Piwniczka nie tylko z winem
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Własna piwniczka na wino, duża spiżarnia czy w pełni wyposażona siłownia nie muszą być tylko przywilejem właścicieli pokaźnych domów i rezydencji. Udowadnia to małżeństwo z Krakowa, które z pomocą MIKOŁAJSKAstudio zaadoptowało starą piwnicę na wnętrze marzeń.
Małżeństwo mieszkające na co dzień na Starym Mieście w Krakowie od dawna marzyło o dodatkowych pomieszczeniach, w których mogliby wspólnie spędzać wolny czas i degustować ulubione wina, delektując się przy tym własnoręcznie przygotowanymi potrawami, mając przy okazji dostęp do prywatnej siłowni. Wszystko to oczywiście w kameralnym gronie, bez natłoku obcych ludzi i przewijających się w miejscach publicznych tłumów. Dlatego, gdy tylko nadarzyła się okazja, nabyli 66- metrową piwnicę w budynku, który zamieszkują. Od razu wiedzieli, co zrobić z dodatkowym metrażem. By efekt sprostał ich oczekiwaniom, do współpracy zaprosili architektów z pracowni MIKOŁAJSKAstudio. To był strzał w dziesiątkę! Pomieszczenie wymagało bowiem nie tylko dobrego projektu wnętrz, ale też całkowitej renowacji.
- Największym wyzwaniem w tym projekcie okazał się stan wnętrza, który generalnie można określić jako zły. Krzywe ściany, krzywe łuki, dziury, kłębowiska kabli, brak okien, wystające kamienie z fundamentów – opowiada odpowiedzialna za projekt arch. Krystyna Mikołajska.
Wyzwanie przyjęte
Przeszkody udało się ominąć, dzięki pracy ekipy rozbiórkowej oraz, jak zdradza architektka, „magicznym” właściwościom płyt gipsowo-kartonowych, które mogły zasłonić większość zastanego wystroju. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania! Stara, zaniedbana i zniszczona piwnica stała się przyjemnym wnętrzem, przeznaczonym do relaksu. Odnajdziemy tu przytulny pokój z winem, nowoczesną siłownię oraz elegancką spiżarnię, która wizualnie przypomina luksusowo urządzoną kuchnię. Do tego wygospodarowano miejsce na toaletę i łazienkę z prysznicem, która zapewnia komfort po treningu.
Przytulna winiarnia
Choć trudno tu wskazać na jeden dominujący styl, wnętrza są spójne stylistycznie, a ich wystrój ściśle podporządkowany funkcji. Pokój z winem łączy elementy nowoczesne (kamień, biokominek w zabudowie TV) ze stylem loftowym (stara cegła, industrialne oświetlenie, czerń), a całość dopełniają drewniane, półki na wino. Klimat budują nie tylko materiały i wyposażenie (stylowa sofa Jenny Sits oraz wygodne fotele Leslie Minotti), ale też ceglane łuki, które postanowiono wykorzystać do podkreślenia aranżacji. To miejsce bardzo kameralne, sprzyjające spędzaniu czasu z lampką wina w dłoni.
Luksusowa spiżarnia
By zgodnie z rytuałem oddawać się przyjemności degustacji win, nie mogło tu zabraknąć również chłodziarki. Swoje miejsce odnalazła w nowocześnie urządzonej spiżarni. Elegancka zabudowa bardziej bowiem przypomina luksusową kuchnię, niż tradycyjne pomieszczenie do przechowywania żywności i wiktuałów. Wykonana z drewna, z modnym pionowym ryflowaniem, przeszklonymi frontami szafek wiszących oraz subtelnie ukrytą w zabudowie z beżowej, matowej płyty lodówką “side by side”, prezentuje się niezwykle szykownie. Kuchnia w pełni wykorzystuje dostępną przestrzeń, zapewniając nie tylko maksimum miejsca do przechowywania, ale też strefę roboczą ze zlewozmywakiem i płytą indukcyjną. Można tu magazynować składniki, jak i przygotowywać szybki obiad lub przyjęcie dla przyjaciół.
Nowoczesna siłownia
Równie eklektyczny charakter, jak dwa pozostałe pomieszczenia, ma dobrze wyposażona siłownia. Loftowa cegła stanowi tło dla starannie dobranych sprzętów do ćwiczeń. Jej surowy charakter przełamuje rysunek kamienia położonego na ścianie z wejściem do pomieszczenia. Kontrolę nad treningiem zapewniają duże tafle luster ubrane w czarne, industrialne ramy, w które wbudowano… telewizor. Siłownia to bowiem nie tylko miejsce pracy fizycznej nad własnym ciałem, ale też relaksu. Podkreśla to ukryta za szklanymi drzwiami sauna. Zabudowana w drewnie, zapewnia spójność aranżacji wszystkich pomieszczeń, cechującą najlepsze projekty wnętrz.
O pracowni:
MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce. Robią to, w czym są najlepsze, starają się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest ich ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W zespole MIKOŁAJSKAstudio pracują ambitni i profesjonalni architekci, zawsze mający na względzie, że to Klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego wnętrza. Dlatego z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania Klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.