Sprawdź, jak korzystnie płacić w obcej walucie
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Szybko i z jak najmniejszą stratą. Tak właśnie najchętniej Polacy płacą w obcej walucie. Majówka, długi weekend czerwcowy i wakacje już na horyzoncie. Na jaką opcję płatności lub wymiany walut najlepiej się zdecydować?
Płatności w całej Europie, Ameryce, Azji czy Afryce. Warunek – ma być szybko i bez dodatkowych kosztów. Szykując się na zagraniczny wyjazd, forma płatności walutą jest dla wszystkich kluczowa. Euro, dolar czy funt brytyjski to najczęstsze waluty w popularnym basenie Morza Śródziemnego czy na Wyspach. Od 1 stycznia tego roku w euro płacimy również w Chorwacji, która weszła do strefy euro. Jakie opcje płatności i wymiany walut mają przed sobą osoby wyjeżdzające z Polski w najbliższym czasie?
Wymiana walut w kantorze
Decydując się na wymianę waluty w kantorze, można wybrać opcję kantoru stacjonarnego lub internetowego.
- Kantor stacjonarny
Wybierając dany kantor stacjonarny, warto sprawdzić, jaki posiada on spread (marża podmiotu, który skupuje i sprzedaje waluty). Zazwyczaj, w zależności od kantoru, spread waha się od 1,5 nawet do 10 proc.
- Kantor internetowy
To dobra opcja dla osób, które chcą uniknąć kolejek przed kantorami i szybko wymienić walutę „od jednego kliknięcia”. Dodatkowo w niektórych kantorach internetowych nie ma tzw. spreadu.
- Amronet dolicza jedynie niewielką prowizję na poziomie 0,02 do 0,22 proc. – mówi Jakub Balcerzak, dyrektor departamentu ds. ryzyka Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej. - Przy czym transakcje te są bezpłatne – dodaje.
Konto osobiste z kontem walutowym
Otworzenie konta osobistego z kontem walutowym to jedna z opcji, dzięki której banki umożliwiają jednoczesne korzystanie z konta osobistego z opcją konta walutowego. Wybór jest spory, ale warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka elementów, które pozwolą wybrać najkorzystniejszą
z opcji.
- Opłaty
Tu należy sprawdzić czy dany bank pobiera opłatę za prowadzenie konta i opłatę za prowadzenie konta walutowego (jeżeli takie posiada w ofercie). Zazwyczaj takie opłaty nie przekraczają kilkunastu złotych miesięcznie. Najkorzystniejsza oferta to jednak ta, w której obie opcje prowadzenia rachunku są bezpłatne.
- Karta debetowa
Warto zorientować się czy dany bank oferuje wielowalutową kartę debetową. To kluczowe, gdy chcemy wyjechać do za granicę.
- Dostępność walut na koncie walutowym
Obecnie w ofercie banków możemy znaleźć od trzech do nawet kilkunastu walut dostępnych na koncie walutowym. Te podstawowe to oczywiście dolar, euro i funt brytyjskich. Jeżeli zaś planujemy podróże w różne zakątki świata, warto wybrać ten bank, który posiada jak najszerszy portfel walut włącznie z koroną norweską, czeską, duńską, dolarem kanadyjskim, węgierskim forintem czy południowoafrykańskim randem.
___________________
O Amronet.pl
Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet.pl posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym – czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet.pl jest jedną z platform Payholding International sp. z o.o. sp. komandytowa, wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.