Obniżenie śladu węglowego otulin Tubolit DG Plus o 75% – korzyść dla środowiska
To wynik poczynionych przez firmę inwestycji oraz innowacyjnych wdrożeń. Najnowsza generacja produktów Tubolit DG Plus to jeszcze większe korzyści dla środowiska oraz dodatkowe punkty podczas zielonej certyfikacji inwestycji.
Polietylenowe izolacje Tubolit DG Plus to uwzględniający typowe dla rur PP/PEX średnice system ochrony instalacji pomagający zmniejszyć wpływ budynku na środowisko. Elastyczna zamknięto komórkowa pianka pozwala ograniczyć straty energii powstające na przesyle, zredukować poziom hałasu dzięki właściwościom akustycznym oraz postawić barierę dla dyfuzji pary wodnej, zapobiegać kondensacji wilgoci na powierzchni instalacji, tym samym przedłużając ich żywotność oraz czas eksploatacji. Jako jedne z pierwszych na rynku elastycznych polietylenowych materiałów do izolacji instalacji, zyskały deklarację środowiskową EPD (Environmental Product Declarations) typu III (od kołyski do bramy z opcjami) wykazującą oddziaływanie na środowisko związane z procesem produkcji, użytkowaniem i utylizacją produktu.
Plan optymalizacji LCA (Life Cycle Assessment (oceny cyklu życia) wykonany przez ITB opierał się na porównaniu wyników z 2016 do tych z 2021 roku. Analiza przygotowana w ramach Planu optymalizacji dla Tubolit DG Plus wykazała zmniejszenie wbudowanego śladu węglowego w produkcie o 75%, poprawę w zakresie zmniejszenia ryzyka niszczenia ozonu (Ozone Depletion Potential) o 8% oraz potencjału zakwaszenie gleby i wody o 55%. Wprowadzone przez Armacell zmiany w zakresie produkcji zmniejszyły także ryzyko tworzenia ozonu troposferycznego o 86%, zagrożenia eutrofizacją o 25% oraz m.in. dzięki zwiększeniu wykorzystaniasurowców z recyklingu (pre-consumer i post-consumer) także ograniczyły zagrożenie wyczerpywania abiotycznego zasobów kopalnych o 59%.
Od 2016 r. wdrożyliśmy szereg nowoczesnych rozwiązań w zakładzie w Środzie Śląskiej, które przełożyły się pozytywnie zarówno na oddziaływanie na środowisko, jak również na cykl życia produktu. Wyniki analizy przygotowanej przez niezależny instytut badawczy ITB w Warszawie potwierdziły doskonałe efekty naszych wdrożeń, m.in. redukcję wbudowanego śladu węglowego w produkcji otulin Tubolit DG Plus aż o 75%. To ogromny sukces i kolejny etap na drodze zielonych innowacji Armacell, mówi Maria Witkowska, Technical Manager Europe East, Armacell Poland Sp. z o.o.
Użycie otulin Tubolit DG Plus to również szansa dla projektantów i inwestorów na otrzymanie dodatkowych punktów w ramach certyfikacji dla zielonych budynków.
Jak mówi Maria Witkowska – Taksonomia UE przewiduje dofinansowywanie zrównoważonych projektów, a najnowsze standardy zielonej certyfikacji opierają się na premiowaniu zastosowania produktów, dla których producent przygotował plan działania dla optymalizacji śladu węglowego lub uzyskał zweryfikowaną przez niezależną instytucję redukcję wbudowanego śladu węglowego.
Redukcja śladu węglowego o 75% w produkcji Tubolit DG Plus oznacza m.in. spełnienie wszystkich kryteriów kredytu MR Deklaracji Środowiskowej Produktu w Opcji 2 LEED v.4.1 i jego kwalifikację do 200% współczynnika wagowego tego kredytu. Dla inwestora jest to tożsame z gwarancją uzyskania dodatkowych punktów i możliwością otrzymania lepszego wyniku w procesie certyfikacji.
Tubolit DG Plus spełnia również wymagania kredytu MR Rozpowszechnianie informacji o produkcie i jego optymalizacja - Pozyskiwanie Surowców w Opcji 2 LEED v4.
Produkt jest wykonany przy użyciu wewnętrznego (przedkonsumenckiego) recyklingu w ilości do 41,5% i zewnętrznego (poużytkowego recyklingu) w ilości do 21,8%3. Ze względu na fakt, że poszczególne partie produktu mogą się różnić, aktualne i dokładne informacje na temat zawartości surowca z recyklingu można uzyskać od producenta po otrzymaniu dostawy.
Zielone korzyści
Zastosowanie otulin Tubolit DG Plus Armacell pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Przewodność cieplna otulin na poziomie nie większym niż 0,040 W/(mK) oznacza istotną redukcję strat energetycznych, a tym samym mniejszą ilość gazów cieplarnianych emitowanych do środowiska. Niższe ryzyko korozji oznacza z kolei mniejszą awaryjność i dłuższą żywotność instalacji.
Te właściwości wyrobu w połączeniu z deklaracją środowiskową ułatwiają dostosowanie się do coraz ostrzejszych wymagań prawnych i oczekiwań rynkowych oraz stanowią ważny element w procesie certyfikacji budynku.
Wykazany w badaniach zredukowany o 75% wbudowany ślad węglowy to dowód na postęp jaki dokonał się w procesie produkcyjnym materiałów budowanych i izolacyjnych w ciągu ostatnich lat i gwarancja, że Tubolit DG Plus to stale rozwijany produkt, pozwalający na osiągnięcie najwyższej konkurencyjności budynku na rynku nieruchomości.
Wykorzystanie Tubolit DG Plus pozwala osiągnąć lepsze wyniki w systemie oceny jakości budynków, niemożliwe do uzyskania przy wykorzystaniu innych rynkowych produktów, których wielkość wpływu na środowisko w ciągu ostatnich lat nie była monitorowana lub nie uległa zmniejszeniu, albo dla których nie zostały opracowane plany redukcji śladu węglowego.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.