Komunikaty PR

Emocje w biznesie – czy jest na nie miejsce na pozycji lidera?

2023-11-21  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
BRZ
MADE IN PR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

ul. Cybernetyki 19
02-677 Warszawa
bartosz.rzepa|madeinpr.pl| |bartosz.rzepa|madeinpr.pl
663272666
https://madeinpr.pl/

Menadżerowie otoczeni stereotypem o "silnym i bezwzględnym liderze" często zastanawiają się, czy w biznesie oraz zarządzaniu jest miejsce na emocje. Zaniedbywanie tego obszaru jest błędem. W erze zdominowanej przez technologię i automatyzację, emocje wciąż pozostają niezastąpione w kreowaniu wartości i relacji.

Emocje w biznesie bywają często bagatelizowane i określane mianem czynnika ludzkiego, który można zneutralizować. Nic bardziej mylnego. Stanowią siłę napędową, której nie powinno się ignorować. Działają na każdym poziomie – od komunikacji z pracownikami, przez relacje z klientami, aż po podejmowanie strategicznych decyzji. Długoterminowe planowanie, negocjacje, pokonywanie problemów – w tych wszystkich obszarach emocje odgrywają kluczową rolę.

Emocje w biznesie

Przez lata postrzegane jako słabość, zwłaszcza w sferze profesjonalnej, gdzie dominuje logika i efektywność. W środowisku biznesowym, gdzie każda decyzja jest ważona i mierzona wskaźnikami, wprowadzenie emocji wydaje się ryzykowne. Ale czy na pewno? W rzeczywistości, emocje są nieodłącznym elementem ludzkiej psychiki i mają ogromny wpływ na jakość relacji w zespole, kreatywność, a nawet wyniki finansowe firmy.

Z psychologicznego punktu widzenia, emocje są częścią ludzkiego życia i mają wpływ na nasze codzienne decyzje. Często zapominamy, że za sukcesem w biznesie nie przemawiają jedynie statystyki i procedury. Gdzie w tym wszystkim relacje czy morale zespołu? Zapominanie o emocjach w zarządzaniu może prowadzić do szeregu problemów. Począwszy od spadku produktywności po zwiększone ryzyko wypalenia wśród zespołu. Lider, który ignoruje emocje, traci możliwość zbudowania głębokiej, autentycznej więzi ze swoimi pracownikami. To z kolei osłabia zaangażowanie i negatywnie wpływa na wyniki firmy- mówi Wojciech Kamiński, dyrektor zarządzający sieci Maxi Zoo Polska.  

Co, kiedy ich zabraknie?

Ignorowanie emocji w biznesie może prowadzić do wielu problemów. Pracownicy czują się niedocenieni i zdemotywowani, co odciska się na ich produktywności. Zaniedbanie aspektu emocjonalnego może również doprowadzić do wewnętrznych konfliktów, a nawet do utraty wartościowych specjalistów. Ponadto, brak uwzględnienia emocji w podejmowaniu decyzji może ograniczać zdolność firmy do adaptacji i innowacji.

Emocje to podstawa tworzenia dobrego miejsca pracy

Zrozumienie i akceptacja emocji, zarówno własnych, jak i pracowników, może być potężnym narzędziem w rękach lidera. Emocje mogą służyć jako wskaźnik niewypowiedzianych potrzeb, problemów czy możliwości, których nie da się zobaczyć przez pryzmat analityki. Emocjonalna inteligencja pomaga w budowaniu silnych, zdrowych relacji w zespole i jest kluczem do sukcesu w każdym biznesie. Poleganie na emocjach nie oznacza braku racjonalności. To raczej zrozumienie, że optymalne decyzje biznesowe są wynikiem równowagi między logiką a emocjami. Empatia w negocjacjach, pasja w tworzeniu nowych produktów czy entuzjazm w motywowaniu zespołu to elementy, które zdecydowanie wpływają na jakość i efektywność pracy. Od początku zwracam uwagę na obszar emocji w Maxi Zoo. Naszym celem jest tworzenie kultury organizacyjnej, w której każdy jest doceniany i szanowany. Nie zamykamy się na problemy pracowników. Każdy ma szansę na rozmowę i swobodne wyrażanie swojej opinii. Co więcej, nasze biuro i wszystkie sklepy stacjonarne są otwarte dla pupili. Wiemy, jak czworonożni przyjaciele wpływają na zdrowie psychiczne. Ich obecność daje pracownikom poczucie komfortu. Miłość do zwierząt to fundament naszej działalności, dlatego cieszę się, że pupile mogą nam towarzyszyć każdego dnia. Zależy nam również na tym, żeby dbanie o pracowników nie było tylko pustym hasłem. Prowadzimy regularne badania nastrojów wewnątrz firmy i upewniamy się, że tworzymy dobre środowisko pracy. W końcu to pracownicy są prawdziwą siłą każdej organizacji. – dodaje Wojciech Kamiński.

Podsumowując, emocje nie są miękkim elementem, o którym można zapomnieć. Są integralną częścią każdej organizacji. Zamiast zadawać sobie pytanie, czy w biznesie jest miejsce na emocje, lepiej zapytać, jak je wykorzystać, aby stworzyć wartościowe środowisko pracy. Ostatecznie, biznes jest przecież tworzony przez ludzi i dla ludzi, a emocje są tym, co nas definiuje.

 

*******

Maxi Zoo weszło na polski rynek w 2012 roku i od tego momentu jest najprężniej rozwijającą się siecią sklepów dla zwierząt w naszym kraju. W 2021 roku Maxi Zoo Polska po raz 7 zdobyło tytuł: „NAJLEPSZY SKLEP STACJONARNY” w konkursie TOP FOR DOG 2021 stając się ponownie numerem 1 wśród sklepów dla zwierząt oraz po raz pierwszy otrzymało nagrodę za najlepszą inicjatywę społeczną „Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt” za akcję z bransoletką. Aktualnie spółka posiada 109 sklepów w większych i mniejszych i miastach w Polsce. W 2019 roku sieć rozpoczęła sprzedaż online i otworzyła sklep – www.maxizoo.pl. W 2022 roku sieć uruchomiła własną aplikację dla Klientów, z programem Friends oraz specjalnymi ofertami. Maxi Zoo jest częścią Grupy Fressnapf, która działa w 11 krajach europejskich, głównie pod szyldem Maxi Zoo. Pozycję marki w Polsce potwierdza uzyskany tytuł „Wielki Modernizator 2022”, “Brylant Polskiej Gospodarki 2022”, “Gepard Biznesu 2022”, nagroda w kategorii “Ekspansja Sieci Handlowej 2022” przyznana w konkursie PRCH RETAIL AWARDS 2022, nagroda “Złoty Laur Klienta 2023-2024", nagroda “e-Laur Klienta 2010-2022" oraz wyróżnienia “Diamenty Forbes’a 2023”, a także “Innowacyjna Sieć Roku” oraz „Promocja Roku”, które zostały przyznane w plebiscytach BLIX AWARDS. W każdym ze sklepów można znaleźć w ofercie ponad 8000 produktów znanych firm w przystępnych cenach oraz produkty marek dostępnych wyłącznie w tej sieci (karmy i akcesoria): Premiere, Select Gold, Real Nature czy Dogs Creek. 

 

Filozofia marki i cały koncept biznesowy sieci został oparty na wartościach, u podstaw których leży przekonanie, że „Zwierzęta wzbogacają nasze życie dzień po dniu i to jest to, co nas łączy”. Konsekwentnie realizując tę ideę, sieć prowadzi aktywne działania na rzecz zwierząt. Od początku działalności w Polsce, Maxi Zoo angażuje się w szereg charytatywnych akcji społecznych oraz pomaga bezdomnym zwierzętom. Współpraca ze schroniskami, wolontariat, wsparcie odpowiedzialnej adopcji, współpraca z GOPR, OTOP czy Strażą dla Zwierząt to m.in. główne działania CSR firmy w Polsce.  

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: MADE IN PR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.