Komunikaty PR

Jakie długi firmy powinny zgłaszać do windykacji w pierwszej kolejności?

2020-10-21  |  01:00
Biuro prasowe
  • W ciągu ostatniego pół roku 1/3 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zmagała się z opóźnieniami w płatnościach od kontrahentów, wynoszącymi ponad 60 dni*.
  • Związane z pandemią przestoje w działalności i brak oczekiwanych przychodów zmotywowały przedsiębiorców do odzyskiwania przeterminowanych oraz zakończonych bezskuteczną egzekucją długów.
  • Coraz więcej firm będzie zawieszać działalność, inne zmienią zarządy – od nich odzyskanie środków będzie dużo trudniejsze.
  • Firmy nie powinny jednak zwlekać z rozpoczęciem windykacji faktur – im mniej dni upłynęło od terminu płatności, tym większe szanse na uregulowanie należności.

 

Będą zwalniać, jeśli nie odzyskają pieniędzy

Niespłacanie faktur w terminie i powstające przez to zatory płatnicze są zmorą mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Z danych BIG InfoMonitor wynika, że w ostatnich 6 miesiącach blisko 33% tego typu firm miało do czynienia z ponad dwumiesięcznymi opóźnieniami w regulowaniu należności. Dla niewielkich, często rodzinnych biznesów, zatrudniających kilka osób, brak zapłaty za usługę może przesądzić o konieczności redukcji etatów lub nawet zawieszenia działalności. Liczba osób bez pracy systematycznie rośnie w ostatnich miesiącach, zahamowania trendu na razie nie widać. Pandemia spowodowała jednak, że przedsiębiorcy coraz chętniej walczą o swoje.

 

Firmy wracają do starych długów

Pandemia koronawirusa, a co za tym idzie lockdown i zamrożenie gospodarki spowodowały, że wiele przedsiębiorstw znalazło się w ciężkiej sytuacji finansowej. W związku z tym firmy szukają różnych sposobów na podreperowanie budżetu. Coraz częściej przypominają sobie m.in. o starych długach, których nigdy nie udało im się wyegzekwować.

 

- W ciągu ostatnich sześciu miesięcy bardzo wzrosła liczba klientów zgłaszających się do nas z prośbą o windykację przeterminowanych długów oraz zakończonych wcześniejszą, bezskuteczną egzekucją. Przedsiębiorcy szukają sposobów na odmrożenie środków, dlatego sięgają po sprawy, których albo nie próbowali wcześniej rozwiązywać, albo ich egzekucja nie przyniosła zamierzonych efektów. Warto jednak pamiętać, że z czasem należności stają się coraz trudniejsze do odzyskania. Dłużna firma może zawiesić działalność lub ją zlikwidować. Zmiana członków zarządu i polityki firmy również nie sprzyja dobrowolnemu dokonywaniu płatności. Nowy zarząd niechętnie będzie patrzył na egzekucję długów powstałych przed ich kadencją. Nie należy jednak się poddawać, doświadczona firma windykacyjna, po odpowiednio dobranym planie działania, jest w stanie pomóc także w takich przypadkach – mówi Aleksandra Linda - Kierownik Działu Windykacji B2B w E-Kancelaria.  

 

 

Im mniej dni po terminie płatności, tym większe szanse na skuteczną windykację

Największe szanse na odzyskanie długu mają te firmy, które nie zwlekają z podjęciem kroków i decydują się na szybką windykację. Z analiz E-Kancelarii wynika, że w największym odsetku sukcesem kończą się te sprawy, które dotyczą zaległych należności niezapłaconych do 60 dni po terminie. Czerwona lampka jak najszybciej powinna zapalić się także u przedsiębiorców, którym z zapłatą faktury zalegają nowi kontrahenci.

 

- Nieznajomość zwyczajów danego klienta w kwestii terminowego spłacania należności stanowi spore ryzyko i może zakończyć się utratą płynności finansowej. W celu zminimalizowania ryzyka nieotrzymania środków, rekomendujemy wprowadzenie monitoringu płatności przed dniem zapadalności terminu płatności oraz umieszczanie na fakturach pieczęci prewencyjnej – dodaje Aleksandra Linda z E-Kancelaria.

 

Prowadzący biznes zamieszczając pieczęć prewencyjną na swojej fakturze wskazuje, że jest świadomym przedsiębiorcą i zależy mu na terminowym i uczciwym regulowaniu należności. Jego kontrahent decydując się na wstrzymanie płatności faktury z taką pieczęcią i bez niej raczej wybierze tę nie chronioną pieczęcią, więc windykacja w ogóle nie będzie potrzebna.

 

 

* Badanie wykonane dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor przez Instytut Keralla Research, w ramach projektu „Skaner MŚP”

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Sustainable Economy Summit – Spotkajmy się na Konferencji już 27-28 maja! Biuro prasowe
2025-05-22 | 20:00

Sustainable Economy Summit – Spotkajmy się na Konferencji już 27-28 maja!

XI edycja dwudniowej konferencji Sustainable Economy Summit rozpocznie się już 27 maja w Holiday Inn Resort Warszawa-Józefów. Wydarzenie, organizowane między innymi pod
Firma Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA
2025-05-16 | 15:00

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Jak wynika ze zaktualizowanego raportu przygotowanego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) oraz AICPA & CIMA, niemal trzy czwarte największych globalnych firm
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Kongres Rady Podatkowej

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu

Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.

Rolnictwo

Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.

Polityka

Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.