Windsor Framework i agregaty monetarne USA
AKM multiAN PR
Godebskiego 20
05-820 Piastów
artur.niewrzedowski|multian.pl| |artur.niewrzedowski|multian.pl
509433874
www.multian.pl
• Windsor Framework na ratunek gospodarce - Zniesiona niepewność może oszczędzić gospodarce Zjednoczonego Królestwa 2,5% inwestycji biznesowych i jedną trzecią punktu PKB w latach 2023-24.
• Agregaty monetarne USA - Łabędzi śpiew? Od marca 2022 roku podaż pieniądza w USA skurczyła się; ostatni raz taka sytuacja miała miejsce podczas Wielkiego Kryzysu.
Windsor Framework: Oszczędność gospodarki Zjednoczonego Królestwa 2,5% inwestycji biznesowych i 0,3 punktu procentowego PKB
Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo zawarły porozumienie w sprawie złagodzenia „twardej” granicy na Morzu Irlandzkim, co ułatwi handel między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa. Od czasu brexitu bariery pozataryfowe, takie jak zwiększona biurokracja w urzędach celnych, znacznie utrudniają przepływy handlowe. W celu zachowania swobodnego przepływu osób i towarów w Irlandii i Irlandii Północnej (NI), Komisja Europejska (KE) i rząd Zjednoczonego Królestwa pod przewodnictwem premiera Johnsona zgodziły się na utrzymanie Irlandii Północnej na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Oznaczało to „twardą” granicę na Morzu Irlandzkim między Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa. Jednak umowa nigdy nie została zaakceptowana przez twardych brexitowców ani DUP (unionistów z NI), a rząd Sunaka zbadał sposoby złagodzenia granicy, aby odwołać się do swojej bazy wyborczej.
W opinii Allianz Trade Windsor Framework zmniejszy niepewność związaną z brexitem – brak porozumienia mógł spowodować utratę 2,5% inwestycji biznesowych i -0,3% PKB w latach 2023-24. Zgodnie z umową Zjednoczone Królestwo zbuduje porty kontroli granicznej w portach północnoirlandzkich w celu uproszczenia procesów potrzebnych handlowcom w Brytanii do wysyłania niektórych towarów do Irlandii Północnej. Produkty zarejestrowane za pośrednictwem programu zaufanych handlowców i oznaczone jako przeznaczone do spożycia „wyłącznie dla Irlandii Północnej” będą swobodniej przepływać z Brytanii do Irlandii Północnej. Jednak pełna lista produktów, których dotyczą łagodniejsze zasady handlu, nie została jeszcze opublikowana. Ogólnie rzecz biorąc, Windsor Framework sygnalizuje zdrowsze stosunki między Londynem a Brukselą, podczas gdy sprzeciw wobec umowy ze strony twardych brexitowców i członków DUP był jak dotąd stosunkowo wyciszony. W konsekwencji, przyszłe spory między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską są mniej prawdopodobne, a co ważniejsze, ryzyko wycofania przez Unię Europejską umowy o wolnym handlu ze Zjednoczonym Królestwem – co było odległą możliwością za poprzednich rządów Zjednoczonego Królestwa – jest obecnie bardzo niskie.
Jednak Windsor Framework nie zmienia zasad gry z ekonomicznego punktu widzenia. Irlandia Północna stanowi tylko około 2% gospodarki Zjednoczonego Królestwa. Przepływy handlowe między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem pozostaną mniejsze niż mogłyby być, gdyby Zjednoczone Królestwo pozostało w UE . Jednak brak porozumienia mógł zwiększyć niepewność związaną z brexitem i odbić się na inwestycjach biznesowych, biorąc pod uwagę dominujący wpływ niepewności na wydatki kapitałowe. Aby to zilustrować, Allianz Trade bada wpływ odnowionej niepewności związanej z brexitem na inwestycje biznesowe, korzystając z prostych ram statystycznych. Allianz Trade zakłada, że niepowodzenie w osiągnięciu porozumienia doprowadziłoby do wzrostu ogólnej niepewności do 2023 r. o około jedną czwartą wartości obserwowanej w 2016 r. (podczas referendum w sprawie brexitu). W tym scenariuszu w Allianz Trade stwierdzamy, że poziom inwestycji biznesowych byłby niższy o -2,5% do 2024 r., zmniejszając PKB o -0,3% (bez uwzględnienia negatywnych efektów ubocznych). Z obliczeń Allianz Trade wynika, że spadek ogólnej niepewności w 2022 r. wsparł inwestycje biznesowe o ponad +1% (+0,1% PKB). Z drugiej strony gwałtowny wzrost niepewności spowodowany brexitem w 2016 r. spowodował spadek inwestycji biznesowych o -4,5%.
Amerykańskie agregaty monetarne: co się dzieje?
Rekordowe zmniejszenie podaży pieniądza w USA oznacza katastrofę dla warunków finansowania w najbliższym czasie. Po osiągnięciu rekordowego poziomu w marcu 2022 r., podaż pieniądza w USA (M2) spadła o 472 mld USD (tj. -2,2%), co było spowodowane wyłącznie kurczącą się bazą depozytową (-720 mld USD) . W tym samym okresie M1 spadł jeszcze bardziej (-5,1%). W powojennej historii jest to wydarzenie wyjątkowe. To w większości wyjaśnia ostatnie spowolnienie wzrostu globalnej podaży pieniądza (z +8% r/r w marcu 2022 r. do 5,8% w styczniu 2023 r.). Jak dotąd spadek podaży pieniądza nie wynikał ze spadku akcji kredytowej banków. Jest to jednak najprawdopodobniej kolejny krok w obecnym cyklu zacieśniania.
Wpływ zmiany podaży pieniądza na akcję kredytową banków możemy wywnioskować, porównując zmiany aktywów i pasywów banków komercyjnych ze zmianami aktywów i pasywów Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych. Mówiąc dokładniej, od aktywów Rezerwy Federalnej USA odejmujemy niepieniężne zobowiązania banków komercyjnych po uwzględnieniu zmian w pieniądzu bazowym i bazie depozytowej banku w celu uzyskania odpowiedników monetarnych (których nie można zaobserwować w opublikowanych danych). Allianz Trade stwierdza, że kredyty bankowe wzrosły o 1,1 bln USD, ale zasoby papierów wartościowych banków komercyjnych i Rezerwy Federalnej skurczyły się o 758 mld USD. Po stronie aktywów systemu bankowego USA kredyty wzrosły o 1,1 biliona dolarów, ale papiery wartościowe banków komercyjnych i Rezerwy Federalnej skurczyły się o 758 mld USA. Banki komercyjne zazwyczaj sprzedają obligacje, kiedy mogą udzielać pożyczek, więc spodziewany jest taki rozwój sytuacji. Zasoby gotówki banków komercyjnych spadły o 470,7 mld USD. Te trzy czynniki razem wzięte wyjaśniają prawie dwie trzecie spadku agregatu M2 (z wyłączeniem detalicznych funduszy rynku pieniężnego) .
W przyszłości znaczny spadek akcji kredytowej banków wydaje się nieunikniony w obliczu załamania agregatów monetarnych. Od marca 2022 r. do stycznia 2023 r. kredyty bankowe rosły w tempie +11,6% w ujęciu rocznym, przy czym niektóre segmenty rosły jeszcze szybciej: +14,4% dla kredytów komercyjnych i przemysłowych, +12,1% dla kredytów na nieruchomości, +16% dla kart kredytowych. W kontekście zaostrzających się warunków udzielania kredytów tak wysokie tempo wzrostu raczej nie będzie trwałe. Już od listopada 2022 r. roczny wzrost kredytów spadł do +8,4%. Jednak przy rocznej stopie wzrostu wynoszącej +12,3% i +16,1%, kredyty na karty kredytowe i kredyty na nieruchomości (zwłaszcza nieruchomości komercyjne) nadal mają się dobrze.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.