Komunikaty PR

Etykiety w branży AGD – najważniejszy nośnik informacji

2022-04-29  |  01:00
Biuro prasowe

Etykiety umieszczane na produktach AGD pozwalają producentom na spełnienie obowiązku prawnego związanego z udostępnieniem klientom niezbędnych informacji o produkcie. Stanowią również istotny element marketingowy w budowaniu wizerunku marki – przykuwająca wzrok etykieta umożliwia przedstawienie parametrów określonego towaru w sposób zachęcający do zakupu.

 

Przepisy wymagają od producentów branży AGD, aby udostępniali swoim odbiorcom niezbędne informacje dotyczące parametrów technicznych urządzenia. Dane te umieszcza się na etykietach energetycznych, ostrzegawczych, informacyjnych czy tabliczkach znamionowych.

 

Etykiety są również wykorzystywane do celów marketingowych. Przyjemna dla oka forma graficzna pozwala w atrakcyjny sposób przekazać odbiorcy informacje, które mają zachęcić go do zakupu produktu.

Rodzaje etykiet stosowanych w branży AGD

Istnieje kilka typów etykiet, które producent obowiązkowo musi umieścić na swoim produkcie lub jego opakowaniu. W takich przypadkach wzór etykiety często jest identyczny (np. etykiety energetyczne i ostrzegawcze) lub bardzo podobny (np. tabliczki znamionowe, etykiety informacyjne).

  • Etykiety energetyczne informują o poziomie zużycia energii elektrycznej, wody oraz stopniu generowanego hałasu.
  • Etykiety informacyjne funkcjonują pod postacią schematów ideowych czy instrukcji montażu. Dają również  jasne wskazówki, w jaki sposób prawidłowo podłączyć urządzenie i skutecznie wykorzystywać jego możliwości. Na przykład etykiety umieszczone na lodówkach wskazują, na której półce najlepiej przechowywać dany produkt, aby jak najdłużej zachował on świeżość.
  • Etykiety produktowe są naklejane bezpośrednio na opakowanie produktu i zawierają m.in. nazwę produktu i producenta, logo, kody kreskowe – wewnętrzne, wykorzystywane w logistyce i EAN-13, z których korzysta się w procesach  sprzedażowych – oraz numery seryjne w postaci liter i kodów paskowych, ułatwiające identyfikację produktu podczas przeprowadzania wewnętrznych procesów logistycznych czy też sprzedażowych.
  • Etykiety — tabliczki znamionowe zawierają informacje charakteryzujące urządzenie takie jak rok produkcji, numer seryjny, moc znamionową czy napięcie zasilające.
  • Etykiety ostrzegawcze sygnalizują ryzyko związane z niewłaściwym użytkowaniem urządzenia.

 

Oprócz rodzaju przekazywanej informacji liczy się również samo wykonanie etykiety.

Informacje zawarte na etykietach powinny być wykonane w sposób, który zapewni im wysoką trwałość. Na przykład tabliczka znamionowa musi bezwzględnie pozostawać czytelna przez cały okres użytkowania urządzenia, a co za tym idzie, być przez wiele lat odporna na wpływ procesów związanych z częstą eksploatacją, wilgocią i detergentami stosowanymi do czyszczenia – tłumaczy Aleksander Wolny, kierownik Działu Rozwoju Produktu w Etisoft.

Sposób na wyróżnienie produktu

Etykiety marketingowe są dla producentów sposobem na wyróżnienie swojego produktu. Połączenie atrakcyjnej wizualnie oprawy graficznej i treści, informującej o najważniejszych zaletach artykułu, buduje przewagę konkurencyjną marki i ma na celu przekonanie odbiorcy do zakupu.

 

Umieszczenie danych o produkcie, istotnych z punktu widzenia klienta sprawia, że może on na miejscu porównać parametry kilku produktów i wybrać najlepsze dla siebie urządzenie. Brak widocznej informacji mógłby sprawić, że dany towar w ogóle nie byłby przez niego brany pod uwagę. Stosując estetyczne etykiety marketingowe, producent zwiększa więc swoje szanse na lepszą sprzedaż.

Korzyści wynikające ze stosowania etykiet w branży AGD

Wywiązywanie się z obowiązków prawnych poprzez wykorzystanie trwałych etykiet w produkcji sprzętu AGD to jedno. Estetyczne, czytelne oznakowanie pozwala także budować wizerunek wiarygodnego producenta, który dba o wszystkie potrzeby swoich klientów.

 

Stosowanie obowiązkowych etykiet jest nie tylko sposobem na uniknięcie ewentualnych konsekwencji przez producenta. Etykieta energetyczna to obok ceny jedna z pierwszych rzeczy, której szukają klienci na urządzeniu w markecie. Kupując lodówkę, pralkę czy zmywarkę zwracamy dużą uwagę na aspekty techniczne, w tym zużycie energii elektrycznej i wody. Wysoka klasa energetyczna urządzenia to nie tylko oszczędności związane z jego eksploatacją, ale także mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego. Decydując się na takie produkty pomagamy chronić nasza planetę – zauważa ekspert z Etisoft.

 

Wykorzystanie atrakcyjnych wizualnie etykiet marketingowych daje natomiast szansę na lepszą sprzedaż. Umieszczona na nich estetyczna grafika, rozpoznawalne logo czy też chwytliwe hasło pozwalają błyskawicznie przykuć uwagę odbiorcy i wpłynąć na decyzję o zakupie danego produktu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sektor finansowy walczy o pracowników. Coraz ważniejsze stają się kompetencje technologiczne

W Polsce 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. Największe problemy z rekrutacją ma branża finansów i nieruchomości (74 proc.) – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”. Wśród najbardziej pożądanych umiejętności są te, które wiążą się z rozwojem technologii. Z jednej strony potrzebna jest chęć pracowników do samorozwoju, by nadążać za trendami, z drugiej – sami pracodawcy muszą ich do tego zachęcać i motywować. To jedno z wielu wyzwań stojących przed firmami.

Ochrona środowiska

Regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą dużym wyzwaniem dla biznesu. Firmy potrzebują dużego wsparcia od państwa

W związku z koniecznością wdrażania ESG firmy potrzebują dużego wsparcia zarówno edukacyjnego, merytorycznego, jak i finansowego. Dostosowanie się do wymogów prawnych w tym obszarze jest bowiem dla biznesu, szczególnie małego i średniego, dużym wyzwaniem. Warto jednak wykorzystać ten czas na niezbędne przygotowania i zyskanie przewag konkurencyjnych. Może temu służyć ścisła współpraca z dużymi kontrahentami, którzy są bardziej zaawansowani we wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju. – Pomoc jest zdecydowanie potrzebna ze strony państwa – ocenia Marta Wrembel, wiceprezeska ESG Impact Network.

Transport

Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd

Zamiast żółtego lub pomarańczowego światła z sodowych latarni w stolicy coraz częściej spotykamy jasne oświetlenie LED. Do tej pory udało się wymienić ponad 60 tys. opraw, a cały proces ma się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przekonuje, że inwestycja w wymianę opraw świetlnych pozwala ograniczyć zużycie prądu nawet o dwie trzecie w porównaniu do starych lamp. Oszczędności, jakie wygenerował ratusz, już sięgają wielu milionów złotych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.