Komunikaty PR

Skuteczna obrona gotówki sukcesem Polskiego Towarzystwa Gospodarczego

2023-08-08  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karol Tyszka
Polskie Towarzystwo Gospodarcze

ul. Wiejska 16/2
00-490 Warszawa
media|iptg.pl| |media|iptg.pl
730905969
www.iptg.pl

Dotychczasowe limity płatności gotówkowych zostały uratowane. Przynajmniej na razie. Dla klientów indywidualnych (osób prywatnych) oznacza to zachowanie obecnej możliwości płacenia banknotami i bilonem bez żadnych ograniczeń. W rozliczeniach między przedsiębiorcami pozostaje zaś próg na poziomie 15 tysięcy złotych. A to wszystko dlatego, że 21.07.2023 prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą przepisy, które miały wprowadzić nowe restrykcje w obrocie gotówkowym od początku 2024 roku. 

Jak wiadomo sukces ma wielu ojców. Faktem jest, że liczne środowiska apelowały do decydentów o pozostawienie dotychczasowych limitów w obrocie gotówkowym bez zmian. Wydawało się, że bezskutecznie, ale rząd, większość parlamentarna, a na końcu prezydent posłuchali tym razem głosu społeczeństwa - konsumentów oraz przedsiębiorców - i zdecydowali o odrzuceniu ograniczeń w płatnościach gotówkowych, które miały wejść w życie od nowego roku. Bez wątpienia jednym z ważniejszych ojców tego sukcesu, żeby nie napisać “ojcem założycielem”, jest Polskie Towarzystwo Gospodarcze, które wyjątkowo intensywnie, uparcie i jak się okazało efektywnie zabiegało o pozostawienie status quo.

Warto w tym kontekście przypomnieć o Forum Suwerenności Monetarnej - projekcie zrealizowanym z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Podczas konferencji, która odbyła się 28.03.2023 w Warszawie, dyskutowano o kwestiach roli gotówki w stabilizacji obrotu gospodarczego, własnej waluty w aspekcie suwerenności narodowej oraz  bezpieczeństwa monetarnego kraju na przykładzie sytuacji na Ukrainie. Chociaż reprezentowane były różne środowiska i pełne spektrum poglądów, w tym twardzi zwolennicy płatności elektronicznych, to dominował głos zwolenników obrotu gotówkowego, a wnioski pokonferencyjne były jednoznaczne: pieniądz papierowy oraz bilon i ich obieg są potrzebne gospodarce, nie ma również istotnych powodów, dla których powinno się je ograniczać.

A plany ograniczeń były. W ramach tzw. polskiego ładu zamierzono radykalnie i bezwzględnie utrudnić obrót gotówkowy drastycznie zmniejszając w jego ramach limity płatności dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Proces ten zaszedł tak daleko, że zmieniono pod tym kątem prawodawstwo, a punktem granicznym miał być 1 stycznia 2024 r. Na szczęście tym szkodliwym planom udało się na razie zapobiec, m. in. dzięki naszym solidnym staraniom i dynamicznym inicjatywom.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze od początku konsekwentnie opowiadało się za pozostawieniem swobody i możliwości wyboru, a więc za zrównaniem prawnym i faktycznym obrotów gotówkowego i bezgotówkowego. Co nie oznacza w żaden sposób, a takie intencje bywają nam niekiedy przypisywane, niechęci do płatności elektronicznych. Nic podobnego. Niech naczelną i świętą zasadą będzie wspomniany wolny wybór co do sposobu rozliczania się klienta i przedsiębiorcy.

Reasumując: cieszymy się niezmiernie z tego sukcesu. Udało nam się! A przy tej okazji dziękujemy absolutnie wszystkim, w tym szczególnie naszym Członkom, Sympatykom oraz oczywiście Prezydentowi RP, którzy nam w tym pomogli. To nasze wspólne zwycięstwo!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań Biuro prasowe
2024-07-04 | 17:30

73% firm zachęca pracowników do proekologicznych zachowań

Działania eko stają się coraz ważniejsze dla Polaków, a firmy stoją w coraz większym stopniu przed wyzwaniem związanym z raportowaniem niefinansowym (ESG),
Finanse Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń
2024-07-02 | 08:30

Gdzie nie logować się na konto bankowe? Świadomość potencjalnych zagrożeń

W czasach, gdy coraz więcej codziennych transakcji przenosi się do świata online, bezpieczeństwo kont bankowych jest absolutnym priorytetem. Zachowanie ostrożności podczas logowania jest
Finanse Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?
2024-06-30 | 22:00

Jak zarobić na mieszkaniu i wciąż w nim mieszkać?

Coraz więcej mówi się o rencie dożywotniej, czyli hipotece odwróconej w modelu sprzedażowym. Zazwyczaj, gdy chcemy kupić nieruchomość, to udajemy się do banku

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.