Sprawdź, jak korzystnie płacić w obcej walucie
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Szybko i z jak najmniejszą stratą. Tak właśnie najchętniej Polacy płacą w obcej walucie. Majówka, długi weekend czerwcowy i wakacje już na horyzoncie. Na jaką opcję płatności lub wymiany walut najlepiej się zdecydować?
Płatności w całej Europie, Ameryce, Azji czy Afryce. Warunek – ma być szybko i bez dodatkowych kosztów. Szykując się na zagraniczny wyjazd, forma płatności walutą jest dla wszystkich kluczowa. Euro, dolar czy funt brytyjski to najczęstsze waluty w popularnym basenie Morza Śródziemnego czy na Wyspach. Od 1 stycznia tego roku w euro płacimy również w Chorwacji, która weszła do strefy euro. Jakie opcje płatności i wymiany walut mają przed sobą osoby wyjeżdzające z Polski w najbliższym czasie?
Wymiana walut w kantorze
Decydując się na wymianę waluty w kantorze, można wybrać opcję kantoru stacjonarnego lub internetowego.
- Kantor stacjonarny
Wybierając dany kantor stacjonarny, warto sprawdzić, jaki posiada on spread (marża podmiotu, który skupuje i sprzedaje waluty). Zazwyczaj, w zależności od kantoru, spread waha się od 1,5 nawet do 10 proc.
- Kantor internetowy
To dobra opcja dla osób, które chcą uniknąć kolejek przed kantorami i szybko wymienić walutę „od jednego kliknięcia”. Dodatkowo w niektórych kantorach internetowych nie ma tzw. spreadu.
- Amronet dolicza jedynie niewielką prowizję na poziomie 0,02 do 0,22 proc. – mówi Jakub Balcerzak, dyrektor departamentu ds. ryzyka Amronet.pl, innowacyjnej platformy walutowej. - Przy czym transakcje te są bezpłatne – dodaje.
Konto osobiste z kontem walutowym
Otworzenie konta osobistego z kontem walutowym to jedna z opcji, dzięki której banki umożliwiają jednoczesne korzystanie z konta osobistego z opcją konta walutowego. Wybór jest spory, ale warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka elementów, które pozwolą wybrać najkorzystniejszą
z opcji.
- Opłaty
Tu należy sprawdzić czy dany bank pobiera opłatę za prowadzenie konta i opłatę za prowadzenie konta walutowego (jeżeli takie posiada w ofercie). Zazwyczaj takie opłaty nie przekraczają kilkunastu złotych miesięcznie. Najkorzystniejsza oferta to jednak ta, w której obie opcje prowadzenia rachunku są bezpłatne.
- Karta debetowa
Warto zorientować się czy dany bank oferuje wielowalutową kartę debetową. To kluczowe, gdy chcemy wyjechać do za granicę.
- Dostępność walut na koncie walutowym
Obecnie w ofercie banków możemy znaleźć od trzech do nawet kilkunastu walut dostępnych na koncie walutowym. Te podstawowe to oczywiście dolar, euro i funt brytyjskich. Jeżeli zaś planujemy podróże w różne zakątki świata, warto wybrać ten bank, który posiada jak najszerszy portfel walut włącznie z koroną norweską, czeską, duńską, dolarem kanadyjskim, węgierskim forintem czy południowoafrykańskim randem.
___________________
O Amronet.pl
Amronet.pl to platforma łącząca w innowacyjny sposób kantor internetowy i serwis społecznościowej wymiany walut w jednym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu jej klienci mogą zdecydować się zarówno na wymianę po kursie ustalanym przez portal, jak i na transakcje między użytkownikami. Amronet.pl posiada wszystkie cechy, które są cenione na rynku finansowym – czyli bezpieczeństwo i szybkość działania, a co najważniejsze ma wpływ na dużą oszczędność pieniędzy. Amronet.pl jest jedną z platform Payholding International sp. z o.o. sp. komandytowa, wiodącej firmy w systemie kantorowym oraz innowatora technologii systemów giełdowych do obsługi wszelkiego rodzaju transakcji, funkcjonującej od 2013 roku.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.