Jak uczyć się inwestowania w nieruchomości?
Inwestowanie w nieruchomości to sprawdzony sposób lokaty zgromadzonego kapitału, który od lat cieszy się niemałą popularnością wśród inwestorów niemal na całym świecie. Według raportu Barometr, przeprowadzonego przez Metrohouse, Credipass i RynekPierwotny.pl, w pierwszym kwartale 2023 r. aż 44 proc. transakcji na rynku wtórnym było transakcjami inwestycyjnymi. Inwestowanie w nieruchomości to chleb powszedni dla doświadczonych przedsiębiorców, którzy mają za sobą nieraz setki transakcji. Co innego w przypadku tych osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tym obszarze. Nie ulega wątpliwości, że to zajęciem, które wymaga odpowiedniej wiedzy. Jak zatem umiejętnie inwestować w nieruchomości i czego warto się nauczyć? Sprawdziliśmy.
Jaki powinien być dobry inwestor? Najważniejsze cechy
Rynek nieruchomości bywa nieprzewidywalny, a inwestowanie w nieruchomości to sztuka podejmowania poważnych decyzji – nierzadko w krótkim czasie. Inwestor, który chce osiągnąć sukces, musi wyróżniać się dużą samodzielnością i odwagą. Powinien twardo stąpać po ziemi i na chłodno oceniać każdą sytuację.
Dobry inwestor jest zmotywowany, nie poddaje się zbyt łatwo i zawsze stara się znaleźć rozwiązanie. Zamiast problemów widzi nowe możliwości. Jest pozytywnie nastawiony, otwarty i z łatwością nawiązuje kontakty. Ponadto wyróżnia się wysoką samodyscypliną i kreatywnością.
Gdzie szukać wiedzy o inwestowaniu?
Podstawą w efektywnym inwestowaniu w nieruchomości jest wiedza dotycząca sposobów lokaty kapitału, obliczania stopy zwrotu czy szacowania ryzyka inwestycyjnego. Na początek, jedną z najlepszych metod pozyskiwania wiedzy o inwestowaniu jest czytanie branżowych książek. Prawdziwą kopalnią wiedzy jest też internet. Przydatnych informacji można szukać na dedykowanych portalach, blogach czy YouTube’ie.
Doskonałym przygotowaniem do działania na rynku inwestycyjnym są studia podyplomowe. Od niedawna mam przyjemność współpracować z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, który uruchomił nowy kierunek studiów – „Inwestowanie w nieruchomości i działalność deweloperską”
– mówi Tomasz Stoga, prezes firmy deweloperskiej PROFIT Development i jednocześnie jeden z wykładowców. – To odpowiedni kierunek dla wszystkich osób, które chcą wkroczyć w świat inwestowania w nieruchomości. Zdobywa podczas studiów wiedza zapewni kompletne i profesjonalne przygotowanie do działania na rynku inwestycyjnym. – dodaje.
Współpraca z wrocławskim Uniwersytetem Ekonomicznym to niejedyne tego typu przedsięwzięcie PROFIT Development. Firma została niedawno partnerem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Wspieranie i kształcenie młodych ludzi to jeden z filarów naszej działalności – wyjaśnia Agnieszka Pachulska, dyrektorka warszawskiego oddziału PROFIT Development. – W ramach współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego planujemy formy edukacji biznesowej w segmencie inwestycji i finansowania zakupów w branży deweloperskiej. Chcemy podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem oraz dać młodym, ambitnym ludziom szansę na uczestnictwo w ciekawych aktywnościach z naszej branży.
Od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości?
Inwestowanie w nieruchomości to długotrwały proces, który wymaga zaangażowania. Po drodze nie brakuje wyzwań, którym trzeba stawić czoła. Dlatego przed rozpoczęciem przygody z inwestowaniem, warto zbadać swoją motywację. Ponadto należy szczegółowo określić cele biznesowe, które wyznaczą kierunek działania na rynku nieruchomości. Niezwykle ważne na początku jest także oszacowanie własnych możliwości inwestycyjnych, czyli określenie posiadanego kapitału oraz obliczenie zdolności kredytowej.
Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z pewnym ryzykiem. Aby je zminimalizować, każdorazowo należy dokładnie przeanalizować przedsięwzięcie inwestycyjne. Dobry research, czyli porównanie cen, sprawdzenie zapotrzebowania, badanie grupy docelowej czy badanie popularności danej lokalizacji, to podstawa! Inwestor powinien dokładnie zapoznać się ze specyfiką danego rynku. Inwestowanie wymaga chłodnej kalkulacji.
Nie można dokonywać zakupu pod wpływem emocji.
Głównym celem inwestowania jest zysk. Dlatego przed podjęciem decyzji o inwestycji należy odliczyć stopę zwrotu. Im wyższa, tym bardziej opłacalne przedsięwzięcie.
Efektywne inwestowanie w nieruchomości to sztuka. Warto nieustannie poszerzać swoją wiedzę, skrupulatnie analizować rynek i szukać okazji inwestycyjnych w różnych obszarach – mówi Tomasz Stoga z PROFIT Development. – Wybór specjalistycznych kursów czy studiów podyplomowych to strzał w dziesiątkę dla wszystkich tych, którzy na poważnie myślą o inwestowaniu w nieruchomości. A bez wątpienia warto.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.