Komunikaty PR

Skuteczna obrona gotówki sukcesem Polskiego Towarzystwa Gospodarczego

2023-08-08  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karol Tyszka
Polskie Towarzystwo Gospodarcze

ul. Wiejska 16/2
00-490 Warszawa
media|iptg.pl| |media|iptg.pl
730905969
www.iptg.pl

Dotychczasowe limity płatności gotówkowych zostały uratowane. Przynajmniej na razie. Dla klientów indywidualnych (osób prywatnych) oznacza to zachowanie obecnej możliwości płacenia banknotami i bilonem bez żadnych ograniczeń. W rozliczeniach między przedsiębiorcami pozostaje zaś próg na poziomie 15 tysięcy złotych. A to wszystko dlatego, że 21.07.2023 prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą przepisy, które miały wprowadzić nowe restrykcje w obrocie gotówkowym od początku 2024 roku. 

Jak wiadomo sukces ma wielu ojców. Faktem jest, że liczne środowiska apelowały do decydentów o pozostawienie dotychczasowych limitów w obrocie gotówkowym bez zmian. Wydawało się, że bezskutecznie, ale rząd, większość parlamentarna, a na końcu prezydent posłuchali tym razem głosu społeczeństwa - konsumentów oraz przedsiębiorców - i zdecydowali o odrzuceniu ograniczeń w płatnościach gotówkowych, które miały wejść w życie od nowego roku. Bez wątpienia jednym z ważniejszych ojców tego sukcesu, żeby nie napisać “ojcem założycielem”, jest Polskie Towarzystwo Gospodarcze, które wyjątkowo intensywnie, uparcie i jak się okazało efektywnie zabiegało o pozostawienie status quo.

Warto w tym kontekście przypomnieć o Forum Suwerenności Monetarnej - projekcie zrealizowanym z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Podczas konferencji, która odbyła się 28.03.2023 w Warszawie, dyskutowano o kwestiach roli gotówki w stabilizacji obrotu gospodarczego, własnej waluty w aspekcie suwerenności narodowej oraz  bezpieczeństwa monetarnego kraju na przykładzie sytuacji na Ukrainie. Chociaż reprezentowane były różne środowiska i pełne spektrum poglądów, w tym twardzi zwolennicy płatności elektronicznych, to dominował głos zwolenników obrotu gotówkowego, a wnioski pokonferencyjne były jednoznaczne: pieniądz papierowy oraz bilon i ich obieg są potrzebne gospodarce, nie ma również istotnych powodów, dla których powinno się je ograniczać.

A plany ograniczeń były. W ramach tzw. polskiego ładu zamierzono radykalnie i bezwzględnie utrudnić obrót gotówkowy drastycznie zmniejszając w jego ramach limity płatności dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Proces ten zaszedł tak daleko, że zmieniono pod tym kątem prawodawstwo, a punktem granicznym miał być 1 stycznia 2024 r. Na szczęście tym szkodliwym planom udało się na razie zapobiec, m. in. dzięki naszym solidnym staraniom i dynamicznym inicjatywom.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze od początku konsekwentnie opowiadało się za pozostawieniem swobody i możliwości wyboru, a więc za zrównaniem prawnym i faktycznym obrotów gotówkowego i bezgotówkowego. Co nie oznacza w żaden sposób, a takie intencje bywają nam niekiedy przypisywane, niechęci do płatności elektronicznych. Nic podobnego. Niech naczelną i świętą zasadą będzie wspomniany wolny wybór co do sposobu rozliczania się klienta i przedsiębiorcy.

Reasumując: cieszymy się niezmiernie z tego sukcesu. Udało nam się! A przy tej okazji dziękujemy absolutnie wszystkim, w tym szczególnie naszym Członkom, Sympatykom oraz oczywiście Prezydentowi RP, którzy nam w tym pomogli. To nasze wspólne zwycięstwo!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.