Komunikaty PR

Wiosenne porządki w finansach

2023-04-17  |  13:00
Biuro prasowe

Wiosna to czas, kiedy wiele osób decyduje się na gruntowne sprzątanie swojego domu i ogrodu. Należy pamiętać, że porządkowanie powinno dotyczyć nie tylko naszego otoczenia, ale warto przyjrzeć się również własnym finansom. Wraz z nadejściem słonecznych i ciepłych dni pojawiają się nowe wydatki i wzrastają nasze potrzeby. To również doskonała okazja by przeanalizować swoje koszty, skasować niepotrzebne konta czy płatności, zastanowić się nad oszczędnościami i zaplanować swoje finanse na najbliższe miesiące.

Wraz z nadejściem wiosny, dni stają się dłuższe, temperatura zaczyna rosnąć i cała przyroda wraca do życia. To czas nadziei, optymizmu i zmian. Ciesząc się kwitnącą przyrodą i piękną pogodą za oknem, zaczynamy planować sezon ogrodniczy, robimy domowe porządki, wychodzimy częściej do ludzi i uczestniczymy w różnego rodzaju imprezach i festiwalach. W tym okresie pojawiają się dodatkowe koszty, takie jak wyjścia do restauracji czy kawiarni, zakup nowej garderoby czy wakacyjne wyjazdy weekendowe. Mając na uwadze, że jest to czas wzmożonych wydatków, warto przeanalizować budżet pod kątem niepotrzebnych kosztów ponoszonych co miesiąc i zastanowić się nad dotychczas zawartymi umowami.  

- Wiosna słynie z wielu dodatkowych kosztów, które małymi kroczkami oczyszczają nasz portfel. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie kwoty wydają na niepotrzebne rzeczy. Często zdarza się, że na co dzień kupujemy drobne przedmioty, które po czasie okazują się zbędne, a wydane na nie pieniądze można było przeznaczyć na coś bardziej wartościowego. Zanim przejdziemy do sporządzenia budżetu domowego i rozpisania wszystkich wydatków, warto zacząć od zrobienia przeglądu subskrypcji i przyjrzenia się swoim umowom jakie dotychczas zawarliśmy. Często zapominamy jakie kwoty schodzą nam z konta, za co dokładnie co miesiąc płacimy i czy faktycznie korzystamy ze wszystkich subskrypcji. Ponadto, dobrze jest zrobić rewizję czy renegocjację umów ubezpieczeniowych, pozbyć się zbędnych ubrań, sprzedając lub oddając je na cele charytatywne, a także zweryfikować ilość otwartych kont i kart kredytowych, które wiążą się z opłatą. Dzięki temu łatwiej będzie zauważyć, na co dokładnie wydajemy pieniądze i jakie ponosimy koszty stałe. Wszelkie niepotrzebne wydatki warto ograniczyć lub w ogóle je wykreślić - zaznacza Marta Kobińska, ekspertka finansowa i autorka bloga „Bezpieczna Finansowo”.

Wiosenne porządki w finansach to idealny moment by uporządkować i zacząć kontrolować swoje wydatki. Analiza domowego budżetu i regularnie ponoszonych kosztów to jedynie część wiosennych porządków. Jak twierdzi ekspertka Marta Kobińska – warto przyjrzeć się podpisanym dotychczas umowom i zrewidować osoby uposażone.

- Wiosna do dobry moment by prześledzić wszystkie umowy zawierane na przestrzeni lat i zweryfikować osoby, którym daliśmy pełnomocnictwa lub wpisaliśmy jako osoby uposażone. Niekiedy zdarza się, że zmieniła się nasza sytuacja życiowa i jesteśmy po rozwodzie, a osobą upoważnioną w umowie jest nasz były małżonek. To bardzo ważne kwestie, które trzeba prześwietlić by mieć zapewnioną spokojną przyszłość. Dodatkowo, w trakcie robienia wiosennych porządków, zachęcam by otworzyć i prowadzić budżet domowy. Taka forma kontroli pieniędzy zwiększa świadomość i pozwala na racjonalne lokowanie finansów – dodaje ekspertka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.

Polityka

Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.

Przemysł

Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.