Komunikaty PR

Sprawdź, jak oszczędnie wyjechać na urlop bez obciążenia finansowego

2023-06-06  |  11:00
Biuro prasowe

Wielkimi krokami zbliżają się upragnione wakacje, a wraz z nimi pokusa wydawania pieniędzy na różnorodne atrakcje, wyjazdy i przyjemności. Okres wakacyjny to czas rozpusty, podróży i pozwalania sobie na odrobinę luksusu. Korzystanie z uroków letnich jest jak najbardziej wskazane, jednak warto zachować przy tym umiar by na początku jesieni nie zastać pustego portfela. Nieprzemyślane wydatki mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia budżetu i negatywnie wpłynąć na naszą stabilność finansową. Dlatego tak ważne jest racjonalne, oszczędne i świadome podejście do wydatków oraz rozważne planowanie wakacyjnych aktywności.

Pomimo inflacji i nieprzewidywalnej sytuacji finansowej w kraju i na świecie, duża część Polaków decyduje się zainwestować w wyjazd wakacyjny i nie rezygnuje z podróży i odpoczynku. Według badań CBOS, 55% Polaków oświadczyło, że zamierzają wyjechać w 2023 roku na minimum 2-dniowy urlop, z czego większość zamierza spędzić wakacje w kraju[1]. Jak wskazują badania, mimo trudności ekonomicznych i niepewnej sytuacji gospodarczej, oderwanie się od codzienności i odkrywanie nowych miejsc jest dla nas wciąż ważne i niezastąpione. W tym czasie należy szczególnie zadbać i kontrolować swój budżet domowy, by nie narazić się na niepotrzebne kłopoty finansowe. Planując wyjazd wakacyjny należy dokładnie przeanalizować wydatki i przygotować portfel na nieco bardziej obciążający finansowo okres.

- Wakacje są czasem relaksu i odpoczynku, ale nie powinny prowadzić nas do długoterminowych problemów finansowych. Ważne jest, aby planować wydatki, być świadomym swojego budżetu i zastanowić się, jakie przyjemności są nam naprawdę potrzebne, a z których możemy z czystym sumieniem zrezygnować. Wielu z nas łatwo poddaje się chwilowej radości zakupów czy spontanicznym decyzjom wakacyjnym, zapominając o długoterminowych konsekwencjach. Nieprzemyślane obciążanie budżetu podczas urlopu, w konsekwencji może negatywnie wpłynąć na naszą stabilność finansową - podkreśla Marta Kobińska, założycielka bloga „Bezpieczna Finansowo”. - Na początku warto zacząć od stworzenia wakacyjnego budżetu, który obejmuje wszystkie planowane wydatki, takie jak transport, zakwaterowanie, wyżywienie, atrakcje turystyczne i pamiątki. Tworzenie budżetu wakacyjnego jest kluczowe, aby mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami i nie popaść w niepotrzebne kłopoty - dodaje ekspertka.

JEDZENIE NA WAKACJACH

Jednym z największych kosztów ponoszonych podczas wakacji jest jedzenie. Oszczędne podejście do planowania posiłków i przekąsek może złagodzić nasz budżet i zrobić przestrzeń na inne atrakcje, które mogą okazać się bardziej opłacalne.

- Zrozumiałym jest, że będąc w kurorcie, na wczasach za granicą czy po prostu w nowym miejscu, mamy chęć spróbowania regionalnych potraw i smaków. Pójście do restauracji nie jest niczym złym i powinniśmy mieć na to jak najbardziej przeznaczony budżet, jednak warto pomyśleć również o samodzielnym przygotowywaniu posiłków i zabieraniu ich ze sobą w podróż – radzi Marta Kobińska.

JAKOŚĆ A NIE ILOŚĆ

O wiele bardziej satysfakcjonujące jest skoncentrowanie swojego budżetu na jakościowych a nie ilościowych doświadczeniach. Często mylimy udane wakacje z zapełnionym harmonogramem niewartościowych rozrywek i kosztownych wydatków. Zamiast przeznaczać swój budżet na dużą ilość drogich i nieprzemyślanych atrakcji, można poznawać nowe miejsce w sposób oszczędny i o wiele bardziej satysfakcjonujący.

- Często mniej znaczy więcej. Jeśli skupimy się na jakości doświadczeń, zamiast zapełniać swój czas i przestrzeń nieistotnymi rzeczami, możemy zyskać o wiele lepsze wspomnienia, nie trwoniąc przy tym niepotrzebnie pieniędzy. Najcenniejsze chwile wakacyjne można przeżyć bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy. Oznacza to, że zamiast gonić za kolejnymi atrakcjami czy wydarzeniami, można spędzać czas w pięknej scenerii przyrody, próbować lokalnych kulinariów, poznawać miejscowe tradycje i kulturę, czy też po prostu czerpać radość z drobnych przyjemności, takich jak długie spacery, relaks na plaży czy czytanie ulubionej książki podczas zachodu słońca – dodaje ekspertka.

 

 

Marta Kobińska – prezes Fundacji Bezpieczni Finansowo oraz autorka bloga bezpiecznafinansowo.pl, którego stworzyła dla kobiet, chcących czerpać zadowolenie ze swojego życia. Trenerka mentalna kobiet, mentorka, coach, autorka i entuzjastka życia na własnych warunkach. Na co dzień zajmuje się edukacją finansową i dzieli ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym w księgowości i finansach.  Aktualnie członek Zarządu i dyrektor finansowa w międzynarodowym holdingu Bravecare. Prywatnie szczęśliwa kobieta, matka i posiadaczka 5 kotów syberyjskich i psa.

 


[1] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2023/K_019_23.PDF

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy Biuro prasowe
2025-06-30 | 15:00

Ailleron Innovation Forum 2025: Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy

Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca  w Muzeum Sztuki i Techniki
Finanse Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.
2025-06-16 | 13:15

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Wiodąca giełda kryptowalutowa Bitget i UNICEF Luksemburg ogłaszają nawiązanie współpracy w celu rozwijania umiejętności cyfrowych i technologicznych wśród
Finanse Przedsiębiorcy oczekują sprawiedliwego traktowania przez organy podatkowe
2025-06-11 | 17:00

Przedsiębiorcy oczekują sprawiedliwego traktowania przez organy podatkowe

- Wkrótce będziemy omawiać 13 pakiet deregulacyjny. Mamy już 350 propozycji zmian w przepisach, z tego 150 skierowanych do realizacji. Obecna deregulacja poprawiła atmosferę

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.