Rekuperacja w domu w okresie zimowym
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Czasem zima przychodzi niemal niezauważalnie, a czasem siarczyste mrozy mocno dokuczają. Jaki wpływ na działanie rekuperatora mają niskie temperatury i jak działa system rekuperacji w domu w tej najchłodniejszej części roku? Odpowiemy na te pytania.
Odzysk ciepła ma miejsce w samym sercu układu wentylacji w budynku - w wymienniku ciepła. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wymienników. I to właśnie od jego rodzaju zależy wydajna praca rekuperacji podczas, gdy za oknem panuje mróz.
Co jest ważne zimą?
Zimą istnieje ryzyko zamarzania kondensatu w wymienniku. Zabezpieczeniem przeciwzamrożeniowym wymiennika ciepła jest nagrzewnica wstępna. Warto wiec wybrać rekuperator wyposażony w nagrzewnicę, gdyż w przeciwnym wypadku możemy ponieść wyższe koszty eksploatacji. W czasie bardzo niskich temperatur system przeciwzamrożeniowy rekuperatora spowolni pracę wentylatora nawiewnego przy jednoczesnej pracy wentylatora wywiewnego. Może to doprowadzić do powstania podciśnienia, a przez wszystkie nieszczelności do pomieszczeń będzie przedostawać się zimne, wymagające ogrzania powietrze. W efekcie ogrzewanie będzie załączać się częściej, generując wyższe koszty. Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wybór rekuperatora z nagrzewnicą, gdyż koszty późniejszej eksploatacji są dużo niższe. Funkcjonowanie nagrzewnicy powoduje, że wentylator nawiewu nie jest spowalniany, co oznacza, że nawet zimą system wentylacji w domu jest zrównoważony, czyli taka sama ilość powietrza jest nawiewana i wywiewana z domu.
Odzysk wilgoci z rekuperacji zimą
Kiedy suche, zimowe powietrze przedostaje się do naszych domów, często narzekamy na infekcje dróg oddechowych, kaszel, chrypkę czy zapalenie zatok. Dawniej radzono sobie z tym problemem za pomocą nawilżaczy zakładanych na kaloryfery, a nawet powieszenia na nich mokrych ręczników. Obecnie wystarczy wyposażyć domowy system rekuperacji w nawilżacz kanałowy. Odpowiednio działająca wentylacja mechaniczna zimą to najlepszy sposób na utrzymanie stałej, optymalnej dla naszego zdrowia wilgotności powietrza.
Warto pamiętać, że suche powietrze zimą nie wynika z samego systemu rekuperacji. Wysusza je intensywne wietrzenie domu, czyli wymiana powietrza na świeże z zewnątrz. System wentylacji mechanicznej pozwala na intensywną wymianę powietrza podczas mrozów, ponieważ nie generuje przy tym strat ciepła. Niestety na skutek tego procesu obniża się wilgotność powietrza w domu. Na szczęście producenci systemów rekuperacji znaleźli sposób na rozwiązanie tego problemu. Przykładem może być np. VASCO, która proponuje swoim użytkownikom kanałowy nawilżacz powietrza.
Zalety nawilżacza VASCO
Nawilżacz kanałowy VASCO jest dodatkowym elementem systemu VASCO SILENT VENTILATION, zapewniającego wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Montuje się go na poziomym odcinku kanału nawiewu świeżego powietrza do pomieszczeń. Ma on za zadanie podnieść wilgotność powietrza w taki sposób, aby utrzymać jej stabilny, zdrowy i komfortowy dla mieszkańców poziom (przyjmuje się, że powinien on oscylować pomiędzy 40-60% przy temperaturze 18-20 stopni). Tę funkcję nawilżacz wykonuje dzięki odparowywaniu wody na dużej powierzchni matrycy z włókna szklanego, która jest umieszczona w jego wnętrzu. Urządzenie musi być na stałe podłączone do wody i kanalizacji, przy czym ilość pobieranej wody jest ściśle kontrolowana przez sterowanie wykorzystujące czujnik kanałowy za nawilżaczem i sterownik naścienny w pomieszczeniu referencyjnym, np. w salonie. Nawilżacz kanałowy zamontowany na kanale nawiewu dostarcza powietrze o optymalnej wilgotności do wszystkich pomieszczeń domu, które tego wymagają (salon, sypialnie, gabinet), a precyzyjne dozowanie wody, wraz z czujnikami i sterowaniem gwarantuje stały poziom wilgotności powietrza wewnątrz domu. Jak zatem widać, wentylacja mechaniczna zimą może sprzyjać zdrowiu domowników i ich komfortowi.
Więcej informacji na stronie: http://www.vascoart.pl/konkurs/
Profil Instagram: https://www.instagram.com/vascoart.pl/

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.