Komunikaty PR

Jak Polska i Europa wspierają zieloną transformację wśród przedsiębiorców

2024-08-13  |  01:00
Biuro prasowe

Działania zgodne ze zrównoważonym rozwojem oraz dążenie do spełnienia założeń Zielonego Ładu stanowią obecnie jedno z kluczowych wyzwań stawianych przed całym społeczeństwem. Zielona transformacja wymaga zaprojektowania, stworzenia oraz wdrożenia szeregu nowoczesnych technologii. Programy takie jak Ścieżka SMART, Kredyt ekologiczny czy EIC Accelerator dają przedsiębiorstwom tworzącym innowacyjne rozwiązania szansę na realizację najbardziej ambitnych projektów.

Programy dotacyjne przeznaczone na zieloną transformację przedsiębiorstw

Unia Europejska kładzie szczególny nacisk na działania ograniczające emisję gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku zgodnie z założeniami Zielonego Ładu. Kraje wspólnoty mogą liczyć na unijne wsparcie finansowe w osiągnięciu tych celów.

 

Dotacje na projekty związane z efektywnością energetyczną i zazielenieniem przedsiębiorstw można uzyskać między innymi z programu FENG. Wnioskodawcy mogą liczyć na wsparcie w ramach Ścieżki SMART oraz Kredytu ekologicznego. Przedsiębiorcy mogą także wziąć udział w naborach do Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS). Działania na rzecz klimatu stanowią również jeden z filarów programu EIC Accelerator – wymienia Jakub Żbikowski z Innology, firmy doradczej, wspierającej spółki deep-tech w aplikowaniu o środki unijne na badania, rozwój i innowacje.

 

W zależności od wybranego programu ze wsparcia mogą skorzystać zarówno mniejsze, jak i większe przedsiębiorstwa. Środki przeznaczone są na projekty związane między innymi z adaptacją do zmian klimatu, tworzeniem odnawialnych źródeł energii oraz transformacją energetyczną przemysłu i transportu, dążącą do maksymalnego ograniczenia wpływu emisji gazów cieplarnianych na środowisko.

Innowacyjne projekty mają duże szanse na pozyskanie wsparcia z europejskich programów dotacyjnych

Najbardziej obiecujące projekty związane z zieloną transformacją mogą liczyć na wsparcie pochodzące z programów dotacyjnych. Przykładem jest pomyślne pozyskanie grantu EIC Accelerator dla firmy Carbominer przez UpSpark, polską firmę konsultingową z grupy Innology.

 

Carbominer to ukraiński start-up, którego misją jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Przedsiębiorstwo rozwija autorską technologię Direct Air Capture (DAC) bezpośrednio wychwytującą CO2 z atmosfery. Jednocześnie firma chce umożliwić bardziej ekologiczną produkcję żywności w szklarniach dzięki konkurencyjnym i zrównoważonym dostawom CO2 z modułowych jednostek DAC.

Przykład sprawnego procesu pozyskania dofinansowania na realizację ekologicznego projektu    

W UpSpark specjalizujemy się w pozyskiwaniu dotacji na projekty deep-tech z najbardziej znanych i konkurencyjnych międzynarodowych programów finansowania UE, takich jak EIC Accelerator czy Eurostars. Podczas współpracy z Carbominer nad pozyskaniem dotacji kluczowym wyzwaniem był bardzo napięty harmonogram projektu – na pracę nad projektem mieliśmy zaledwie 2 miesiące. W tym czasie konieczne było stworzenie wyspecjalizowanego zespołu oraz elastyczne podejście do zrozumienia warunków w negocjacjach z podmiotem mającym siedzibę w Ukrainie borykającej się z niezwykle trudną sytuacją geopolityczną – opowiada ekspert z Innology. – Dzięki strategii, spersonalizowanemu podejściu oraz doświadczeniu naszych ekspertów w wyznaczonym czasie przygotowaliśmy wniosek spełniający najwyższe standardy jakości w zakresie dziedzin naukowych i inżynieryjnych istotnych dla projektu. Naszą współpracę czekało jednak jeszcze jedno wyzwanie, bowiem 5 dni przed pierwotnym ostatecznym terminem składania wniosków EISMEA podjęła decyzję o zmianie platformy składania wniosków EICA, zmuszając wszystkich wnioskodawców do przejścia na nowy szablon wniosków i system składania wniosków. Mimo krytycznej sytuacji dostosowaliśmy i złożyliśmy wniosek, który umożliwił firmie Carbominer uzyskanie dotacji w wysokości 1,5 miliona euro oraz obietnicy przyszłej wielomilionowej inwestycji kapitałowej od EIC Accelerator, co stanowiło ważny kamień milowy dla firmy.

 

W ten sposób Carbominer stał się pierwszym ukraińskim startupem i jedną z dwóch pierwszych technologii Direct Air Capture, które otrzymały finansowanie w ramach prestiżowego i niezwykle konkurencyjnego programu EIC Accelerator. Współpraca obu ambitnych zespołów przyniosła liczne korzyści nie tylko podmiotowi starającemu się o pozyskanie dotacji, ale też w dalszej perspektywie całemu środowisku. Obietnica kolejnych inwestycji przeznaczonych na doskonalenie unikalnej technologii bezpośredniego wychwytywania powietrza przyczyni się do światowych wysiłków na rzecz redukcji emisji CO2.

 

Omówiony przypadek może również stanowić motywację dla pozostałych podmiotów, które planują innowacyjne projekty związane z zieloną transformacją. Obiecujące ekologiczne projekty mają duże szanse na pozyskanie środków umożliwiających tworzenie rozwiązań ograniczających negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Finał III edycji akcji „Dom z Serca” Biuro prasowe
2024-12-20 | 13:20

Finał III edycji akcji „Dom z Serca”

Budowa kolejnego już „Domu z Serca” dobiegła końca! 19 grudnia br. Grupa Budimex wraz z partnerami oddała do użytku nowoczesny, modułowy dom dla Pani Teresy z Wołomina –
Firma Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
2024-12-19 | 15:00

Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran

Miniony rok okazał się przełomowym okresem dla sieci sklepów Komfort, eksperta w branży wykończenia wnętrz w Polsce. Firma znacząco rozwinęła swoją działalność w segmencie
Firma DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
2024-12-19 | 12:15

DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej

2024 rok był pod wieloma względami ważny dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.   Eksperci Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa przygotowali syntetyczne podsumowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.