Zastępca Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Monika Krasińska, Dyrektor Departamentu Orzecznictwa i Legislacji, UODO

r.pr. Maciej Gawroński, GP Partners Gawroński, Biernatowski, Sp.K.

Dorota Grudzień-Barbachowska, Dyrektor Departamentu Polityki Konsumenckiej, UKE

Małgorzata Dulińska-Majkowska, Radca prawny, Kierownik Zespołu Ochrony Danych i Prywatności KRD

Artur Zwaliński, Zastępca Dyrektora, Departament Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów UOKiK

Robert Czarnowicz, Związek Stowarzyszeń Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej

14.15-14.30 Zakończenie konferencji

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Rób zakupy i pomagaj, czyli jak wesprzeć lokalnie Fundację Happy Kids Biuro prasowe
2023-06-01 | 12:03

Rób zakupy i pomagaj, czyli jak wesprzeć lokalnie Fundację Happy Kids

900 tys. zł – tyle środków udało się zebrać Fundacji Happy Kids podczas zeszłorocznej akcji „Wspieraj lokalnie z Auchan”. Dlatego też organizacja ponownie bierze
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2023-06-01 | 11:00

Inicjowanie płatności QR kodem dostępne w aplikacji PolCard ® Go

PolCard from Fiserv wprowadza nowość w swojej aplikacji płatniczej. Od teraz w aplikacji PolCard ® Go możliwe jest inicjowanie transakcji za pomocą QR kodów, w których zapisane są dane dotyczące kupowanego
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2023-05-31 | 15:23

Polsko-Czeskie Forum Fintech w Pradze

30 maja 2023 r. w ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Czechach odbyło się Polsko-Czeskie Forum Fintech z udziałem firm i przedsiębiorców działających na obu rynkach.  Forum zostało zorganizowane przez

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konferencja - Diagnostyka molekularna w leczeniu nowotworów

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Z zamrożenia cen energii skorzysta w tym roku 8 mln gospodarstw domowych. Część z nich ma miesiąc na złożenie wniosku [DEPESZA]

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny muszą pamiętać, że jeszcze tylko do końca czerwca br. mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie w tym roku z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej. – Wszyscy sprzedawcy udostępniają takie wnioski na swoich stronach internetowych. Należy się jednak spieszyć, ponieważ ostateczny termin mija już za kilka tygodni – podkreśla Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Jak wskazuje, pozostałe gospodarstwa domowe nie muszą dopełniać żadnych dodatkowych formalności. W ich przypadku rachunki będą z automatu rozliczane po ubiegłorocznych stawkach.

Bankowość

Uczelnie wyższe coraz bardziej angażują się w walkę z największymi globalnymi wyzwaniami. Kluczowa jest współpraca z biznesem

 Wyzwań, które stoją przed uczelniami, jest dziś wiele i można je zakwalifikować do kilku megatrendów, które zachodzą w całym społeczeństwie – mówi prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród nich jest cyfrowa transformacja, zmiany klimatu i zrównoważony rozwój społeczny, który pozwoli niwelować nierówności. O wpływie, jaki szkoły wyższe mogą wywierać na społeczeństwa i wspierać je w odpowiedzi na bieżące wyzwania, 700 rektorów z całego świata debatowało podczas spotkania w Walencji. W przyjętej tam deklaracji zobowiązali się m.in. do uwzględniania w badaniach wyzwań globalnych i lokalnych, a także wyposażania studentów w kompetencje, które będą niezbędne w obliczu tych wyzwań w przyszłości. – Na mocy tych zobowiązań współpraca biznesu z uczelniami będzie jeszcze większa i szersza – mówi Wojciech Leśniewski, dyrektor Santander Universidades w Polsce, przedstawiciel organizatora cyklicznych spotkań rektorów.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Finanse

Start-upy nie narzekają na brak dostępu do finansowania. Równie ważny jest dla nich mentoring i wsparcie ekspertów

Polskie start-upy dobrze sobie radzą na europejskim i globalnym rynku, chętnie kierują swoje rozwiązania do dużych firm i korporacji, a ich domeną jest głównie software – wynika z ostatniego raportu Fundacji StartUp Poland. Jak wskazuje założyciel funduszu EEC Ventures Konrad Sitnik, tym, co warunkuje sukces, jest przede wszystkim determinacja founderów i dobry, skalowalny model biznesowy. – Ostatni element do tej układanki to jest mądry inwestor, który poza pieniędzmi zapewni również mentoring i wsparcie intelektualne – mówi ekspert. Taką rolę chce pełnić Tauron, który ze start-upami ściśle współpracuje już od kilku lat, oferując im autorski program akceleracyjny.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.