Great Place to Work® ogłosił listę 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie
Be Communications
ul. Kijowska 5
03-738 Warszawa
j.kowalczuk|becomms.pl| |j.kowalczuk|becomms.pl
+48 603 98 18 72
www.becomms.pl
Technologiczna spółka Cisco po raz drugi z rzędu otwiera światową listę Great Place to Work®. Na kolejnych miejscach w tegorocznym rankingu znalazły się DHL Express oraz Hilton, które także od wielu lat plasują się w ścisłej światowej czołówce „najlepszych z najlepszych”. Jako Polska i w tym roku mamy powód do dumy. Wśród laureatów World’s Best Workplaces 2020 jest 7 firm, do których sukcesu przyczyniły się świetne wyniki polskich oddziałów. W tym roku polskie spółki reprezentujące światowych liderów świętowały swój pierwszy sukces w kwietniu po ogłoszeniu listy Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2020.
Lista tegorocznych laureatów powstała w oparciu o analizę 3,3 miliona anonimowych ankiet, przesłanych przez pracowników zatrudnionych w 10 tysiącach firm z 97 krajów na świecie. Czyni to badanie Great Place to Work® największym globalnym badaniem środowiska pracy.
Coraz wyższy wskaźnik zaufania
W tym roku Great Place to Work® przedstawił zestawienie 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie już po raz dziesiąty, co stało się okazją do jubileuszowych podsumowań. Z analiz wynika, że Najlepsze Miejsca Pracy nie ustają w staraniach, aby stawać się jeszcze lepszymi. Podstawą metodologii przyjętej w standardzie badawczym Great Place to Work® jest ocena firmy przez ich pracowników. Wynik ankiety pracowniczej, tzw. Trust Index©, określa poziom zaufania pracowników do pracodawcy i stanowi 2/3 finalnej oceny. O ile na początku dekady, w roku 2011, wskaźnik zaufania średnio wynosił 81,3%, to w 2020 roku osiągnął już pułap 85%. Oznacza to, że poprzeczka znajduje się coraz wyżej i to nie tylko dla firm aspirujących do miana świetnego miejsca pracy, ale także dla wielokrotnie utytułowanych światowych gigantów.
Polska reprezentacja
W podziale na kraje niezmiennie najliczniejszą reprezentację firm na Liście ma Wielka Brytania (20 spółek). Na dalszych pozycjach uplasowały się: Brazylia (19), Kanada (15) oraz USA i Chiny (po 14 spółek). Polska zachowuje od kilku lat stabilną pozycję w połowie stawki. W tym roku Polskę na światowej liście reprezentuje 7 spółek: Cisco (pierwsze miejsce w rankingu), The Adecco Group (7. miejsce), SAS Institute (9. miejsce), EY (10. miejsce), Daimler Mobility (16. miejsce – w Polsce jako Mercedes-Benz Financial Services), Dell Technologies (17. miejsce) oraz Volvo Group (20. miejsce – w Polsce jako VFS Usługi Finansowe).
W ujęciu branżowym najliczniejszą grupą pozostają firmy technologiczne (32%), firmy z sektora finansowego (16%) oraz firmy produkcyjne i świadczące usługi profesjonalne (po 12%).
Przepis na trudne pandemiczne czasy
Ogłoszenie tegorocznej Listy przypadło na czas pandemii koronawirusa. Skłania to do zastanowienia się, jak obecne trudne czasy wpłyną na sytuację rynkową firm i zatrudnionych w nich ludzi. W tym celu Great Place to Work® sięgnął po historyczne dane z okresu kryzysu ekonomicznego w latach 2007-2009. Okazuje się, że im więcej wysiłku firma wkładała w budowanie silnych więzi i wzajemnego zaufania w organizacji, tym bardziej była odporna na kryzysowe zawirowania. Tam, gdzie doświadczenia pracowników były bardziej pozytywne, lepsza była także rynkowa pozycja firmy. Jak w praktyce wyróżnione firmy poradzą sobie z obecnymi wyzwaniami, dowiemy się za rok, z następnego badania. Wiele wskazuje jednak, że firmy z list Great Place to Work® okażą się lepiej przygotowane do narzuconej przez pandemię konieczności zmiany wzorca działania. Znaczenie będzie tu miał nie tylko wcześniej wypracowany kapitał zaufania, ale także kultura organizacyjna, która w codziennej praktyce stawia na różnorodność, zwinność i elastyczne formy pracy.
Po więcej informacji zapraszamy na www.greatplacetowork.pl
***
Great Place to Work®, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, jest globalną firmą analityczno-konsultingową, która działa w ponad 60 krajach. Od ponad 25 lat wspiera firmy na całym świecie w rozwijaniu nowoczesnej kultury miejsca pracy opartej na zaufaniu i osiąganiu dzięki temu lepszych wyników biznesowych. Dzięki programom certyfikacji Great Place to Work® wyróżnia wybitne miejsca pracy i tworzy listy najlepszych miejsc pracy: krajowe, regionalne oraz listę światową.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Costa Coffee startuje z franczyzą. Pierwszy lokal to współpraca z Klubem Fikołki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.