Komunikaty PR

Rekordowe wyniki na 5-lecie Faktorii.

2023-02-20  |  14:15
Biuro prasowe
Do pobrania Faktoria ( 0.39 MB )

W 2022 roku branża faktoringowa odnotowała wzrost o 27% w stosunku do ubiegłego roku, finansując wierzytelności na kwotę ponad 460 mld złotych. Faktoria – pierwszy fintech bankowy z szeroką paletą rozwiązań przyspieszających, odraczających i zabezpieczających płatności dla małych, średnich i większych firm – na 5-lecie istnienia zanotował ponad dwukrotnie wyższy wzrost niż średnia dla całej kategorii.

Sektor MŚP w obliczu recesji

Ubiegły rok był zdominowany przez rekordowo wysoką inflację, wciąż zamrożone środki z KPO, Polski Ład, a także przerwane łańcuchy dostaw spowodowane wojną w Ukrainie. Niepewna sytuacja rynkowa jeszcze bardziej pogorszyła płynność finansową wielu polskich przedsiębiorstw i zebrała swoje żniwo zwłaszcza w sektorze MŚP. Według danych CEIDG w ubiegłym roku wpłynęło ponad 190 tys. wniosków o zakończenie działalności – najwięcej od 2014 roku. W trzecim kwartale 2022 roku znaczenie zwiększył się (o 7,3%) odsetek firm, które posiadają faktury przeterminowane o ponad 30 dni. Obecnie już co drugie przedsiębiorstwo deklaruje, że posiada tego typu zaległości – dotyczy to głównie małych i średnich podmiotów, wynika z badań przeprowadzonych przez Keralla Research dla BIG InfoMonitor. Z kolei dane raportu Coface z początku bieżącego roku pokazują, że wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce w 2022 roku osiągnął aż 30%.

Widać wyraźnie, że te problemy zaczynają narastać. Rosnąca inflacja oznacza wzrost kosztów prowadzenia biznesu, na co nakłada się obserwowany w wielu mniejszych firmach spadek sprzedaży. Powoduje to trudności w zarządzaniu bieżącą płynnością finansową i prowadzi do zatorów płatniczych. W takiej sytuacji skutecznym rozwiązaniem może być skorzystanie z dopasowanych produktów finansowych takich jak faktoring – komentuje Jerzy Dąbrowski, wiceprezes zarządu Faktorii.

W poszukiwaniu bezpiecznych rozwiązań

Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po narzędzia, jakie oferuje im branża faktoringowa, w dużej mierze ze względu na większą elastyczność i dostępność ich w porównaniu do banków. Tego typu wsparcie zostało docenione przez krajowych przedsiębiorców, co przełożyło się na rekordowe wyniki całej branży faktoringowej, która odnotowała aż 27% wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Polski Związek Faktorów (PZF) podaje, że faktorzy zrzeszeni w ramach PZF obsłużyli w 2022 łącznie niemal 24 mln faktur na łączną kwotę 460,6 mld złotych. To oznacza absolutny rekord!

Wartość finansowania udzielonego przez firmy faktoringowe polskim podmiotom gospodarczym jest imponująca. Kolejny rok z rzędu zaspokajamy zapotrzebowanie na gotówkę, mimo niesprzyjających okolicznościmówi Konrad Klimek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Sukces na 5-lecie działalności

To był wyjątkowy – już piąty – rok na polskim rynku również dla Faktorii, będącej częścią grupy Nest Bank. Spółka odnotowała ponad dwukrotnie wyższy wzrost obrotów (o 59,9%) niż średnia dla całej kategorii (27%), finansując wierzytelności na kwotę ponad 1,9 mld złotych.

W Faktorii staramy się jak najlepiej wspierać polskich przedsiębiorców, dopasowując naszą ofertę faktoringową, aby nasi Klienci mogli uzyskać finansowanie tak szybko i wygodnie jak tylko to możliwe. Wypłacamy na ich konto do 90% wartości faktury, a nasze limity sięgają aż do 10 mln złotych – mówi Jerzy Dąbrowski.

Rozwój nowych technologii uczynił usługę faktoringu znacznie bardziej dostępną i tańszą, dlatego dziś po tego typu rozwiązanie może sięgnąć każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości. Oferta Faktorii jest dostępna m.in. na platformie Apfino, należącej do Comarch, z której korzysta duża grupa firm.

Jesteśmy pierwszym fintechem bankowym z szeroką paletą rozwiązań przyspieszających, odraczających i zabezpieczających płatności dla małych, średnich i większych firm. Dostarczamy finansowanie i zabezpieczenie w formie tradycyjnej, ale również ściśle zintegrowane z platformami e-commerce oraz systemami klasy ERP – podkreśla Jerzy Dąbrowski.

Finansowanie faktoringowe z poziomu środowiska ERP to zupełnie nowe rozwiązanie, ale dla jego dotychczasowych użytkowników to funkcjonalność obecna w znanym już systemie. Dzięki temu finansowanie wybranych wierzytelności jest możliwe w dowolnym momencie na jedno kliknięcie po wystawieniu faktury. Integracja z tego typu systemem zapewnia nie tylko prostą i atrakcyjną ofertę cenową opartą na niskiej dziennej prowizji obrotowej, lecz także pozwala na elastyczne finansowanie dostępne dla całego portfela klientów, dostępne dla faktur z terminem płatności nawet do 120 dni.

 

O Faktorii:

Faktoria, spółka należąca do Grupy Nest Bank, to pierwszy fintech bankowy, z szeroką paletą rozwiązań przyspieszających, odraczających i zabezpieczających płatności dla małych, średnich i większych firm. W portfolio Faktorii znajduje się zarówno klasyczny faktoring, jak i usługa płatności odroczonych dla firm w systemie Buy Now Pay Later (Spingo). Faktoria oferuje również nowatorskie rozwiązanie dla użytkowników ERP dostępne poprzez platformę Apfino, należącą do Comarch ERP.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.