BIM DAYS 2024 | Cyfrowe szanse – o cyfryzacji budownictwa już od 10 lat
Za nami jubileuszowa, 10. edycja BIM DAYS, w tym roku pod hasłem „Cyfrowe szanse”. Konferencja ta to spotkanie wszystkich grup zaangażowanych w proces inwestycyjny na rynku budowlanych – architektów, projektantów, wykonawców, inwestorów, właścicieli i zarządców nieruchomości. W tym roku tematy dyskusji dotyczyły wpływu technologii, w tym sztucznej inteligencji, na funkcjonowanie przedsiębiorstw, ale także tego jak wspierać pracowników w procesie nieuniknionych zmian oraz jak odnaleźć i rozwijać ludzki wymiar architektury.
Jednym z najważniejszych wniosków konferencji było podkreślenie kluczowej roli danych. W sektorze AECO dane stają się fundamentem przewagi konkurencyjnej. Ułatwienie dostępu do informacji oraz ich optymalne wykorzystanie pozwala rewolucjonizować modele biznesowe i zwiększać efektywność pracy. Prelegenci zwrócili uwagę na wyzwania związane z zarządzaniem ogromnymi ilościami danych oraz ich integracją w procesach budowlanych.
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) ma ogromny wpływ na automatyzację powtarzalnych zadań, co przyspiesza procesy projektowe i zarządcze. Kluczem do sukcesu w wykorzystaniu AI jest jednak odpowiednie zbieranie i strukturyzacja danych. Dzięki temu możliwe jest stosowanie zaawansowanych narzędzi, takich jak cyfrowe bliźniaki czy systemy zbierania danych do raportowania ESG, które wspierają zrównoważony rozwój i zarządzanie projektami.
Cyfrowa transformacja nie byłaby możliwa bez odpowiednich kompetencji. Na rynku pracy rośnie znaczenie umiejętności związanych z technologiami cyfrowymi. Sukces jednak zależy od budowania zespołów łączących doświadczenie starszych specjalistów z entuzjazmem i kreatywnością młodych adeptów technologii.
Prezentacje podczas BIM DAYS ukazały potencjał metodyki BIM w szerokim zakresie zastosowań. Od projektowania zbrojeń, przez rewitalizację obiektów, aż po realizację dużych projektów urbanistycznych – BIM, wymiana danych i wspólne środowisko staje się standardem w branży. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z praktycznymi przykładami wykorzystania tego podejścia.
- Konferencja BIMDAYS „Cyfrowe szanse” nie tylko zarysowała perspektywy rozwoju technologii w branży, ale także podkreśliła, jak istotne jest balansowanie między technologią a czynnikiem ludzkim. Transformacja cyfrowa to nie tylko nowe narzędzia, ale też nowe podejście do współpracy i tworzenia przestrzeni dostosowanych do przyszłych wyzwań – powiedziała Agnieszka Staniewicz, Account Based Marketing Manager w Autodesk.

Dynamiczny wzrost Envirly. Nowi klienci i ekspansja na zagraniczne rynki

AWILUX nagrodzony prestiżową American Market Export Windoor Award

KURSORY ROKU 2024 – Ruszył plebiscyt dla ekspertów i ekspertek!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.