Komunikaty PR

Randka budżetowa, czyli jak rozmawiać z partnerem o pieniądzach?

2023-02-08  |  09:00
Biuro prasowe

Pieniądze stanowią jeden z najczęstszych tematów tabu. Wiele osób świadomie i celowo unika rozmowy o nawykach finansowych z partnerem, mając nadzieję, że to słuszna decyzja nie wywołująca niepotrzebnych nieporozumień i konfliktów. Chcąc budować szczerą i stabilną relację, warto nauczyć się umiejętnie rozmawiać o pieniądzach w związku i podejmować się nie tylko romantycznych tematów, ale również tych trudniejszych i niekiedy niewygodnych. Pytanie, jak podejść do takiej rozmowy i nie bać się mówić otwarcie o finansach? Co zrobić, by pieniądze nie szły w parze z emocjami i były traktowane jako zwykły temat do rozmowy?

Wchodząc w relację z partnerem i chcąc zaimponować drugiej połówce często próbujemy przejaskrawiać rzeczywistość. Świadome unikanie bądź prześmiewcze traktowanie tematu zarabiania i wydawania pieniędzy, wynika niekiedy ze strachu przed reakcją drugiej osoby. Poruszenie rozmowy na temat finansów w związku, wzbudza u partnerów strach przed kłótnią czy odtrąceniem. Z opinii publicznej wynika, że to właśnie temat pieniędzy jest jednym z częstszych powodów konfliktów w związkach. Dzieje się tak, ponieważ osoby chcące poruszać trudne tematy, nie przygotowują na to swoich partnerów. Ważnym jest by racjonalnie i świadomie podchodzić do tego typu delikatnych rozmów i starać się, by odbywały się w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Co scala związek? Czy warto unikać tematu pieniędzy?

Budowanie silnych i mocnych fundamentów związku polega w głównej mierze na poznawaniu siebie nawzajem. Randki, podróże, wspólne mieszkanie, pierwsze inwestycje i koniec końców zarządzanie budżetem domowym jest związane ściśle z finansami. To nieodłączna część każdego życia człowieka. Rozmowa o nich, wymiana zdań i podejścia do pieniędzy wiąże się z wyjściem ze strefy komfortu, jednak jest niezbędna do budowania trwałego i szczerego związku.

- Rozmowa o pieniądzach wywołuje niepotrzebne stresy i emocje, które mogą szkodzić związku. Zatem ważną kwestią w tym aspekcie jest umiejętna komunikacja między partnerami. Oczywiście, każdy z nas opiera swoje nawyki finansowe na wzorcach, które wyniósł z domu, jednak warto się nimi podzielić z drugą połówką. Związek powinien opierać się na wzajemnym zrozumieniu. Podczas rozmowy, dobrze jest omawiać swoje postawy, potrzeby i jednocześnie kształtować wspólne cele finansowe. Kompromis to klucz do sukcesu. Każdy, bez względu na wysokość przychodów, powinien czuć się swobodnie w ustalonych zasadach gospodarowania budżetem domowym i podchodzić do kwestii finansowych z rozsądkiem i racjonalnym podejściem - twierdzi Marta Kobińska, dyrektor finansowa Bravecare i założycielka bloga o finansach „Bezpieczna Finansowo”.

Zabierz partnera na randkę budżetową!

Dobrym pomysłem na przeprowadzenie rozmowy o pieniądzach jest umówienie się na tzw. randkę budżetową. Jest to nic innego jak spotkanie poświęcone tematyce finansowej, które odbywa się w przyjaznej, pozbawionej nerwów i gniewu atmosferze, na neutralnym gruncie.

Chcąc przygotować partnera na randkę budżetową, warto zaaranżować bezpieczną przestrzeń. Sugeruję w tym miejscu restaurację, spacer czy kawiarnię, gdzie spotkanie odbywałoby się w sposób spokojny i bezstresowy. Zdrowa relacja powinna opierać się na wzajemnym wsparciu i szacunku, dlatego ważnym jest, by partnerzy podczas spotkania wypisali cechy wspólne i różnice w zarządzaniu pieniędzmi. Dobrze jest odnaleźć złoty środek, nie próbować przeforsować swojego zdania i ustalać gospodarowanie finansami w sposób klarowny i zrozumiały dla obu stron. Nastrój wywołany romantyczną atmosferą randki zdecydowanie ułatwi rozmowę na płaszczyźnie finansowej. Podsumowując, poruszanie tematu pieniędzy w partnerstwie, scala związek i stawia stabilne filary, które będą procentować przez lata. Rozmawianie o pieniądzach powinno być konstruktywne, wyrozumiałe i odbywać się w spokojnych, przyjaznych do tego warunkach – dodaje autorka bloga „Bezpieczna Finansowo”.

 

Marta Kobińska – autorka bezpiecznafinansowo.pl, którego stworzyła dla kobiet, chcących czerpać zadowolenie ze swojego życia. Trenerka mentalna kobiet, mentorka, coach, autorka i entuzjastka życia na własnych warunkach. Na co dzień zajmuje się edukacją finansową i dzieli ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym w księgowości i finansach.  Aktualnie członek Zarządu i dyrektor finansowa w międzynarodowym holdingu Bravecare. Prywatnie szczęśliwa kobieta, matka i posiadaczka 5 kotów syberyjskich i psa.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań Biuro prasowe
2024-07-04 | 17:30

73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań

Działania eko stają się coraz ważniejsze dla Polaków, a firmy stoją w coraz większym stopniu przed wyzwaniem związanym z raportowaniem niefinansowym (ESG),
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.