Komunikaty PR

Efektywne magazynowanie w przemyśle spożywczym

2024-04-29  |  01:00
Biuro prasowe

Cukrownie, browary, mleczarnie, wytwórnie napojów gazowanych – to tylko kilka przykładów przedsiębiorstw, w których podczas procesów produkcyjnych, oprócz wody wykorzystywane są różnorodne substancje chemiczne, takie jak ług sodowy, kwasy (siarkowy, solny, azotowy) czy koagulanty. Zbiorniki do magazynowania odgrywają więc w branży spożywczej kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz odpowiedniej jakości produktów – i to na każdym etapie produkcji.

Jak zadbać o przyjazne środowisku i efektywne magazynowanie materiałów w przemyśle spożywczym? Jednym z rozwiązań są innowacyjne silosy kompozytowe z TWS, tworzywa wzmocnionego szkłem. Tego typu zbiorniki zostały zaprojektowane zarówno do przechowywania produktów sypkich, jak i  płynnych produktów rolno-spożywczych. Czym się charakteryzują? Jak wypadają w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań stalowych? Poznajmy zalety magazynowania za ich pomocą.

Wytrzymałość i bezpieczeństwo przechowywania

Wśród magazynowanych w przemyśle spożywczym materiałów, oprócz produktów płynnych  znajdują się również m. in. takie substancje jak granulat, mączka, zboże czy sól. Zbiorniki używane do ich przechowywania muszą się wyróżniać wysoką wytrzymałością, lekkością i długą żywotnością. Te cechy sprawiają, że są one ekonomiczne i niezawodne w długoterminowym użytkowaniu. Wszystkie te warunki spełniają zbiorniki z TWS, których konstrukcje możemy podzielić na pionowe lub poziome. Pierwsze z wymienionych są lekkie i solidne zarazem, co ułatwia ich transport oraz instalację. Z kolei zbiorniki walcowe z dnem stożkowatym gwarantują kompletny, grawitacyjny wyładunek magazynowanych produktów.

W branży spożywczej niezbędne jest posiadanie zbiorników przystosowanych do przechowywania różnego rodzaju mediów, a wybór odpowiedniego typu zbiornika jest uzależniony od specyfikacji magazynowanych produktów oraz dostępności miejsca w magazynie. Zbiorniki muszą być przy tym zgodne z obowiązującymi normami i posiadać atesty, które gwarantują bezpieczeństwo przechowywania produktów. – Pojemniki z TWS, dzięki swojej odporności – także na działanie substancji chemicznych – oraz mechaniczne uszkodzenia, stanowią doskonały wybór dla przedsiębiorstw spożywczych. – mówi Mirosław Sadowski, główny specjalista ds. ofertowania w firmie Trokotex. Co o tym decyduje?

Jakie zbiorniki zapewnią najwyższą jakość magazynowania?

Podczas budowy zbiorników z TWS stosowane są specjalne rodzaje żywic, które gwarantują, że zbiorniki będą odporne na korozję i wysokie temperatury. To niezwykle istotne, zwłaszcza gdy będą do nich wprowadzane substancje wymagające określonych warunków przechowywania, takie jak oleje roślinne czy solanki. Przykładowo, przy magazynowaniu olejów roślinnych lub mineralnych, ważny jest nie tylko wybór materiału, z jakiego wykonany jest zbiornik, ale też jego konstrukcja. Musi ona zapewniać ochronę przed światłem, które może wpływać na szybkość procesów utleniania i pogorszenie jakości produktu.

Przewaga dzięki technologii

Przewagą silosów kompozytowych wykonanych z TWS nad zbiornikami stalowymi jest ich wyjątkowa wytrzymałość oraz izolacyjność, która znacznie redukuje ryzyko kondensacji pary wodnej i zapobiega powstawaniu pleśni, gwarantując tym samym bezpieczeństwo magazynowanych zbóż, pasz czy innych surowców. – Włókno szklane, z której są wykonane zbiorniki kompozytowe, niweluje również tendencję do przywierania materiałów do ścianek silosu, minimalizując tym samym częstotliwość potrzeby czyszczenia. – zauważa ekspert z Trokotex. – Oprócz tego zbiorniki są wyposażone w specjalną wewnętrzną wykładzinę antyabrazyjną, chroniącą przed nadmiernym ścieraniem się ścian wewnętrznych, a specjalne powłoki z odprowadzeniem ładunków elektrostatycznych zabezpieczają przed nagromadzeniem się ładunków statycznych. – wylicza.

Podsumowując, przechowywanie w przemyśle spożywczym wymaga nie tylko zastosowania odpowiednich zbiorników, ale także strategicznego podejścia do całokształtu procesu magazynowania, w tym odpowiedniej infrastruktury i wyposażenia. Inwestycja w wysokiej jakości zbiorniki do magazynowania jest nie tylko krokiem w stronę podniesienia standardów bezpieczeństwa żywności, ale również efektywności operacyjnej każdej firmy w branży spożywczej.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Platige Image otwiera studio na Wyspach Kanaryjskich Biuro prasowe
2024-05-13 | 19:23

Platige Image otwiera studio na Wyspach Kanaryjskich

Las Palmas zostaje kolejnym miejscem na mapie świata, gdzie swoją siedzibę uruchamia Platige Image, dołączając do kilkunastu studiów, które otworzyły swoje podwoje na wyspach
Firma Gotówka od NFG pomoże firmom zachować płynność finansową
2024-05-07 | 15:25

Gotówka od NFG pomoże firmom zachować płynność finansową

Martin Kaczmarski wprowadza nową usługę dla przedsiębiorstw     Blisko 9 na 10 firm z sektora MŚP wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. W razie
Firma Zlikwidować szarą strefę w branży pogrzebowej
2024-05-07 | 13:00

Zlikwidować szarą strefę w branży pogrzebowej

- Mamy nadzieję, że już wkrótce skończy się tzw. Wolna Amerykanka w sektorze funeralnym. Chodzi przede wszystkim o patologie związane z faktycznym brakiem zatrudnienia w sporej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Samorządowy Kongres Finansowy

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Mniej niż 2 proc. polskich rzek ma czystą wodę zdatną do picia. Podczas akcji sprzątania wolontariusze zbierają setki ton śmieci

Z badań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w latach 2014–2020 zły stan wód odnotowano w 99,5 proc. polskich rzek. Problemem jest także zaśmiecanie rzek i ich okolic. W trakcie corocznych akcji sprzątania wolontariusze zbierają setki ton śmieci. Rozwijanie powszechnej świadomości i odpowiedzialności za lokalne środowisko to jeden z głównych celów akcji Operacja Czysta Rzeka. Trwa właśnie szósta edycja akcji, w którą angażują się także prywatne firmy.

Infrastruktura

Podczas wojny w Ukrainie całkowicie zniszczono niemal 10 proc. mieszkań i domów. Proces odbudowy potrzebuje odpowiedniej strategii

Łączne szkody w infrastrukturze Ukrainy spowodowane inwazją rosyjską sięgają 157 mld dol. – wynika z obliczeń Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej. Bank Światowy wylicza, że całkowity koszt odbudowy Ukrainy w ciągu następnej dekady wyniesie 486 mld dol., przy czym najwięcej pochłonie mieszkalnictwo. – Ukraina potrzebuje kompleksowej strategii odbudowy i renowacji swoich zasobów budowlanych – ocenia Besim Nebiu z Habitat for Humanity International. Jego zdaniem powinna ona od razu uwzględniać problemy w mieszkalnictwie, z którymi jeszcze przed wojną borykały się ukraińskie gminy.

Przemysł

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej inwestycji

W maju ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel. – Chcemy dobrze poznać strukturę gruntu, na którym posadowiona będzie elektrownia. Dzięki temu będziemy mogli dopracować sam projekt elektrowni z perspektywy bezpieczeństwa – podkreśla Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.