Komunikaty PR

Etykiety w branży AGD – najważniejszy nośnik informacji

2022-04-29  |  01:00
Biuro prasowe

Etykiety umieszczane na produktach AGD pozwalają producentom na spełnienie obowiązku prawnego związanego z udostępnieniem klientom niezbędnych informacji o produkcie. Stanowią również istotny element marketingowy w budowaniu wizerunku marki – przykuwająca wzrok etykieta umożliwia przedstawienie parametrów określonego towaru w sposób zachęcający do zakupu.

 

Przepisy wymagają od producentów branży AGD, aby udostępniali swoim odbiorcom niezbędne informacje dotyczące parametrów technicznych urządzenia. Dane te umieszcza się na etykietach energetycznych, ostrzegawczych, informacyjnych czy tabliczkach znamionowych.

 

Etykiety są również wykorzystywane do celów marketingowych. Przyjemna dla oka forma graficzna pozwala w atrakcyjny sposób przekazać odbiorcy informacje, które mają zachęcić go do zakupu produktu.

Rodzaje etykiet stosowanych w branży AGD

Istnieje kilka typów etykiet, które producent obowiązkowo musi umieścić na swoim produkcie lub jego opakowaniu. W takich przypadkach wzór etykiety często jest identyczny (np. etykiety energetyczne i ostrzegawcze) lub bardzo podobny (np. tabliczki znamionowe, etykiety informacyjne).

  • Etykiety energetyczne informują o poziomie zużycia energii elektrycznej, wody oraz stopniu generowanego hałasu.
  • Etykiety informacyjne funkcjonują pod postacią schematów ideowych czy instrukcji montażu. Dają również  jasne wskazówki, w jaki sposób prawidłowo podłączyć urządzenie i skutecznie wykorzystywać jego możliwości. Na przykład etykiety umieszczone na lodówkach wskazują, na której półce najlepiej przechowywać dany produkt, aby jak najdłużej zachował on świeżość.
  • Etykiety produktowe są naklejane bezpośrednio na opakowanie produktu i zawierają m.in. nazwę produktu i producenta, logo, kody kreskowe – wewnętrzne, wykorzystywane w logistyce i EAN-13, z których korzysta się w procesach  sprzedażowych – oraz numery seryjne w postaci liter i kodów paskowych, ułatwiające identyfikację produktu podczas przeprowadzania wewnętrznych procesów logistycznych czy też sprzedażowych.
  • Etykiety — tabliczki znamionowe zawierają informacje charakteryzujące urządzenie takie jak rok produkcji, numer seryjny, moc znamionową czy napięcie zasilające.
  • Etykiety ostrzegawcze sygnalizują ryzyko związane z niewłaściwym użytkowaniem urządzenia.

 

Oprócz rodzaju przekazywanej informacji liczy się również samo wykonanie etykiety.

Informacje zawarte na etykietach powinny być wykonane w sposób, który zapewni im wysoką trwałość. Na przykład tabliczka znamionowa musi bezwzględnie pozostawać czytelna przez cały okres użytkowania urządzenia, a co za tym idzie, być przez wiele lat odporna na wpływ procesów związanych z częstą eksploatacją, wilgocią i detergentami stosowanymi do czyszczenia – tłumaczy Aleksander Wolny, kierownik Działu Rozwoju Produktu w Etisoft.

Sposób na wyróżnienie produktu

Etykiety marketingowe są dla producentów sposobem na wyróżnienie swojego produktu. Połączenie atrakcyjnej wizualnie oprawy graficznej i treści, informującej o najważniejszych zaletach artykułu, buduje przewagę konkurencyjną marki i ma na celu przekonanie odbiorcy do zakupu.

 

Umieszczenie danych o produkcie, istotnych z punktu widzenia klienta sprawia, że może on na miejscu porównać parametry kilku produktów i wybrać najlepsze dla siebie urządzenie. Brak widocznej informacji mógłby sprawić, że dany towar w ogóle nie byłby przez niego brany pod uwagę. Stosując estetyczne etykiety marketingowe, producent zwiększa więc swoje szanse na lepszą sprzedaż.

Korzyści wynikające ze stosowania etykiet w branży AGD

Wywiązywanie się z obowiązków prawnych poprzez wykorzystanie trwałych etykiet w produkcji sprzętu AGD to jedno. Estetyczne, czytelne oznakowanie pozwala także budować wizerunek wiarygodnego producenta, który dba o wszystkie potrzeby swoich klientów.

 

Stosowanie obowiązkowych etykiet jest nie tylko sposobem na uniknięcie ewentualnych konsekwencji przez producenta. Etykieta energetyczna to obok ceny jedna z pierwszych rzeczy, której szukają klienci na urządzeniu w markecie. Kupując lodówkę, pralkę czy zmywarkę zwracamy dużą uwagę na aspekty techniczne, w tym zużycie energii elektrycznej i wody. Wysoka klasa energetyczna urządzenia to nie tylko oszczędności związane z jego eksploatacją, ale także mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego. Decydując się na takie produkty pomagamy chronić nasza planetę – zauważa ekspert z Etisoft.

 

Wykorzystanie atrakcyjnych wizualnie etykiet marketingowych daje natomiast szansę na lepszą sprzedaż. Umieszczona na nich estetyczna grafika, rozpoznawalne logo czy też chwytliwe hasło pozwalają błyskawicznie przykuć uwagę odbiorcy i wpłynąć na decyzję o zakupie danego produktu.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE Biuro prasowe
2025-01-13 | 11:00

Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE

Magic Tape pozwala w krótkim czasie osiągnąć efekt długiej i gęstej fryzury nawet w przypadku rzadkich włosów. Specjalistką od tej metody jest Agnieszka
Firma Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
2024-12-20 | 13:20

Finał III edycji akcji „Dom z Serca”

Budowa kolejnego już „Domu z Serca” dobiegła końca! 19 grudnia br. Grupa Budimex wraz z partnerami oddała do użytku nowoczesny, modułowy dom dla Pani Teresy z Wołomina –
Firma Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
2024-12-19 | 15:00

Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran

Miniony rok okazał się przełomowym okresem dla sieci sklepów Komfort, eksperta w branży wykończenia wnętrz w Polsce. Firma znacząco rozwinęła swoją działalność w segmencie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.