BIM DAYS 2024 | Cyfrowe szanse – o cyfryzacji budownictwa już od 10 lat
Za nami jubileuszowa, 10. edycja BIM DAYS, w tym roku pod hasłem „Cyfrowe szanse”. Konferencja ta to spotkanie wszystkich grup zaangażowanych w proces inwestycyjny na rynku budowlanych – architektów, projektantów, wykonawców, inwestorów, właścicieli i zarządców nieruchomości. W tym roku tematy dyskusji dotyczyły wpływu technologii, w tym sztucznej inteligencji, na funkcjonowanie przedsiębiorstw, ale także tego jak wspierać pracowników w procesie nieuniknionych zmian oraz jak odnaleźć i rozwijać ludzki wymiar architektury.
Jednym z najważniejszych wniosków konferencji było podkreślenie kluczowej roli danych. W sektorze AECO dane stają się fundamentem przewagi konkurencyjnej. Ułatwienie dostępu do informacji oraz ich optymalne wykorzystanie pozwala rewolucjonizować modele biznesowe i zwiększać efektywność pracy. Prelegenci zwrócili uwagę na wyzwania związane z zarządzaniem ogromnymi ilościami danych oraz ich integracją w procesach budowlanych.
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma ogromny wpływ na automatyzację powtarzalnych zadań, co przyspiesza procesy projektowe i zarządcze. Kluczem do sukcesu w wykorzystaniu AI jest jednak odpowiednie zbieranie i strukturyzacja danych. Dzięki temu możliwe jest stosowanie zaawansowanych narzędzi, takich jak cyfrowe bliźniaki czy systemy zbierania danych do raportowania ESG, które wspierają zrównoważony rozwój i zarządzanie projektami.
Cyfrowa transformacja nie byłaby możliwa bez odpowiednich kompetencji. Na rynku pracy rośnie znaczenie umiejętności związanych z technologiami cyfrowymi. Sukces jednak zależy od budowania zespołów łączących doświadczenie starszych specjalistów z entuzjazmem i kreatywnością młodych adeptów technologii.
Prezentacje podczas BIM DAYS ukazały potencjał metodyki BIM w szerokim zakresie zastosowań. Od projektowania zbrojeń, przez rewitalizację obiektów, aż po realizację dużych projektów urbanistycznych – BIM, wymiana danych i wspólne środowisko staje się standardem w branży. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z praktycznymi przykładami wykorzystania tego podejścia.
- Konferencja BIMDAYS „Cyfrowe szanse” nie tylko zarysowała perspektywy rozwoju technologii w branży, ale także podkreśliła, jak istotne jest balansowanie między technologią a czynnikiem ludzkim. Transformacja cyfrowa to nie tylko nowe narzędzia, ale też nowe podejście do współpracy i tworzenia przestrzeni dostosowanych do przyszłych wyzwań – powiedziała Agnieszka Staniewicz, Account Based Marketing Manager w Autodesk.

Dynamiczny wzrost Envirly. Nowi klienci i ekspansja na zagraniczne rynki

AWILUX nagrodzony prestiżową American Market Export Windoor Award

KURSORY ROKU 2024 – Ruszył plebiscyt dla ekspertów i ekspertek!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.