Komunikaty PR

CSRD wkracza do Polski - co to oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

2023-11-29  |  10:30
Biuro prasowe

Autor tekstu: Jan Grelewski, ekspert ds. ESG w firmie JWA

 

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/fd4be292718be8cd0e57da5097631c0a20231129080359/8a4f96b7f47740e6d3e8c3a189f450ec20231129080421/175151

Unijne regulacje dotyczące obowiązkowego raportowania ESG wchodzą w życie - najpierw duże spółki.

W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem, Dyrektywy o Raportowaniu w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD - Corporate Sustainability Reporting Directive). Głównym celem CSRD jest zwiększenie przepływu gospodarczego w kierunku bardziej zrównoważonych modeli biznesowych w całej Unii Europejskiej i wymaga od firm dzielenia się informacjami na temat sposobu monitorowania i zarządzania kwestiami społecznymi i środowiskowymi.

Obecnie obowiązująca dyrektywa NFRD (Non-Financial Reporting Directive) dotyczy tylko 11 600 przedsiębiorstw, podczas gdy CSRD wymaga raportów zrównoważonego rozwoju od prawie 50 000 przedsiębiorstw w Unii Europejskiej - co oznacza, że CSRD dotyczy prawie trzech czwartych wszystkich przedsiębiorstw w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Czy w praktyce oznacza to, że wkrótce firmy w Polsce będą musiały raportować dane związane z emisyjnością swoich budynków?

Według założeń Dyrektywy, obowiązek raportowania będzie stopniowo obejmował kolejne grupy przedsiębiorstw.

Według szacunków nawet 3,8 tys. spółek w Polsce zostanie objętych obowiązkiem raportowania według CSRD. Konsekwencje wdrożenia nowych przepisów odczuje również sektor MŚP. Przedsiębiorstwa objęte obowiązkiem raportowania będą wymagały od swoich dostawców informacji dotyczących ESG np. jakie materiały zostały wykorzystane, jaki ślad węglowy wiąże się z wykonaniem danych działań oraz czy firma wdroży zasady związane ze zrównoważonym rozwojem.

Zobowiązane przez Dyrektywę firmy będą musiały ujawnić informacje zarówno o tym, jak czynniki środowiskowe, wpływają na ich działalność, jak i o tym, jak ich model biznesowy wpływa na czynniki związane ze zrównoważonym rozwojem. 

Sprawozdanie powinny zawierać informacje na temat czynników środowiskowych, społecznych, dotyczących praw człowieka oraz zarządzania. Czynniki środowiskowe obejmują nie tylko same emisje związane z działalnością przedsiębiorstwa  (zakresy 1, 2 i 3 emisji gazów cieplarnianych), ale także zasoby wodne/morskie, gospodarkę cyrkularną, zapobieganie zanieczyszczeniom i promowanie różnorodności biologicznej.

Dokładne wymogi dotyczące ujawniania informacji są opracowywane dla Komisji Europejskiej przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG), która pod koniec listopada 2022 r. opublikowała wstępny projekt pierwszego zestawu standardów do rozważenia przez Komisję.

Czy niektóre firmy już zaczynają prowadzić tego typu działalność w Polsce?

Coraz więcej firm wdraża działania z zakresu ESG bądź przygotowuje strategię na kolejne lata w oparciu o ESG. Obecnie głównie są to spółki objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego, ze względu na to, że do tej pory wytyczne odnośnie raportowania ESG nie były dość precyzyjne, skala oraz konkretne działania podjęte przez wspomniane przedsiębiorstwa mogą się znacznie różnić pomiędzy sobą. Nadchodzące wdrożenie wymogów sprawozdawczości niefinansowej nie tylko ujednolica sposób raportowania ESG jak i również znacznie poszerza grupę firm, która będzie objęta tym obowiązkiem. 

Jak duża jest obecnie skala takich działań?

Obecnie skala raportowania ESG w branży nieruchomości jest bardzo zróżnicowana. Niektóre firmy z branży nieruchomości przejęły rolę lidera w raportowaniu i stosują rozbudowane, szczegółowe i regularne praktyki raportowania ESG. Jednak wiele innych ma ograniczoną sprawozdawczość, z ograniczonymi danymi i przejrzystością stosowanych praktyk.

W ostatnim czasie obserwujemy wyraźny trend integracji czynników ESG ze strategiami biznesowymi. Firmy coraz częściej w sposób ustrukturyzowane podchodzą do ograniczenia śladu węglowego budynków, zbadania ich zgodności z polityką klimatyczną czy możliwości osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Ogólnie rzecz biorąc, raportowanie ESG w branży nieruchomości jest wciąż w początkowej fazie rozwoju i nadchodzące lata pokażą, jak głęboko konieczność raportowania wpływu na czynniki środowiskowe przełoży się na transformację gospodarki i sektora nieruchomości w stronę neutralności klimatycznej.

Jak może to wyglądać w najbliższej przyszłości?

W kolejnych latach liczba firm zobowiązanych do raportowania niefinansowego znacząco wzrośnie. Małe firmy, będące częścią łańcucha dostaw przedsiębiorstw raportujących, również będą pośrednio zobowiązane do podjęcia działań z zakresu zbierania danych i wdrażania zasad z zakresu ESG. Ponadto, obecnie obserwuje się coraz większe zainteresowanie konsumentów tym, jak dana firma wpływa na środowisko i społeczeństwo.

Obserwacje przedstawione powyżej oraz szereg innych czynników wskazują, że intensywność podejmowania działań z zakresu raportowania oraz wdrażania ESG wzrośnie.

W kontekście obecnych zmian firmy z branży nieruchomości powinny rozważyć, w jaki sposób ESG, w tym redukcja emisji CO2, może zostać trwale włączona do ich ogólnej strategii biznesowej i procesów decyzyjnych. Obejmuje to uwzględnienie czynników ESG w decyzjach dotyczących inwestycji i zarządzania aktywami, a także w działalności operacyjnej i zaangażowaniu najemców.

Strategie oraz konkretne działania z zakresu ESG będą podejmowane nie tylko przez firmy objęte takim obowiązkiem, ale również przez mniejsze przedsiębiorstwa będące częścią łańcucha dostaw.

Ujednolicenie sposobu raportowania ESG może przyczynić się do ograniczenia podejmowania działań z pobudek wizerunkowych na rzecz rzeczywistych działań wpływających na środowisko oraz społeczeństwo.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.