Komunikaty PR

Wiosenne porządki w finansach

2023-04-17  |  13:00
Biuro prasowe

Wiosna to czas, kiedy wiele osób decyduje się na gruntowne sprzątanie swojego domu i ogrodu. Należy pamiętać, że porządkowanie powinno dotyczyć nie tylko naszego otoczenia, ale warto przyjrzeć się również własnym finansom. Wraz z nadejściem słonecznych i ciepłych dni pojawiają się nowe wydatki i wzrastają nasze potrzeby. To również doskonała okazja by przeanalizować swoje koszty, skasować niepotrzebne konta czy płatności, zastanowić się nad oszczędnościami i zaplanować swoje finanse na najbliższe miesiące.

Wraz z nadejściem wiosny, dni stają się dłuższe, temperatura zaczyna rosnąć i cała przyroda wraca do życia. To czas nadziei, optymizmu i zmian. Ciesząc się kwitnącą przyrodą i piękną pogodą za oknem, zaczynamy planować sezon ogrodniczy, robimy domowe porządki, wychodzimy częściej do ludzi i uczestniczymy w różnego rodzaju imprezach i festiwalach. W tym okresie pojawiają się dodatkowe koszty, takie jak wyjścia do restauracji czy kawiarni, zakup nowej garderoby czy wakacyjne wyjazdy weekendowe. Mając na uwadze, że jest to czas wzmożonych wydatków, warto przeanalizować budżet pod kątem niepotrzebnych kosztów ponoszonych co miesiąc i zastanowić się nad dotychczas zawartymi umowami.  

- Wiosna słynie z wielu dodatkowych kosztów, które małymi kroczkami oczyszczają nasz portfel. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie kwoty wydają na niepotrzebne rzeczy. Często zdarza się, że na co dzień kupujemy drobne przedmioty, które po czasie okazują się zbędne, a wydane na nie pieniądze można było przeznaczyć na coś bardziej wartościowego. Zanim przejdziemy do sporządzenia budżetu domowego i rozpisania wszystkich wydatków, warto zacząć od zrobienia przeglądu subskrypcji i przyjrzenia się swoim umowom jakie dotychczas zawarliśmy. Często zapominamy jakie kwoty schodzą nam z konta, za co dokładnie co miesiąc płacimy i czy faktycznie korzystamy ze wszystkich subskrypcji. Ponadto, dobrze jest zrobić rewizję czy renegocjację umów ubezpieczeniowych, pozbyć się zbędnych ubrań, sprzedając lub oddając je na cele charytatywne, a także zweryfikować ilość otwartych kont i kart kredytowych, które wiążą się z opłatą. Dzięki temu łatwiej będzie zauważyć, na co dokładnie wydajemy pieniądze i jakie ponosimy koszty stałe. Wszelkie niepotrzebne wydatki warto ograniczyć lub w ogóle je wykreślić - zaznacza Marta Kobińska, ekspertka finansowa i autorka bloga „Bezpieczna Finansowo”.

Wiosenne porządki w finansach to idealny moment by uporządkować i zacząć kontrolować swoje wydatki. Analiza domowego budżetu i regularnie ponoszonych kosztów to jedynie część wiosennych porządków. Jak twierdzi ekspertka Marta Kobińska – warto przyjrzeć się podpisanym dotychczas umowom i zrewidować osoby uposażone.

- Wiosna do dobry moment by prześledzić wszystkie umowy zawierane na przestrzeni lat i zweryfikować osoby, którym daliśmy pełnomocnictwa lub wpisaliśmy jako osoby uposażone. Niekiedy zdarza się, że zmieniła się nasza sytuacja życiowa i jesteśmy po rozwodzie, a osobą upoważnioną w umowie jest nasz były małżonek. To bardzo ważne kwestie, które trzeba prześwietlić by mieć zapewnioną spokojną przyszłość. Dodatkowo, w trakcie robienia wiosennych porządków, zachęcam by otworzyć i prowadzić budżet domowy. Taka forma kontroli pieniędzy zwiększa świadomość i pozwala na racjonalne lokowanie finansów – dodaje ekspertka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.