Komunikaty PR

Fundacja rodzinna – Polacy zyskali narzędzie, by chronić swoje majątki

2024-02-01  |  12:00
Biuro prasowe

Według dr Małgorzaty Rejmer z rodzinnej Kancelarii Finansowej LEX, która na co dzień zajmuje się̨ doradztwem biznesowym, finansowym i prawnym dla firm rodzinnych powyższe statystyki pokazują, że środowisko firm rodzinnych rzeczywiście niecierpliwie czekało na decyzję o wprowadzeniu do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej. Możemy też spodziewać się wzrostu zainteresowania fundacją w kolejnych latach. Dodatkowo rozwiązanie to jest atrakcyjne również dla osób zamożnych nieprowadzących biznesu, ale posiadających majątek warty ochrony.

 

Ustawa o fundacji rodzinnej weszła w życie osiem miesięcy temu. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim podał, że do 18 grudnia 2023 r. zarejestrowano już 388 fundacji rodzinnych, a sąd wydał 425 postanowień o rejestracji. — Łącznie wpłynęło do tej chwili 827 wniosków o rejestrację fundacji. Nie było natomiast przypadku odmowy zarejestrowania fundacji – odpowiada Agnieszka Leżańska, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Piotrkowski Sąd jest jedynym sądem w Polsce wyznaczonym do prowadzenia rejestru fundacji rodzinnych.

 

Dlaczego warto założyć fundacje rodzinną?

Fundacja rodzinna jest bardzo atrakcyjną formą chronienia i pomnażania majątku. Dr Dawid Rejmer z rodzinnej Kancelarii Finansowej LEX podkreślił, że decyzja o założeniu fundacji powinna być przemyślana: trzeba dobrze przygotować się do jej założenia i postawić sobie konkretny cel.

 

Dla jednych będzie to cel sukcesyjny, dla innych forma skarbca rodzinnego, dla kolejnego fundatora atrakcyjna platforma inwestycyjna. Przestrzegam przed sytuacją, w której fundacja rodzinna powoływana jest tylko ze względów podatkowych– wyjaśnia Małgorzata Rejmer. Dopiero po wyznaczeniu celu dla przyszłej fundacji rodzinnej możemy przejść do przygotowania projektu statutu, który jest najważniejszym dokumentem określającym zasady jej działania.

 

Jakie mogą być cele fundacji rodzinnej?

 

  • Zabezpieczenie rodziny.
  • Doprowadzenie do tego, że firma, którą teraz prowadzę, zostanie za kilka lat przejęta przez moje dzieci.
  • Jeżeli natomiast prowadzę inwestycje na rynku kapitałowym i chciałbym mieć odpowiednią platformę inwestycyjną, to moim celem może być wykorzystanie w tym celu fundacji rodzinnej.

 

Jak założyć fundację rodzinną?

 

  • Bardzo dokładnie analizujemy zasady działania naszej fundacji.
  • Na podstawie wniosków opracowujemy szczegółowy statut.
  • Udajemy się do notariusza, aby statut przybrał formę aktu notarialnego.
  • Składamy oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej.
  • Ustanawiamy organy fundacji.
  • Wnosimy fundusz założycielski.
  • Składamy wniosek o wpis do rejestru fundacji rodzinnych, który jest prowadzony przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.
  • Obecnie czas oczekiwania na rejestrację fundacji rodzinnej wynosi około 3 miesięcy.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.