Kierunki rozwoju branży żywieniowej – perspektywa europejska
W listopadzie 2023 roku Komisja Europejska opublikowała raport Food 2030 Research and Innovation – Pathways for action 2.0 – dokument omawiający politykę przyszłości systemów żywnościowych. Raport stanowi wskazówkę dla kierunków rozwoju projektów związanych z branżą żywieniową. Wskazano w nim 4 najważniejsze cele polityki innowacji w branży żywieniowej oraz 11 ścieżek działania dla badań naukowych, które Komisja Europejska będzie chętnie finansować w programie Horyzont Europa.
4 najważniejsze cele polityki UE w branży żywieniowej
We wspomnianym raporcie określono 4 największe wyzwania dotyczące polityki transformacji systemów żywnościowych. Są to: odżywianie, klimat, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz wzmocnienie pozycji społeczności. Branża żywieniowa musi być gotowa na zmiany w systemach produkcji i konsumpcji, związane m.in. ze zmianami klimatu, ograniczonymi zasobami, degradacją gleby, spadkiem różnorodności biologicznej, niedostatecznym i nadmiernym odżywianiem, wzrostem populacji oraz niestabilnością geopolityczną.
– Komisja Europejska planuje wspieranie innowacyjnych projektów mających na celu opracowanie nowych strategii żywnościowych odpowiadających na czekające na nas w przyszłości wyzwania. Konieczna będzie kompleksowa, systemowa transformacja europejskich systemów żywnościowych pozwalająca dostosować branżę żywieniową do bardziej wymagających standardów – tłumaczy Szymon Łokaj, ekspert z firmy innology.
Co sprawiło, że Komisja Europejska ustaliła jako priorytety cztery wymienione wyżej cele? Europejskie systemy żywnościowe muszą przygotować się na konieczność spełniania kolejnych, coraz bardziej wymagających standardów. Należy zapewnić bezpieczeństwo żywienia, dbając jednocześnie o zrównoważony rozwój i postęp gospodarczy. A wszystko to w obliczu kryzysu klimatycznego oraz postępującego ograniczenia dostępu do zasobów. Sytuację zaogniła również pandemia COVID-19 oraz trwająca od długiego czasu wojna w Ukrainie. Jednym z głównych problemów, które dotknęły wówczas europejskie systemy żywnościowe, było zakłócone funkcjonowanie łańcucha dostaw. Nic więc dziwnego, że jednym z istotnych wyzwań, którym KE planuje stawić czoła w najbliższych latach, jest poszukiwanie rozwiązań mających na celu wzmocnienie elastyczności oraz umiejętności adaptacji branży żywieniowej do zmieniających się nagle warunków. Przygotowane przez KE ścieżki działania uwzględniające konieczność elastyczności i adaptacji pozwalają tworzyć bardziej wszechstronne, niezależne, odporne i jednocześnie zrównoważone systemy w branży żywieniowej.
11 ścieżek do transformacji systemu żywnościowego
Raport Food 2030 Research and Innovation – Pathways for action 2.0 przedstawia 11 ścieżek działania przynoszących korzyści związane z omówionymi wcześniej celami: żywieniem, klimatem, gospodarką o obiegu zamkniętym oraz wzmocnieniem pozycji społeczności. Dokument wskazuje również, w jakim stopniu poszczególne ścieżki wpłyną na każde z tych wyzwań.
Komisja Europejska definiuje działalność badawczo-rozwojową nad innowacyjnymi projektami jako siłę napędową umożliwiającą stworzenie zrównoważonych i odpornych na zmiany klimatyczne systemów żywnościowych. Wyznaczone przez KE ścieżki działania dla tych projektów to:
- polityka na rzecz zmiany systemów żywnościowych
- transformacja miejskich systemów żywnościowych
- żywność z mórz i oceanów oraz zasoby słodkowodne
- alternatywne źródła białka dla zmian w sposobie żywienia
- ograniczenie marnotrawstwa żywności i zużycia zasobów
- świat mikrobiomu
- żywienie i zrównoważone, zdrowe diety
- przyszłe systemy zapewnienia bezpieczeństwa żywności
- systemy żywnościowe w Afryce
- dane i transformacja cyfrowa
- zeroemisyjne systemy żywnościowe.
– W dokumencie podkreślono znaczenie wielowymiarowego, holistycznego charakteru transformacji systemów żywnościowych. Zmiana nie powinna następować wyłącznie na poziomie technicznym i akademickim, ale również w wymiarze społecznym, prawnym, gospodarczym, finansowym, etycznym czy filozoficznym. Interdyscyplinarność działalności badawczo-rozwojowej nad innowacyjnymi systemami żywnościowymi połączona z edukacją społeczeństwa z pewnością wpłynie na większą skuteczność i sukces podjętych działań – wyjaśnia ekspert.
Transformacja systemów żywnościowych i dostosowanie ich do realiów czekającej nas przyszłości ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznego rozwoju populacji, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Świadomość licznych wyzwań stanowi praktyczną informację dla wszystkich podmiotów zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową w zakresie branży żywnościowej. Wymienione ścieżki działania wytyczają kierunki, w których możemy spodziewać się dużych dofinansowań w zakresie programu Horyzont Europa. Warto też jednak pamiętać, że realizacja innowacyjnych projektów związanych z transformacją systemów żywieniowych oznacza nie tylko możliwość uzyskania grantu, ale przede wszystkim stanowi szansę na ogólną poprawę sytuacji społeczeństwa.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.