Jan Radzikowski dołącza do eksperckiego grona inwestorów w Forc.ee
Jan Radzikowski, doświadczony specjalista w obszarze finansowania inwestycji oraz wycen przedsiębiorstw, obejmuje stanowisko wiceprezesa ds. inwestycji (VP of Investments) w Forc.ee
Ekspert jest m.in. założycielem isivi.pl – platformy o charakterze marketplace dla branży HRtech. W ostatnich latach rozwijał kompetencje w zakresie finansowania przedsiębiorstw w Polskim Funduszu Rozwoju SA oraz największym funduszu typu fund of funds w regionie CEE: PFR Ventures, gdzie pracował w departamencie Private Equity. W Forc.ee będzie odpowiadał za ocenę potencjału inwestycyjnego nowych projektów
Forc.ee to nowatorska platforma crowdfundingowa, będąca jednocześnie portalem prognostycznym. Jednym z celów Forc.ee jest przewidywanie potencjału innowacyjności start-upów – zarówno w oparciu o opinie ekspertów, jak i zwykłych użytkowników – potencjalnych inwestorów
Twórcy Forc.ee szczególną nadzieję wiążą z formatem Prostej Spółki Akcyjnej (PSA), która ich zdaniem stanowi podstawę będącą trampoliną do rozwoju crowdfundingu, a tym samym szerszego finansowania polskich start-upów
Jan Radzikowski to specjalista w obszarze finansowania inwestycji oraz wycen przedsiębiorstw. W życiu zawodowym łączy wiedzę z obszaru transakcyjnego, finansowego i doradczego. Posiada także doświadczenie jako niezależny doradca specjalizujący się w doradztwie strategicznym, wycenach spółek oraz finansach przedsiębiorstwa.
Do głównych zadań nowego VP of Investments w Forc.ee należeć będzie wsparcie merytoryczne zespołu ekspertów w wyborze jakościowych projektów o dużym potencjale wzrostu oraz pozyskaniu dla nich kapitału.
– Cieszę się, że dołączam do zespołu Forc.ee, który z powodzeniem wykorzystuje konstrukcję Prostej Spółki Akcyjnej do budowania podstaw nowoczesnego crowdfundingu. Prowadzone ostatnio emisje start-upu 2Riders udowadniają, że PSA to konstrukcja prawna, która zachęca inwestorów do lokowania środków w rozwój polskich innowacji. Forc.ee prezentuje także interesujące podejście do wspierania wyróżniających się spółek w obszarach, które na ogół pomijane są przez fundusze VC, w tym projektów przemysłu użytkowego czy hardware’owych. Dobór projektów inwestycyjnych odbywa się w myśl zasady – liczy się jakość, a nie ilość – wyjaśnia Jan Radzikowski, wiceprezes ds. inwestycji w Forc.ee.
Jan Radzikowski w przeszłości zawodowo związany był ze spółkami technologicznymi, takimi jak Looksoft, Rocket Internet, Allsporter czy Teamplay. Był także założycielem i prezesem platformy isivi.pl o charakterze marketplace dla branży HRtech, gdzie zbudował bazę blisko 100 tys. zarejestrowanych absolwentów najlepszych polskich uczelni.
Pracował dla globalnych firm doradztwa finansowego oraz fuzji i przejęć: KPMG Advisory i Rothschild Global Advisory. W ostatnich latach budował doświadczenie w Polskim Funduszu Rozwoju SA oraz największym funduszu typu fund of funds w regionie CEE – PFR Ventures.
Radzikowski to absolwent finansów i rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej, którą ukończył z podwójną specjalizacją: finansów przedsiębiorstwa, a także międzynarodowych rynków finansowych. Był również uczestnikiem programu CEMS Master’s in International Management oraz wymiany na Queensland University of Technology (Brisbane, Australia).
– Ogromne doświadczenie Jana budowane przez lata zarówno w ramach struktur globalnych przedsiębiorstw, jak i autorskich biznesów, połączone z jego naturalnymi zainteresowaniami zawodowymi w obszarze badania efektywności i strukturyzowania inwestycji oraz zacięciem technologicznym, stanowią dla nas nieocenione wsparcie. Jestem przekonany, że wspólnie, jeszcze w tym roku przeprowadzimy udaną emisję wartościowych projektów o wysokim potencjale i przekujemy go w rzeczywisty sukces młodych polskich przedsiębiorstw – podkreśla Piotr Łuszczek, wiceprezes zarządu Forc.ee.
Prosta Spółka Akcyjna przepisem na sukces
Forc.ee jedną ze swoich przewag na rynku inwestycyjnym dostrzega w konstrukcji Prostej Spółki Akcyjnej (PSA) i wypracowanych przez platformę mechanizmów umownych, które umożliwiają prowadzenie działań crowdfundingowych przy pełnym zabezpieczeniu interesu inwestorów.
– Przekonał nas potencjał tej konstrukcji prawnej – ujawnia Piotr Łuszczek z Forc.ee. – Umożliwia ona wprowadzenie zabezpieczeń interesów nawet drobnych inwestorów w sposób analogiczny do mechanizmów stosowanych przez VC, bez paraliżowania funkcjonowania spółki. PSA ma szansę stać się trampoliną do rozwoju crowdfundingu.
Grudniowa emisja akcji start-upu 2Riders (seria B) była pierwszą w kraju zakończoną sukcesem emisją crowdfundingową w formule PSA. Obecnie trwa emisja serii C, w ramach której firma pozyska 400 tys. złotych na dopracowanie innowacyjnego, chronionego patentami konceptu holownika rowerowego.

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.