Organizacje pozarządowe wspierają firmy w walce z koronawirusowym kryzysem
Koronawirus odcisnął bardzo silne piętno na wielu biznesach. Jak podał Główny Urząd Statystyczny w II kwartale 2020 roku W lipcu liczba upadłości wzrosła o 31,8% w porównaniu rok do roku. Wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość́ 53,5 proc. stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością̨, 22,3 proc. osoby fizyczne prowadzące działalność́ gospodarczą, a 16,6 proc. łącznie spółki komandytowe i akcyjne. Przedsiębiorcy, których firma znalazły się z trudnej sytuacji mogą zgłaszać się do fundacji, które wspierają firmy w minimalizowaniu skutków związanych z gospodarczym kryzysem wywołanym COVID-19.
Chwilowe problemy finansowe nie zawsze muszą oznaczać upadłość i zamknięcie firmy. Jest wiele dróg, które pozwolą wyprowadzić przedsiębiorstw w kryzysie na proste tory. Jednym z rozwiązań jest coraz popularniejsza restrukturyzacja, której popularność rośnie. W 2019 roku łączna liczba postępowań restrukturyzacyjnych wzrosła o niemal 7% do 445 postępowań. Eksperci spodziewają się, że w związku z koronawirusem i lockdownem, w najbliższych miesiącach przybędzie firm, które zdecydują się na ten krok. Właściwie przeprowadzona restrukturyzacja daje możliwość uratowania firmy i jej majątku, poprzez zawarcie układu z wierzycielami. Spółka może kontynuować działalność, bez obciążeń finansowych. W czasie pandemii COVID-19 wiele firm mierzy się z trudnościami finansowymi i staje przed wyborem – restrukturyzacja czy upadłość. – „W obliczu trudności finansowych zarząd spółki powinien jak najszybciej podjąć decyzje, które pozwolą w jak najszerszym stopniu ochronić majątek spółki. Po drugie, przedsiębiorstwo zyskuje czas, który może wykorzystać na zmiany wewnątrz organizacji i poprawę relacji z partnerami biznesowymi. Firma będąca w procesie restrukturyzacji może również liczyć na wsparcie finansowe w ramach pomocy publicznej” – wyjaśnia Anna Białek ekspert fundacji Centurion zajmującej się doradztwem biznesowym
Podjęcie decyzji o tym, czy restrukturyzować przedsiębiorstwo czy ogłosić jego upadłość wymaga dogłębnej analizy sytuacji firmy. Przeprowadzenie restrukturyzacji możliwe jest w ramach czterech postępowań; postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, układowe, sanacyjne. Jak się okazuje część z firm, które ogłaszają upadłość mogłoby przetrwać dzięki fachowemu wsparciu firm zajmujących się restrukturyzacją. – „Jako Fundacja Centurion zajmujemy się wsparciem firm, które mają trudności finansowe. Pandemia koronowirusa sprawiła, że przybywa przedsiębiorstw, które potrzebują fachowego wsparcia. My jako specjaliści od trudnych sytuacji biznesowych staramy się dobrać najlepsze rozwiązania biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności. Pamiętajmy, że ogłoszenie upadłości i zaniknięcie firmy to rozwiązania najszybsze, najprostsze, ale też ostateczne. Mamy teraz szczególną sytuacje, rząd wszelkimi środkami stara się zatrzymać upadek firm i tym samym likwidację miejsc pracy. Pojawia się wiele programów i sposobów wsparcia, należy je umiejętnie wykorzystać, nie każdy jest jednak biegły w tym zakresie, dlatego pojawia się coraz więcej organizacji, które przychodzą przedsiębiorcom z pomocą” – podkreśla ekspert fundacji Centurion.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Costa Coffee startuje z franczyzą. Pierwszy lokal to współpraca z Klubem Fikołki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.