Primitivo - południe Europy na warszawskiej Woli
Smaki Włoskiego Słońca
Nazwa restauracji, Primitivo, nie została wybrana przypadkowo. Primitivo to czerwona odmiana winogron, znana głównie z regionów południowych Włoch, takich jak Apulia czy Kampania. Wina powstające z tej odmiany charakteryzują się pełnym smakiem, intensywnymi taninami i słodkim finiszem. Znane są z nut owocowych, takich jak czarne owoce, śliwki czy jagody. To idealne towarzystwo dla dań kuchni śródziemnomorskiej, a zwłaszcza potraw z Francji, Grecji, Hiszpanii i Włoch.
"Dlaczego winepairing z Primitivo? – bo jak wynika z oficjalnych statystyk sprzedaży, to od kilku lat ulubione wino Polaków, w którym rozkochaliśmy swoje podniebienia, na dodatek w bardzo rozsądnym stosunku jakości do ceny. Dlatego postanowiłem stworzyć dla naszych gości największy w Polsce wybór tego szlachetnego trunku, który doskonale łączy się z potrawami z naszej Karty Dań." - mówi Piotr Popiński, właściciel restauracji.
Sztuka doboru wina
“Obecnie obserwujemy zwiększone zainteresowanie konsumentów wyrafinowanymi winami. Primitivo świetnie wpisuje się w ten trend ze względu na swoją bogatą strukturę i pełne ciało.” - mówi Jarosław Tatar, Sommelier Primitivo.
W restauracji Primitivo, rola sommeliera jest kluczowa dla stworzenia niezapomnianego doświadczenia kulinarnego. Sommelier to nie tylko specjalista ds. win, lecz także pasjonat, który posiada głęboką wiedzę ekspercką dotyczącą różnorodnych rodzajów wina, regionów winiarskich i procesów produkcji. W nowo otwartej restauracji na Woli oferta win będzie odzwierciedlała nie tylko smaki kuchni śródziemnomorskiej, lecz także współczesne trendy winiarskie.
“Planuję dostosowywać ofertę co około 3-4 miesiące, aby goście mieli szansę odkryć różnorodność win z różnych regionów Morza Śródziemnego, nie tylko Primitivo, ale także najciekawsze wina z Francji, Hiszpanii, Grecji i Chorwacji, gdzie szczep Primitivo miał swoje początki." - wyjaśnia Jarosław Tatar, Sommelier Primitivo. Ta elastyczność w podejściu do karty win pozwoli gościom na eksplorację różnych smaków w harmonii z sezonowością dań jak i nowościami na rynku winiarskim.
Restauracja będzie współpracować z winnicami, które cenią tradycję, jakość i autentyczność. Priorytetem Primitivo jest, aby każde wino w ich karcie posiadało unikalną historię i dodawało wyjątkowego smaku do doświadczenia kulinarne.
“Dzięki współpracy z wieloma winiarzami i dostawcami udało nam się zgromadzić prawdopodobnie największą w Polsce kolekcję blisko 100 unikalnych etykiet wina Primitivo.” - dodaje właściciel.
Inspiracja Prosto z Południa
Decyzja o stworzeniu restauracji opartej na kuchni krajów południa Europy wynikała z pasji do podróży Piotra Popińskiego. Odwiedzając miejsca nad Morzem Śródziemnym, zawsze fascynowała go prostota i smak lokalnych potraw. Po powrocie do Warszawy, postanowił przekazać te doznania mieszkańcom stolicy. Pomysł na Primitivo narodził się z pragnienia stworzenia miejsca, które będzie unikalne i nowatorskie. Połączenie najlżejszej i najzdrowszej kuchni śródziemnomorskiej z najpopularniejszym winem w Polsce, czyli Primitivo
"Kuchnia i dieta śródziemnomorska uważane są za najzdrowsze na świecie. Gotujemy w oparciu o oryginalne produkty i receptury pochodzące z krajów basenu Morza Śródziemnego, dodając do tego to co najlepsze z naszego polskiego, lokalnego rynku. " - wyjaśnia Piotr Popiński.
“Przyświeca nam prostota, bez przerostu formy nad treścią”
Karta menu Primitivo to prawdziwa podróż po smakach basenu Morza Śródziemnego. Szef kuchni Grzegorz Wroński dba o nieszablonowe rozwiązania i niespodzianki na talerzu. W menu można znaleźć klasyczne dla krajów śródziemnomorskich propozycje, takie jak carpaccio z ośmiornicy czy tatar wołowy ze śródziemnomorskimi dodatkami. Wśród propozycji znajdziemy także mniej typowe dania, takie jak grillowany bakłażan czy cielęcina w cieście francuskim.
"Stawiamy na prostotę i smak. Na talerzu chcemy podać trzy składniki, które zachwycają swoją jakością i smakiem. To dla nas ideał" - mówi Grzegorz Wroński, Szef Kuchni.
Jest to fundament filozofii, opartej na korzystaniu z najdoskonalszych produktów o naturalnych smakach, podkreślając jednocześnie doskonałość składników przy zachowaniu autentyczności i esencji kuchni śródziemnomorskiej. Szefowie kuchni Primitivo skupiają się na selekcji jedynie najświeższych, sezonowych i najwyższej jakości składników, z których później komponowane są dania.
Za tę koncepcję odpowiada Szef Kuchni Grzegorz Wroński, jeden z najbardziej utalentowanych szefów kuchni młodego pokolenia. Wspierany jest przez doświadczonego członka restauracyjnej rodziny Primitivo, Szefa Michała Szcześniaka, który zdobył uznanie Przewodnika Michelin za swoje kulinarne osiągnięcia w restauracji Elixir by Dom Wódki. To harmonijne połączenie młodzieńczej fantazji z rutyną i doświadczeniem przyniosło wybitne efekty, czego doświadczyć można przy każdym stole restauracji Primitivo.
Wnętrza pełne szyku
Restauracja Primitivo to nie tylko smaki, ale także atmosfera i wystrój. Położona na bliskiej Woli, w sercu dynamicznie rozwijającej się części Warszawy, Primitivo oferuje unikalny klimat - jest surowo, ale jednocześnie przytulnie. Wnętrza, inspirowane pierwszą siedzibą słynnej kopenhaskiej restauracji NOMA, są utrzymane w naturalnych kolorach zieleni, brązów, beżów, szarości, bieli i czerwieni wina.
"Materiały jakie użyliśmy do wystroju to prawdziwe, ponad 100 letnie drewno, naturalny kamień, ceramika i szkło. Naturalnie, bez plastiku i tworzyw sztucznych. Nasze kolory, to barwy ziemi– zielenie, brązy, beże, szarości, odcienie bieli i czerń. No i czerwone wino oczywiście. To wszystko powoduje, że nie tylko autorska kuchnia, ale też klimat naszej restauracji jest odmienny od oferty warszawskich lokali i trafia w najbardziej wysublimowane gusta." - podsumowuje Piotr Popiński.
#Rozgośćsię
Restauracja Primitivo Kuchnia i Wino to miejsce, które przenosi gości w świat prostych przyjemności, smaków Morza Śródziemnego i wyjątkowego wina Primitivo. Z unikalną kuchnią, największym wyborem wina Primitivo, oryginalną kartą koktajli, w tym negroni wzorowane na tym z florenckiego Casoni, i atmosferą, która sprawia, że lato trwa tu zawsze, Primitivo staje się nowym miejscem kultowego doświadczenia kulinarnego w Warszawie.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.