Paryż nie jest przypadkowym kierunkiem dla podlaskich firm
Spotkania z francuskimi partnerami, ustalenia na temat rozszerzenia współpracy i oferty – to efekty udziału alu-frost, podlaskiej firmy specjalizującej się w obróbce metalu, w seminarium biznesowym w Paryżu.
Wizytę zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Trwała od 4 do 8 kwietnia. Kulminacyjnym momentem był 6 kwietnia, kiedy w centrum biznesowym Pullman Paris La Défense podlaskie firmy zaprezentowały swój potencjał gospodarczy francuskim partnerom. Plany, zasoby i możliwości przedstawiło ośmiu przedsiębiorców z branży metalowej i FMCG. Wśród nich była firma alu-frost z Sowlan, znana na francuskim rynku głównie z produkcji akcesoriów samochodowych.
- Z kontrahentami z Francji współpracujemy od kilku lat. To ważni dystrybutorzy naszych artykułów, z którymi znaliśmy się jednak głównie internetowo. Teraz mogliśmy się spotkać, porozmawiać w końcu na żywo i lepiej się poznać – mówi Monika Piłasiewicz, kierownik działu marketingu w alu-frost, która wzięła udział w wizycie - Pozwoliło nam to dokładniej zdiagnozować potrzeby, wsłuchać się oczekiwania partnerów z Francji, omówić bieżącą ofertę. Rozmawialiśmy też o tym, jak zmienia się rynek akcesoriów samochodowych i nad czym należy popracować, by nadal być w jego głównym nurcie. Przyznam, że usłyszeliśmy też sporo miłych słów, co utwierdziło nas w przekonaniu, że to co robimy, robimy dobrze.
Paryż nie jest przypadkowym kierunkiem. Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku podkreślił podczas seminarium, że dla naszego regionu Francja jest trzecim rynkiem zbytu, zaraz po Niemczech i Litwie. Nad Loarę eksportujemy w głównej mierze maszyny rolnicze, jachty, meble i produkty spożywcze.
Potwierdził to uczestniczący w spotkaniach Rafał Hryniewiecki, szef Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Paryżu. Powiedział on, że wartość wymiany handlowej między Francją a Polską w zeszłym roku wyniosła ponad 26 mld zł. Na krajowym rynku funkcjonuje około 1,3 tys. francuskich firm, które stale poszukują pracowników, nowych kontaktów i technologii. Dodał także, że w sytuacji konfliktu na wschodzie Polska staje się szczególnie cenionym partnerem, jako państwo stabilne i przewidywalne gospodarczo.
Spotkanie było zorganizowane w ramach projektu Promocja Gospodarcza Województwa Podlaskiego pn. „Podlaskie – naturalna droga rozwoju”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Oś priorytetowa I Wzmocnienie potencjału i konkurencyjności gospodarki regionu, Działania 1.4. Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa, Podziałanie 1.4.1. Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa.

CIMA i Templar Executives podpisały memorandum o współpracy w celu wzmocnienia odporności cybernetycznej w Europie

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny
Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.
Bankowość
Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.
Ochrona środowiska
Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.