Paryż nie jest przypadkowym kierunkiem dla podlaskich firm
Spotkania z francuskimi partnerami, ustalenia na temat rozszerzenia współpracy i oferty – to efekty udziału alu-frost, podlaskiej firmy specjalizującej się w obróbce metalu, w seminarium biznesowym w Paryżu.
Wizytę zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Trwała od 4 do 8 kwietnia. Kulminacyjnym momentem był 6 kwietnia, kiedy w centrum biznesowym Pullman Paris La Défense podlaskie firmy zaprezentowały swój potencjał gospodarczy francuskim partnerom. Plany, zasoby i możliwości przedstawiło ośmiu przedsiębiorców z branży metalowej i FMCG. Wśród nich była firma alu-frost z Sowlan, znana na francuskim rynku głównie z produkcji akcesoriów samochodowych.
- Z kontrahentami z Francji współpracujemy od kilku lat. To ważni dystrybutorzy naszych artykułów, z którymi znaliśmy się jednak głównie internetowo. Teraz mogliśmy się spotkać, porozmawiać w końcu na żywo i lepiej się poznać – mówi Monika Piłasiewicz, kierownik działu marketingu w alu-frost, która wzięła udział w wizycie - Pozwoliło nam to dokładniej zdiagnozować potrzeby, wsłuchać się oczekiwania partnerów z Francji, omówić bieżącą ofertę. Rozmawialiśmy też o tym, jak zmienia się rynek akcesoriów samochodowych i nad czym należy popracować, by nadal być w jego głównym nurcie. Przyznam, że usłyszeliśmy też sporo miłych słów, co utwierdziło nas w przekonaniu, że to co robimy, robimy dobrze.
Paryż nie jest przypadkowym kierunkiem. Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku podkreślił podczas seminarium, że dla naszego regionu Francja jest trzecim rynkiem zbytu, zaraz po Niemczech i Litwie. Nad Loarę eksportujemy w głównej mierze maszyny rolnicze, jachty, meble i produkty spożywcze.
Potwierdził to uczestniczący w spotkaniach Rafał Hryniewiecki, szef Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Paryżu. Powiedział on, że wartość wymiany handlowej między Francją a Polską w zeszłym roku wyniosła ponad 26 mld zł. Na krajowym rynku funkcjonuje około 1,3 tys. francuskich firm, które stale poszukują pracowników, nowych kontaktów i technologii. Dodał także, że w sytuacji konfliktu na wschodzie Polska staje się szczególnie cenionym partnerem, jako państwo stabilne i przewidywalne gospodarczo.
Spotkanie było zorganizowane w ramach projektu Promocja Gospodarcza Województwa Podlaskiego pn. „Podlaskie – naturalna droga rozwoju”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Oś priorytetowa I Wzmocnienie potencjału i konkurencyjności gospodarki regionu, Działania 1.4. Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa, Podziałanie 1.4.1. Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa.
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.