Problemy finansowe seniorów: nie narzekać, nie obciążać dzieci
Seniorzy zapytani o to, kto powinien im pomagać, także finansowo, wskazują przede wszystkim Państwo – tak odpowiedziało 60 proc. emerytów biorących udział w najnowszym badaniu Funduszu Hipotecznego DOM. [1] Osoby starsze nie mają zbyt wielu pomysłów jak poprawić swoją sytuację finansową i liczą przede wszystkim na świadczenia państwowe: wyższe emerytury, trzynastki, czternastki etc. Aż 80 proc. słyszało o rencie dożywotniej, a 57 proc. zdaje sobie sprawę, że nieruchomość może być źródłem dodatkowej gotówki.
W dobie szalejącej inflacji seniorzy narzekają najbardziej na wzrost cen żywności i podstawowych produktów (tak odpowiedziało 24 proc. ankietowanych), prądu (19 proc.), opłat mieszkaniowych oraz czynszu (18 proc.), gazu (16 proc.), leków i badań (9 proc.), paliwa (5 proc.). Połowa emerytów (48 proc.) nie rozmawia z bliskimi o swoich problemach finansowych, bo jest przekonana, że musi poradzić sobie z nimi sama (26 proc.), nie chce obciążać innych swoimi problemami (26 proc.), czuje się gorsza. [2]
Do kogo po pomoc?
Seniorzy uważają, że wspierać powinno ich przede wszystkim Państwo (60 proc.). [3] Tylko 5 proc. emerytów wskazało, że źródłem takiego wsparcia powinny być dzieci i wnuki, tylko 3 proc. uważa, że pomoc powinna nadejść ze strony organizacji społecznych. Co piąty ankietowany (21 proc.) uważa, że emeryci powinni radzić sobie sami, bez liczenia na czyjeś wsparcie.
Kto słyszał o rencie dożywotniej?
O rencie dożywotniej słyszało 80 proc. emerytów. Aż 57 proc. zdaje sobie sprawę, że mieszkanie może być źródłem dodatkowej gotówki na emeryturze. Mimo to renta dożywotnia wciąż jest w Polsce rozwiązaniem niszowym. Za granicą, np. w Wielkiej Brytanii tylko w 2022 roku podpisano 50 tys. nowych umów typu equity release. [4] W Polsce w ciągu ostatnich 10 lat zawarto ok. 1000 umów renty dożywotniej. Emeryci zapytani o to, dlaczego rozwiązanie jest bardziej popularne za granicą twierdzili, że panują tam inne relacje rodzinne (tak deklarowało 23 proc.), są odpowiednie regulacje prawne (15 proc.), większa świadomość (14 proc.) oraz lepsze doradztwo (7 proc.). Co trzeci emeryt nie był jednak w stanie wskazać przyczyny dlaczego za granicą hipoteka odwrócona jest bardziej popularna niż w Polsce (31proc.).
[1] Badanie opinii Funduszu Hipotecznego DOM (ankiety telefoniczne) przeprowadzone w lutym 2023. P=298.
[2] Tamże.
[3] Tamże.
[4] https://www.thisismoney.co.uk/money/equityrelease/article-11696527/Equity-release-borrowing-DOUBLES-five-years-Older-homeowners-drew-6-2bn-properties-2022.html

Jak zapewnić bezpieczne transakcje w swoim sklepie online?

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.