Komunikaty PR

Jakie technologie będą zmieniać świat w 2024 roku? Szanse dla B+R

2024-02-27  |  01:00
Biuro prasowe

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji zwiększa również tempo innowacji w zakresie rozwiązań wielochmurowych, cyberbezpieczeństwa czy obliczeń kwantowych. Jakie technologie będą zmieniać świat w 2024 roku? I jakie szanse czekają na sektor B+R? W odpowiedzi na te pytania pomoże analiza trendów.

Sztuczna inteligencja nieustannie na podium trendów technologicznych

Sztuczna inteligencja ma niebagatelny wpływ na rozwój makro- i mikrotrendów. Specjaliści spodziewają się, że w nadchodzącym roku rynek przekona się w praktyce o możliwościach, jakie niesie za sobą GenAI. Do tej pory dowiadywaliśmy się o pomysłach na to, w jaki sposób AI może przekształcić biznes. Tymczasem w 2024 roku wiele wdrożonych projektów osiągnie poziom dojrzałości, który pozwoli zweryfikować początkowe założenia. Z badania zrealizowanego przez Dell GenAI Pulse Survey w 2023 roku wynika, że „65% organizacji, które wyszły poza etapy pilotażowe, spodziewa się znaczących wyników swoich inicjatyw GenAI w ciągu najbliższych 12 miesięcy”.

 

–  Wygląda na to, że w nadchodzącym roku będziemy mogli poznać rzeczywiste efekty wdrożenia generatywnych modeli AI w wielu branżach. Jeśli wyniki będą obiecujące, z pewnością organizacje zaczną skalować dotychczasowe rozwiązania. Już teraz spodziewamy się zwiększonego popytu na narzędzia AI typu open source. Większa dostępność wiąże się jednocześnie z potrzebą kontroli i bezpieczeństwa, co stanowi niepowtarzalną szansę dla podmiotów prowadzących działalność B+R i planujących tworzenie innowacyjnych projektów związanych m.in. z cyberbezpieczeństwem – wyjaśnia Szymon Łokaj, ekspert od pozyskiwania krajowych dotacji w Innology.

 

4 trendy technologiczne na 2024 rok – jakich rozwiązań będzie poszukiwać rynek?

 

Dotychczasowy rozwój sztucznej inteligencji oprócz licznych możliwości wygenerował również szereg nowych potrzeb rynkowych. Jak się okazuje, wiele najbardziej obiecujących trendów technologicznych jest związanych ze wspieraniem środowiska AI.

1.Multicloud

 

Rośnie ilość przetwarzanych danych i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał ulec odwróceniu. Dane muszą być gdzieś gromadzone i przetwarzane – lokalne kopie danych już dawno przestały wystarczać. Na potęgę mnoży się ilość aplikacji, systemów i narzędzi działających w chmurze. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest multicloud, które pozwala bezpiecznie i wydajnie zarządzać zasobami w ramach jednej struktury. Z możliwości tych korzystają m.in. inteligentne fabryki, które wykorzystują rozwiązania chmurowe do przetwarzania danych niezbędnych do produkcji w czasie rzeczywistym – zaawansowane narzędzia na bieżąco dostosowują modele do optymalizacji procesów, pozwalając osiągać lepszą wydajność.

2.Sposoby ochrony w celu ograniczenia ryzyka związanego z AI

 

Kolejnym, niezwykle ważnym trendem jest wzrost świadomości zagrożeń leżących u podstaw sztucznej inteligencji.

 

Firmy chcące utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku, będą musiały wykorzystywać AI, a jednocześnie będą zmuszone do podejmowania działań ograniczających związane z tą technologią ryzyko. W tym celu muszą powstać procesy i narzędzia przeznaczone do testowania i walidacji treści generowanych przez sztuczną inteligencję. Konieczne jest też stworzenie rozwiązań umożliwiających bezpieczne i skalowalne wdrożenie AI w środowiskach korporacyjnych – rozwiązań, które pozwolą zabezpieczać dane i nimi zarządzać – wyjaśnia ekspert.

3.Rozwój AI i optymalizacja zużycia energii

 

Jak się okazuje, dedykowane modele sztucznej inteligencji przeznaczone do konkretnych zastosowań pozwalają zmniejszyć zużycie energii w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami. Wynika to m.in. z ograniczonej liczby funkcjonalności, a co za tym idzie, warstw takich personalizowanych systemów. W kwestii zrównoważonego rozwoju widoczny jest również nacisk na innowacje w postaci procesorów DPU, FPGA, kwantowych chipów obliczeniowych oraz innych akceleratorów sztucznej inteligencji stworzonych z myślą o ograniczeniu zużycia energii w IT.

4.Stabilny postęp kwantowy

Przewiduje się znaczący wzrost znaczenia sieci kwantowych w ciągu kilku najbliższych lat. Sieci te umożliwią komputerom kwantowym komunikację i współpracę w celu stworzenia kolejnych skalowalnych rozwiązań kwantowych. Wykorzystanie zjawisk kwantowych do przesyłania informacji przyniesie prawdziwą rewolucję. Trzeba będzie jednak zapewnić zupełnie nowe rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo działania kwantowych systemów oraz przetwarzanych przez nie danych. Dużą rolę w tej kwestii odegrają podmioty prowadzące działalność B+R oraz programy dofinansowujące takie innowacyjne projekty.

 

Jak widać, najbliższy rok powinien dostarczyć nam wiele informacji dotyczących przede wszystkim namacalnych efektów wykorzystania generatywnych modeli AI. Oprócz podążania za przedstawionymi trendami, z pewnością warto też wypatrywać reakcji rynku, aby być gotowym na tworzenie kolejnych innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na jego potrzeby.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Gotówka od NFG pomoże firmom zachować płynność finansową Biuro prasowe
2024-05-07 | 15:25

Gotówka od NFG pomoże firmom zachować płynność finansową

Martin Kaczmarski wprowadza nową usługę dla przedsiębiorstw     Blisko 9 na 10 firm z sektora MŚP wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. W razie
Firma Zlikwidować szarą strefę w branży pogrzebowej
2024-05-07 | 13:00

Zlikwidować szarą strefę w branży pogrzebowej

- Mamy nadzieję, że już wkrótce skończy się tzw. Wolna Amerykanka w sektorze funeralnym. Chodzi przede wszystkim o patologie związane z faktycznym brakiem zatrudnienia w sporej
Firma KRISPOL staje się KRISHOME i wprowadza własną markę stolarki dla domu
2024-05-07 | 10:30

KRISPOL staje się KRISHOME i wprowadza własną markę stolarki dla domu

Po wielu latach funkcjonowania na rynku stolarki otworowej pod marką KRISPOL, nadeszła pora na zwieńczenie procesu rozpoczętego w 2018 roku i stworzenie nowej marki KRISHOME, która

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Postępowania sądowe w Polsce trwają coraz dłużej. Wydłuża się zwłaszcza czas w sprawach gospodarczych

Czas trwania postępowań sądowych, zamiast maleć, w ostatnich latach wzrósł. W przypadku spraw gospodarczych przewlekłość procesów może oznaczać paraliż działalności firmy, a w konsekwencji nawet jej upadłość. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej receptą na ten stan rzeczy powinna być informatyzacja systemu sądowego, zwiększenie jego finansowania oraz ograniczenia zakresu przypadających do rozstrzygnięcia spraw, w których orzeczenia nie wymagają kompetencji sądów. Niepotrzebna jest też procedura gospodarcza.

Transport

Mazowieckie lotniska będą mogły wkrótce obsłużyć 40 mln pasażerów rocznie. Trwają przygotowania do modernizacji na Okęciu i w Modlinie

Lotnisko Chopina, które właśnie obchodziło 90. urodziny, może w tym roku obsłużyć nawet 20 mln pasażerów. To o 10 proc. więcej niż rok  temu. Aby sprostać rosnącemu ruchowi turystycznemu w kolejnych latach, potrzebne jest jednak zwiększenie przepustowości. Planowana rozbudowa do 2028 roku pozwoli obsługiwać rocznie nawet 30 mln pasażerów. Łącznie z możliwościami lotnisk w Modlinie i Radomiu ma to być ok. 10 mln pasażerów więcej.

Ochrona środowiska

Stworzenie cyfrowego bliźniaka Ziemi coraz bliżej. Pomoże precyzyjniej przewidywać klęski żywiołowe

Na początku czerwca mają zostać uruchomione dwa pierwsze komponenty cyfrowej repliki Ziemi. To inicjatywa Komisji Europejskiej, w ramach której powstaje superzaawansowana symulacja zjawisk, m.in. atmosferycznych i klimatycznych, do jakich dochodzi na Ziemi. Oparte na bogatych zbiorach danych, m.in. ze zdjęć satelitarnych, i ich zaawansowanej analizie narzędzia pozwolą z dwutygodniowym wyprzedzeniem przewidywać zdarzenia pogodowe, precyzując prognozę do obszarów podzielonych na kwadraty o boku zaledwie kilku kilometrów. Będą mogły być wykorzystywane także w planowaniu miast, farm wiatrowych czy w rolnictwie. W tworzeniu rozwiązania bierze udział polski dostawca rozwiązań chmurowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.