Powstał Crédit Agricole Auto Bank
- Celem nowego Banku, wywodzącego się z FCA Banku, jest zostanie wiodącym, niezależnym i wielomarkowym liderem w finansowaniu pojazdów oraz sektora mobilności w Europie.
- Przy wsparciu Crédit Agricole Consumer Finance, który jest jedynym udziałowcem Banku, nowy CA Auto Bank ma ambicje przewodzić zmianom transformacji energetycznej na rynku motoryzacyjnym, osiągając co najmniej 10 miliardów euro outstandingu do 2026 roku. Firma chce, aby w 2030 r. 80% portfela nowych pojazdów stanowiły „zielone” samochody ekologiczne.
- CA Auto Bank jest otwarty na nowe partnerstwa i będzie prowadził swój biznes we wszystkich sektorach mobilności: od samochodów przez jednoślady, kampery, łodzie, sprzęt rolniczy, po lekkie i ciężkie pojazdy użytkowe.
Wraz z narodzinami CA Auto Bank otwiera się nowy rozdział mobilności w Europie. CA Auto Bank to międzynarodowa grupa bankowa prowadząca działalność w 17 krajach europejskich i Maroku. Nowy Bank, kontrolowany przez Crédit Agricole Consumer Finance (będący częścią Crédit Agricole S.A.), jest owocem ogłoszonych w 2021 roku porozumień pomiędzy francuską Grupą a firmą Stellantis, w ramach reorganizacji partnerstwa finansowego obu firm.
Celem CA Auto Bank jest zdobycie pozycji wiodącego niezależnego, wielomarkowego gracza w zakresie finansowania pojazdów oraz w sektorze mobilności. Bank, który zachowa swoją europejską siedzibę w Turynie, jest silnie obecny na arenie międzynarodowej. Jego celem jest osiągnięcie co najmniej 10 miliardów euro outstandingu do 2026 r. oraz posiadanie do 2030 roku portfela nowych pojazdów, w którym 80% będą stanowiły „zielone” pojazdy ekologiczne.
Utworzony 4 kwietnia 2023 r. CA Auto Bank stanowi jeden z filarów strategii CA Consumer Finance: Grupa dąży do tego, aby stać się europejskim liderem w dziedzinie zielonej mobilności, dzięki pełnej gamie rozwiązań dostarczanych przez jej spółki zależne i zaprojektowanych tak, aby zaspokoić wszystkie potrzeby klientów. CA Auto Bank, który pozycjonuje się jako nowy "Bank Mobilności dla Lepszej Planety", zamierza przewodzić transformacji branży energetycznej, czyniąc dostęp do pojazdów o zerowej i niskiej emisji coraz bardziej powszechnym i przystępnym dla wszystkich odbiorców.
W nowej odsłonie Bank udostępnia kompleksową ofertę finansową, ubezpieczeniową oraz wynajmu dzięki współpracy z ponad 30 prestiżowymi markami, aktywnymi na różnych obszarach mobilności. W składzie marek współpracujących z Bankiem znajdują się te najbardziej kultowe, jak Ferrari, Tesla, Mazda, Aston Martin, McLaren, Lotus i Morgan jak i najnowsze marki na rynku m. in. VinFast, DR Automobiles, Aiways, XEV, ElectricBrands oraz Invicta Electric, aktywne na rynku elektryków i nie tylko. Dołączy do nich również wielu Dealerów i dostawców różnych marek w tym dealerów sieci Stellantis, których Bank będzie nadal wspierał jednak już nie jako tzw. Bank Captive.
CA Auto Bank jest również aktywny w świecie jednośladów, obok Harley-Davidson, Royal Enfield, Fantic Motor, Vmoto Soco i CAKE; w świecie kamperów i przyczep we współpracy z Erwin Hymer Group, Groupe Pilote, Groupe Rapido, Knaus Tabbert, Concorde i Carthago oraz w świecie lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych, z Ford Trucks i BMC Trucks.
Więcej partnerstw zostanie ogłoszonych w najbliższej przyszłości. Oprócz zacieśniania współpracy z obecnymi partnerami, Bank będzie inicjował nowe partnerstwa przy wsparciu Crédit Agricole. Bank będzie stopniowo rozszerzał swój zasięg na wszystkie sektory mobilności, w tym pojazdy wodne i rolnicze.
CA Auto Bank będzie kontynuował proces transformacji elektrycznej, który doprowadził firmę do przyjęcia strategii ESG (Environmental, Social and Governance) opartej na zasadzie „tworzenia każdego dnia rozwiązań mobilnych dla lepszej planety”. W tym celu Bank oferuje szeroką gamę elastycznych produktów finansowych, których celem jest zachęcenie do nabycia nowych pojazdów.
Równolegle do powyższych działań, spółka Drivalia zajmującą się mobilnością w ramach grupy CA Auto Bank, będzie kontynuowała rozwój mobilnych rozwiązań dsprzeyjających ekologicznemu użytkowaniu pojazdów. Drivalia zapewnia szeroką ofertę produktów leasingowych, wynajmu i planów mobilności: od współdzielenia samochodów elektrycznych po subskrypcje i wynajem samochodów na dowolny okres. Firma będzie nadal inwestować w swoją infrastrukturę elektryczną, która do 2026 roku będzie miała 3500 stacji ładowania w całej Europie oraz we flotę, która w ciągu trzech lat osiągnie 200 000 pojazdów, z czego 55 procent będą stanowić modele w pełni elektryczne i PHEV.
Ponadto, w nadchodzących miesiącach CA Auto Bank zaplanował przejęcie – pod warunkiem uzyskania zgody właściwych organów – działalności ALD w Irlandii i Norwegii oraz spółki LeasePlan w Czechach i Finlandii, co pozwoli Bankowi i Drivali dalej rozszerzać swój europejski zasięg, powiększając swoją flotę o łącznie ponad 70 000 pojazdów.
Nowe technologie i digitalizacja to kluczowe narzędzia w działalności CA Auto Banku. Bank, który jest w pełni cyfrowy, stworzył zintegrowaną sieć najnowocześniejszych platform, rozwijanych z perspektywy omnichannel i wykorzystywanych we wszystkich krajach europejskich, w których działa Grupa. CA Auto Bank będzie korzystał ze stałego rozwoju narzędzi finansowych i ubezpieczeniowych, a także z nowych systemów płatności - jak w przypadku CA Auto Pay, platformy zarządzającej planami typu "kup teraz - zapłać później", kredyt natychmiastowy czy split payment.
"Jesteśmy dumni z powstania CA Auto Banku oraz z włączenia 100% jego działalności, jak również działalności firmy Drivalia, w ramy Grupy Crédit Agricole Consumer Finance. Jest to dla nas wyjątkowa okazja, która znacząco przyczynia się do realizacji naszych ambicji bycia liderem zielonej mobilności w Europie" - powiedział Stéphane Priami, prezes CA Auto Banku i dyrektor generalny CA Consumer Finance. "Sektor mobilności przechodzi głębokie zmiany zarówno w zakresie transformacji energetycznej, jak i użytkowania. W tym kontekście umiejętności, doświadczenie i profesjonalizm zespołów CA Auto Bank i Drivalia będą dużym atutem, w połączeniu z kulturą przedsiębiorczości i siłą Crédit Agricole".
"Ten nowy początek jest naturalną ewolucją projektu, który dotychczas realizowaliśmy. Historia CA Auto Banku rozpoczęła się w ubiegłym stuleciu, kiedy w 1925 roku powstała spółka SAVA, jedna z pierwszych spółek finansowych w Europie, stworzonych w celu pomagania klientom w nabywaniu pojazdów. Przez te 100 lat do chwili obecnej nasza misja była realizowana zarówno w Fiat Auto Financial Services, w FGA Capital, aż po transformację i zostanie FCA Bank w 2015 roku. Dzisiaj dotyczy to również zielonej i zrównoważonej mobilności jutra " - powiedział Giacomo Carelli, CEO CA Auto Bank. "To jest początek historii rozwoju prowadzącego nas do bycia niezależnym graczem na rynku europejskim pracującym jak prawdziwy captive i wyspecjalizowanym w usługach finansowych, dla mobilności w każdym z jego aspektów".
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.