Kierunki rozwoju branży żywieniowej – perspektywa europejska
W listopadzie 2023 roku Komisja Europejska opublikowała raport Food 2030 Research and Innovation – Pathways for action 2.0 – dokument omawiający politykę przyszłości systemów żywnościowych. Raport stanowi wskazówkę dla kierunków rozwoju projektów związanych z branżą żywieniową. Wskazano w nim 4 najważniejsze cele polityki innowacji w branży żywieniowej oraz 11 ścieżek działania dla badań naukowych, które Komisja Europejska będzie chętnie finansować w programie Horyzont Europa.
4 najważniejsze cele polityki UE w branży żywieniowej
We wspomnianym raporcie określono 4 największe wyzwania dotyczące polityki transformacji systemów żywnościowych. Są to: odżywianie, klimat, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz wzmocnienie pozycji społeczności. Branża żywieniowa musi być gotowa na zmiany w systemach produkcji i konsumpcji, związane m.in. ze zmianami klimatu, ograniczonymi zasobami, degradacją gleby, spadkiem różnorodności biologicznej, niedostatecznym i nadmiernym odżywianiem, wzrostem populacji oraz niestabilnością geopolityczną.
– Komisja Europejska planuje wspieranie innowacyjnych projektów mających na celu opracowanie nowych strategii żywnościowych odpowiadających na czekające na nas w przyszłości wyzwania. Konieczna będzie kompleksowa, systemowa transformacja europejskich systemów żywnościowych pozwalająca dostosować branżę żywieniową do bardziej wymagających standardów – tłumaczy Szymon Łokaj, ekspert z firmy innology.
Co sprawiło, że Komisja Europejska ustaliła jako priorytety cztery wymienione wyżej cele? Europejskie systemy żywnościowe muszą przygotować się na konieczność spełniania kolejnych, coraz bardziej wymagających standardów. Należy zapewnić bezpieczeństwo żywienia, dbając jednocześnie o zrównoważony rozwój i postęp gospodarczy. A wszystko to w obliczu kryzysu klimatycznego oraz postępującego ograniczenia dostępu do zasobów. Sytuację zaogniła również pandemia COVID-19 oraz trwająca od długiego czasu wojna w Ukrainie. Jednym z głównych problemów, które dotknęły wówczas europejskie systemy żywnościowe, było zakłócone funkcjonowanie łańcucha dostaw. Nic więc dziwnego, że jednym z istotnych wyzwań, którym KE planuje stawić czoła w najbliższych latach, jest poszukiwanie rozwiązań mających na celu wzmocnienie elastyczności oraz umiejętności adaptacji branży żywieniowej do zmieniających się nagle warunków. Przygotowane przez KE ścieżki działania uwzględniające konieczność elastyczności i adaptacji pozwalają tworzyć bardziej wszechstronne, niezależne, odporne i jednocześnie zrównoważone systemy w branży żywieniowej.
11 ścieżek do transformacji systemu żywnościowego
Raport Food 2030 Research and Innovation – Pathways for action 2.0 przedstawia 11 ścieżek działania przynoszących korzyści związane z omówionymi wcześniej celami: żywieniem, klimatem, gospodarką o obiegu zamkniętym oraz wzmocnieniem pozycji społeczności. Dokument wskazuje również, w jakim stopniu poszczególne ścieżki wpłyną na każde z tych wyzwań.
Komisja Europejska definiuje działalność badawczo-rozwojową nad innowacyjnymi projektami jako siłę napędową umożliwiającą stworzenie zrównoważonych i odpornych na zmiany klimatyczne systemów żywnościowych. Wyznaczone przez KE ścieżki działania dla tych projektów to:
- polityka na rzecz zmiany systemów żywnościowych
- transformacja miejskich systemów żywnościowych
- żywność z mórz i oceanów oraz zasoby słodkowodne
- alternatywne źródła białka dla zmian w sposobie żywienia
- ograniczenie marnotrawstwa żywności i zużycia zasobów
- świat mikrobiomu
- żywienie i zrównoważone, zdrowe diety
- przyszłe systemy zapewnienia bezpieczeństwa żywności
- systemy żywnościowe w Afryce
- dane i transformacja cyfrowa
- zeroemisyjne systemy żywnościowe.
– W dokumencie podkreślono znaczenie wielowymiarowego, holistycznego charakteru transformacji systemów żywnościowych. Zmiana nie powinna następować wyłącznie na poziomie technicznym i akademickim, ale również w wymiarze społecznym, prawnym, gospodarczym, finansowym, etycznym czy filozoficznym. Interdyscyplinarność działalności badawczo-rozwojowej nad innowacyjnymi systemami żywnościowymi połączona z edukacją społeczeństwa z pewnością wpłynie na większą skuteczność i sukces podjętych działań – wyjaśnia ekspert.
Transformacja systemów żywnościowych i dostosowanie ich do realiów czekającej nas przyszłości ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznego rozwoju populacji, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Świadomość licznych wyzwań stanowi praktyczną informację dla wszystkich podmiotów zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową w zakresie branży żywnościowej. Wymienione ścieżki działania wytyczają kierunki, w których możemy spodziewać się dużych dofinansowań w zakresie programu Horyzont Europa. Warto też jednak pamiętać, że realizacja innowacyjnych projektów związanych z transformacją systemów żywieniowych oznacza nie tylko możliwość uzyskania grantu, ale przede wszystkim stanowi szansę na ogólną poprawę sytuacji społeczeństwa.
Kodeks Dobrej Komunikacji FORVIA – narzędzie wspierające dialog i współpracę
Maxi Zoo z wyróżnieniem Friendly Workplace 2024
Poszerzenie składu Zarządu FBSerwis S.A.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.