Komunikaty PR

Polska dobrym kierunkiem inwestycyjnym dla Amerykanów

2023-02-20  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Aleksandra Maśnica
Prime Time PR

Halszki 28
30-611 Kraków
aleksandra.masnica|primetimepr.pl| |aleksandra.masnica|primetimepr.pl
12 313 00 87
https://primetimepr.pl/

Polska, jedna z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej, staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem inwestycyjnym dla Amerykanów. Kluczowymi czynnikami kształtującymi ten trend są m.in. strategiczne położenie, potencjał wzrostu na rynkach międzynarodowych oraz wysoko wykwalifikowani pracownicy.

Polska wiodącym partnerem

Firmy pochodzące ze Stanów Zjednoczonych są największymi inwestorami na świecie, a Polska stanowi dla nich jeden z ciekawszych rynków w całej Europie. Zgodnie z ubiegłorocznym raportem autorstwa SGH, wykonanego we współpracy z Amerykańską Izbą Handlową, wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld dolarów, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Firmy zza oceanu to druga, po przedsiębiorstwach niemieckich, najważniejsza grupa inwestorów zagranicznych. Ponadto w latach 2010 do 2021 dynamika napływu do Polski inwestycji amerykańskich była o 50 proc. wyższa, aniżeli napływ inwestycji zagranicznych ogółem. Poza tym w naszym kraju znajduje się ¼ wszystkich inwestycji amerykańskich ulokowanych w regionie całej Europy Środkowo-Wschodniej - Polska jest dynamicznie rozwijającym się centrum technologicznym w regionie. Firmy i startupy przyciągają inwestycje z USA ze względu na dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników, konkurencyjne koszty operacyjne i potencjał wzrostu na rynkach międzynarodowych. To zjawisko odzwierciedla nie tylko rosnącą rangę naszego kraju w kontekście globalnej innowacyjności, ale także potencjał dalszego rozwoju gospodarczego i kształtowania nowych trendów. Dzięki sprzyjającemu otoczeniu oraz ciągłemu rozwojowi infrastruktury technologicznej, możemy oczekiwać dalszego wzrostu i umocnienia pozycji jako ważnego gracza na arenie międzynarodowej - mówi Patryk Komisarczyk, członek zarządu Reliance New Technology INC.

Innowacje przyciągają kapitał

Według raportu SGH i AIH, wartość inwestycji amerykańskich firm w Polsce odpowiada 4,1 proc. polskiego PKB. Najwięcej miejsc pracy tworzą natomiast firmy związane z usługami, choć większość inwestycji skupia się jednak na przemyśle. Najliczniejszą pod względem liczby firm branżę stanowi działalność związana z oprogramowaniem, w której operuje blisko 140 przedsiębiorstw. Firmy w tym sektorze poszukują w Polsce przede wszystkim wysoko wykwalifikowanych pracowników. Rozwija się również skala inwestycji w sektor technologii i innowacji - Firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, analizą danych, czy przemysłem kosmicznym przyciągają obcokrajowców, ponieważ oferują im duży potencjał wzrostu i globalną skalowalność. Mamy wiele projektów, które obecnie urosły już do rangi międzynarodowej przede wszystkim dzięki dofinansowaniu przez kapitał zagraniczny. Przykładem jest polska spółka, która produkuje satelity wynoszone na orbitę razem z NASA - mówi Patryk Komisarczyk z Reliance New Technology INC.

Stabilna gospodarka i dogodne położenie

Polska może być postrzegana jako atrakcyjny kierunek inwestycyjny dla Amerykanów przede wszystkim ze względu na stabilną gospodarkę - według raportu firmy EY “European Economic Outlook Q1 2024” nasz kraj może w niedalekiej przyszłości być pod tym względem liderem na skalę całej Unii Europejskiej. Według szacunków nasza rodzima gospodarka powinna w tym roku wzrosnąć o 3,7 proc. - Kluczowym aspektem jest również strategiczne położenie naszego kraju, w samym sercu Europy, co czyni go dogodnym miejscem do prowadzenia biznesu na rynkach europejskich. Dostępność do szerokiego rynku konsumenckiego oraz dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa sprawiają, że możemy być bazą dla działalności handlowej i produkcyjnej na szczeblu europejskim. Warto również wspomnieć o wykwalifikowanych pracownikach. Liczba studentów wyższych uczelni oraz wysoki poziom edukacji technicznej sprawiają, że Polska jest atrakcyjnym miejscem dla firm poszukujących rzetelnych pracowników, zwłaszcza w sektorze technologicznym i inżynieryjnym - mówi Patryk Komisarczyk.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Prime Time PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.