Kolor Roku 2024 a komunikacja z… pracownikami. Jakie zmiany warto wprowadzić?
Pantone Color Institute ogłosiło, że w 2024 roku wybranym kolorem jest Peach Fuzz, odcień delikatnej brzoskwini. To wyjątkowy wybór, symbolizujący uczucie życzliwości, czułości i troski, zachęcający do wspólnego spędzania czasu i dbania o wewnętrzny spokój. A jak pokazuje raport Wellbee „Kondycja psychiczna polskich pracowników" aż 72 proc. zatrudnionych boryka się z poczuciem niepokoju i lękiem o przyszłość, a 60 proc. odczuwa smutek i bezsilność. To ważny sygnał dla twojej firmy, aby w 2024 roku jeszcze mocniej skupić się na komunikacji i trosce o pracownika.
Kolor z przekazem
Pantone, znany z systemu identyfikacji kolorów, od lat wybiera Kolor Roku, który stanowi symboliczną reprezentację aktualnych trendów, społecznych nastrojów i aspiracji. To nie tylko odcień, ale przekaz, który ma oddziaływać na różne dziedziny życia, w tym również na komunikację biznesową firm z jej pracownikami. A jak przełożyć to na konkretne działania?
- Programy wsparcia zdrowia psychicznego: Tworzenie programów i inicjatyw, takich jak warsztaty dotyczące zarządzania stresem, czy lekcje medytacji, mające na celu poprawę zdrowia psychicznego pracowników.
- Zasoby i materiały edukacyjne: Udostępnianie poradników, artykułów, czy materiałów audiowizualnych, które edukują pracowników na temat zdrowia psychicznego, radzenia sobie ze stresem i budowania odporności emocjonalnej.
- Przeciwdziałanie izolacji w pracy zdalnej: Organizowanie regularnych spotkań wirtualnych, inicjowanie projektów współpracy, czy stworzenie platformy do swobodnej wymiany pomysłów i poglądów.
- Sesje grupowe z psychologiem lub coachem: Organizowanie sesji grupowych z udziałem specjalistów ds. zdrowia psychicznego, aby pracownicy mogli dzielić się doświadczeniami i uzyskiwać wsparcie.
- Spotkania integracyjne i team-building: Organizowanie regularnych wydarzeń integracyjnych, które budują relacje między pracownikami, tworząc silniejsze więzi w zespole.
- - Warto podkreślić, że team building nie jest typową integracją, mimo że zawiera jej elementy. To także narzędzie pracy nad zespołem, które pozwala wyposażyć członków w odpowiednie kompetencje wspierające efektywność. Dlaczego jest to tak istotne? Pomaga ludziom dowiedzieć się więcej o sobie, docenić podobieństwa i różnice, lepiej zrozumieć swoje role i rozwinąć umiejętności efektywniejszej współpracy. Dzięki temu praca w zespole jest „bardziej ludzka”. Wszystkie formy team buildingu, w tym imprezy firmowe lub wyjazdy stanowić mogą rodzaj benefitu, który oprócz warunków finansowych może stać się kluczowym czynnikiem przywiązującym pracownika do organizacji i zmniejszającym napięcia w zespole - tłumaczy Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka Dworu Korona Karkonoszy.
- Platformy do dzielenia się historiami i sukcesami: Stworzenie przestrzeni, gdzie pracownicy mogą dzielić się swoimi historiami sukcesu, drobnymi radościami, czy nawet trudnościami, co wzmacnia poczucie wspólnoty.
- Wykorzystanie kanałów komunikacji wewnętrznej: Aktywne korzystanie z intranetu, komunikatorów wewnętrznych czy specjalnych grup dyskusyjnych, gdzie pracownicy mogą wymieniać się doświadczeniami, zadaniami czy wsparciem.
- Wsparcie w równoważeniu życia zawodowego i prywatnego: Promowanie elastycznych godzin pracy, pracy zdalnej czy urlopów zdrowotnych, co pozwala pracownikom na lepsze dostosowanie pracy do ich życia osobistego.
Wartości wyrażane przez Kolor Roku 2024 mogą być drogowskazem dla firm, inspirując do bardziej opiekuńczej, empatycznej i angażującej komunikacji z zespołem pracowników, co przyczyni się do budowy zdrowszego i bardziej zjednoczonego środowiska pracy.

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.