Skuteczna obrona gotówki sukcesem Polskiego Towarzystwa Gospodarczego
Polskie Towarzystwo Gospodarcze
ul. Wiejska 16/2
00-490 Warszawa
media|iptg.pl| |media|iptg.pl
730905969
www.iptg.pl
Dotychczasowe limity płatności gotówkowych zostały uratowane. Przynajmniej na razie. Dla klientów indywidualnych (osób prywatnych) oznacza to zachowanie obecnej możliwości płacenia banknotami i bilonem bez żadnych ograniczeń. W rozliczeniach między przedsiębiorcami pozostaje zaś próg na poziomie 15 tysięcy złotych. A to wszystko dlatego, że 21.07.2023 prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę uchylającą przepisy, które miały wprowadzić nowe restrykcje w obrocie gotówkowym od początku 2024 roku.
Jak wiadomo sukces ma wielu ojców. Faktem jest, że liczne środowiska apelowały do decydentów o pozostawienie dotychczasowych limitów w obrocie gotówkowym bez zmian. Wydawało się, że bezskutecznie, ale rząd, większość parlamentarna, a na końcu prezydent posłuchali tym razem głosu społeczeństwa - konsumentów oraz przedsiębiorców - i zdecydowali o odrzuceniu ograniczeń w płatnościach gotówkowych, które miały wejść w życie od nowego roku. Bez wątpienia jednym z ważniejszych ojców tego sukcesu, żeby nie napisać “ojcem założycielem”, jest Polskie Towarzystwo Gospodarcze, które wyjątkowo intensywnie, uparcie i jak się okazało efektywnie zabiegało o pozostawienie status quo.
Warto w tym kontekście przypomnieć o Forum Suwerenności Monetarnej - projekcie zrealizowanym z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Podczas konferencji, która odbyła się 28.03.2023 w Warszawie, dyskutowano o kwestiach roli gotówki w stabilizacji obrotu gospodarczego, własnej waluty w aspekcie suwerenności narodowej oraz bezpieczeństwa monetarnego kraju na przykładzie sytuacji na Ukrainie. Chociaż reprezentowane były różne środowiska i pełne spektrum poglądów, w tym twardzi zwolennicy płatności elektronicznych, to dominował głos zwolenników obrotu gotówkowego, a wnioski pokonferencyjne były jednoznaczne: pieniądz papierowy oraz bilon i ich obieg są potrzebne gospodarce, nie ma również istotnych powodów, dla których powinno się je ograniczać.
A plany ograniczeń były. W ramach tzw. polskiego ładu zamierzono radykalnie i bezwzględnie utrudnić obrót gotówkowy drastycznie zmniejszając w jego ramach limity płatności dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców. Proces ten zaszedł tak daleko, że zmieniono pod tym kątem prawodawstwo, a punktem granicznym miał być 1 stycznia 2024 r. Na szczęście tym szkodliwym planom udało się na razie zapobiec, m. in. dzięki naszym solidnym staraniom i dynamicznym inicjatywom.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze od początku konsekwentnie opowiadało się za pozostawieniem swobody i możliwości wyboru, a więc za zrównaniem prawnym i faktycznym obrotów gotówkowego i bezgotówkowego. Co nie oznacza w żaden sposób, a takie intencje bywają nam niekiedy przypisywane, niechęci do płatności elektronicznych. Nic podobnego. Niech naczelną i świętą zasadą będzie wspomniany wolny wybór co do sposobu rozliczania się klienta i przedsiębiorcy.
Reasumując: cieszymy się niezmiernie z tego sukcesu. Udało nam się! A przy tej okazji dziękujemy absolutnie wszystkim, w tym szczególnie naszym Członkom, Sympatykom oraz oczywiście Prezydentowi RP, którzy nam w tym pomogli. To nasze wspólne zwycięstwo!
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.