Komunikaty PR

Efektywne magazynowanie w przemyśle spożywczym

2024-04-29  |  01:00
Biuro prasowe

Cukrownie, browary, mleczarnie, wytwórnie napojów gazowanych – to tylko kilka przykładów przedsiębiorstw, w których podczas procesów produkcyjnych, oprócz wody wykorzystywane są różnorodne substancje chemiczne, takie jak ług sodowy, kwasy (siarkowy, solny, azotowy) czy koagulanty. Zbiorniki do magazynowania odgrywają więc w branży spożywczej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz odpowiedniej jakości produktów – i to na każdym etapie produkcji.

Jak zadbać o przyjazne środowisku i efektywne magazynowanie materiałów w przemyśle spożywczym? Jednym z rozwiązań są innowacyjne silosy kompozytowe z TWS, tworzywa wzmocnionego szkłem. Tego typu zbiorniki zostały zaprojektowane zarówno do przechowywania produktów sypkich, jak i  płynnych produktów rolno-spożywczych. Czym się charakteryzują? Jak wypadają w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań stalowych? Poznajmy zalety magazynowania za ich pomocą.

Wytrzymałość i bezpieczeństwo przechowywania

Wśród magazynowanych w przemyśle spożywczym materiałów, oprócz produktów płynnych  znajdują się również m. in. takie substancje jak granulat, mączka, zboże czy sól. Zbiorniki używane do ich przechowywania muszą się wyróżniać wysoką wytrzymałością, lekkością i długą żywotnością. Te cechy sprawiają, że są one ekonomiczne i niezawodne w długoterminowym użytkowaniu. Wszystkie te warunki spełniają zbiorniki z TWS, których konstrukcje możemy podzielić na pionowe lub poziome. Pierwsze z wymienionych są lekkie i solidne zarazem, co ułatwia ich transport oraz instalację. Z kolei zbiorniki walcowe z dnem stożkowatym gwarantują kompletny, grawitacyjny wyładunek magazynowanych produktów.

W branży spożywczej niezbędne jest posiadanie zbiorników przystosowanych do przechowywania różnego rodzaju mediów, a wybór odpowiedniego typu zbiornika jest uzależniony od specyfikacji magazynowanych produktów oraz dostępności miejsca w magazynie. Zbiorniki muszą być przy tym zgodne z obowiązującymi normami i posiadać atesty, które gwarantują bezpieczeństwo przechowywania produktów. – Pojemniki z TWS, dzięki swojej odporności – także na działanie substancji chemicznych – oraz mechaniczne uszkodzenia, stanowią doskonały wybór dla przedsiębiorstw spożywczych. – mówi Mirosław Sadowski, główny specjalista ds. ofertowania w firmie Trokotex. Co o tym decyduje?

Jakie zbiorniki zapewnią najwyższą jakość magazynowania?

Podczas budowy zbiorników z TWS stosowane są specjalne rodzaje żywic, które gwarantują, że zbiorniki będą odporne na korozję i wysokie temperatury. To niezwykle istotne, zwłaszcza gdy będą do nich wprowadzane substancje wymagające określonych warunków przechowywania, takie jak oleje roślinne czy solanki. Przykładowo, przy magazynowaniu olejów roślinnych lub mineralnych, ważny jest nie tylko wybór materiału, z jakiego wykonany jest zbiornik, ale też jego konstrukcja. Musi ona zapewniać ochronę przed światłem, które może wpływać na szybkość procesów utleniania i pogorszenie jakości produktu.

Przewaga dzięki technologii

Przewagą silosów kompozytowych wykonanych z TWS nad zbiornikami stalowymi jest ich wyjątkowa wytrzymałość oraz izolacyjność, która znacznie redukuje ryzyko kondensacji pary wodnej i zapobiega powstawaniu pleśni, gwarantując tym samym bezpieczeństwo magazynowanych zbóż, pasz czy innych surowców. – Włókno szklane, z której są wykonane zbiorniki kompozytowe, niweluje również tendencję do przywierania materiałów do ścianek silosu, minimalizując tym samym częstotliwość potrzeby czyszczenia. – zauważa ekspert z Trokotex. – Oprócz tego zbiorniki są wyposażone w specjalną wewnętrzną wykładzinę antyabrazyjną, chroniącą przed nadmiernym ścieraniem się ścian wewnętrznych, a specjalne powłoki z odprowadzeniem ładunków elektrostatycznych zabezpieczają przed nagromadzeniem się ładunków statycznych. – wylicza.

Podsumowując, przechowywanie w przemyśle spożywczym wymaga nie tylko zastosowania odpowiednich zbiorników, ale także strategicznego podejścia do całokształtu procesu magazynowania, w tym odpowiedniej infrastruktury i wyposażenia. Inwestycja w wysokiej jakości zbiorniki do magazynowania jest nie tylko krokiem w stronę podniesienia standardów bezpieczeństwa żywności, ale również efektywności operacyjnej każdej firmy w branży spożywczej.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”

Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie wdrożył jeszcze systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). W efekcie koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych obecnie ponoszą głównie mieszkańcy, a odpowiedzialność organizacyjną – gminy. To na nich spoczywa też obowiązek osiągania określonych prawem poziomów odpadów poddanych recyklingowi. W tym roku wiele z gmin może mieć z tym problem, a to oznacza groźbę kar. Wprowadzenie systemu kaucyjnego bez wcześniejszego albo równoległego wprowadzenia ROP może oznaczać dalsze problemy gmin. – Konieczne jest uszczelnienie systemu – podkreśla Olga Goitowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prawo

Cudzoziemcy odgrywają coraz większą rolę na polskim rynku pracy. Firmy wciąż obawiają się skomplikowanych i długotrwałych procedur

Liczba pracowników z zagranicy zarejestrowanych w ZUS-ie w ciągu ostatniej dekady wzrosła kilkukrotnie. Zdecydowanie szybciej przybywa w tej grupie obywateli spoza Unii Europejskiej, nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kaukazu, ale też z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki czy Ameryki Południowej. W przyszłości potrzeba zatrudniania obcokrajowców będzie coraz większa ze względu na kurczącą się liczbę osób w wieku produkcyjnym. Dlatego firmy podkreślają potrzebę uproszczenia procedur dopuszczających pracowników z krajów trzecich i skrócenia czasu ich procedowania.

Transport

Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry

W stolicy trwają prace nad nowym systemem biletowym. Zamiast karty miejskiej, na której kodowane są wszystkie dane, powstanie centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Zniknie konieczność skanowania kodów QR w pojazdach, a wprowadzony ma zostać nowy system naliczania opłat za przejazd, wzorowany na obowiązującym m.in. w Londynie.  – Zależy nam, żeby pasażer nie zastanawiał się, jaki bilet kupić, a podróż jego była rozliczana optymalnie, bo o to tu głównie chodzi – przekonuje Agnieszka Siekierska-Otłowska, dyrektorka Pionu Handlowego ZTM w Warszawie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.