Komunikaty PR

Prywatna sekcja zwłok – pierwsza tego typu usługa w naszym regionie

2023-09-22  |  10:00
Biuro prasowe

Ustalenie dokładnej przyczyny zgonu, weryfikacja zapisów w karcie zgonu czy zbadanie okoliczności śmierci – Dom Pogrzebowy Gąsowski & Gawrylik wprowadził do oferty unikalną usługę prywatnej sekcji zwłok. To odpowiedź na potrzeby rodzin, którym odmówiono tego typu procedury bądź chce ona ubiegać się o wyższą kwotę odszkodowania z polisy na życie zmarłego. 


Sekcja zwłok to procedura medyczna mająca na celu dokładne zbadanie ciała zmarłej osoby w celu ustalenia przyczyny śmierci. Może zostać dokonana na wniosek kierownika podmiotu leczniczego, gdy zgon nastąpił przed upływem 12 godzin od przyjęcia do szpitala, ale także na wniosek lekarza, rodziny bądź przedstawiciela urzędowego zmarłego. Co ważne, prośba taka nie musi zostać rozpatrzona pozytywnie. 


Obligatoryjnie sekcję wykonuje się w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie dokonania przestępstwa lub gdy zgon nastąpił w szpitalu, ale nie można jednoznacznie stwierdzić jego przyczyny.


– Istnieją jednak sytuacje, w których rodzina chce dokonać autopsji, na przykład gdy zgon nastąpił w domu, a odpowiednie organy odstępują od dochodzenia przyczyny, gdyż np. wykluczają udział osób trzecich – tłumaczy Marcin Gąsowski, współwłaściciel Domu Pogrzebowego Gąsowski & Gawrylik.

W takiej sytuacji nierzadko można ubiegać się o wyższą kwotę z ubezpieczenia.  


– Są ubezpieczenia życiowe, w których towarzystwo wypłaca świadczenie za śmierć w stałej kwocie, istnieją też jednak takie, w których istotna jest przyczyna. W każdym przypadku osoba uprawniona do świadczenia powinna załączyć do zgłoszenia roszczenia wszystkie dokumenty, które są wymagane zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia danego towarzystwa oraz te, które uważa za ważne w danej sprawie. Jednym z podstawowych dokumentów, oprócz aktu zgonu, jest karta zgonu. W niej znajduje się istotna dla towarzystwa przyczyna zgonu. W karcie zgonu wypełnianej przez lekarza orzekającego przyczyny zgonu, decydujące jest prawidłowe uzupełnienie odpowiednich pól zgodnie z definicjami – mówi Barbara Sowul, właścicielka agencji ubezpieczeniowej Multi Agent. 

Wspomniane pola w karcie zgonu to:


Bezpośrednia przyczyna zgonu – jest to choroba lub stan bezpośrednio prowadzący do zgonu;


Wtórna przyczyna zgonu – jest to stan dający początek bezpośredniej przyczynie zgonu;


Wyjściowa przyczyna zgonu – jest to choroba lub inne okoliczności (np. wypadek, uraz zewnętrzna przyczyna zgonu), które zapoczątkowały łańcuch zdarzeń chorobowych prowadzących bezpośrednio do zgonu;


Inne istotne okoliczności przyczyniające się do zgonu, ale niezwiązane z chorobą ani stanem ją powodującym, również czynniki ryzyka – jest to podanie wszystkie pozostałych chorób lub stanów, które nie znalazły się we wcześniej przedstawionym ciągu zdarzeń, ale według lekarza poświadczającego zgon przyczyniły się do zgonu.


– Rodzina, w obliczu tragedii, nie zastanawia się nad tym, czy karta uzupełniona jest prawidłowo. Często też pada stwierdzenie, że uzupełnienie: “życia nie wróci”. Zgadza się. Ani sekcja zwłok, ani wiedza o przyczynie zgonu nie wrócą życia. Jednak te elementy mogą stanowić istotną pomoc osobom, które pozostały. Różnica w wysokości świadczeń dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych – dodaje Barbara Sowul. 


Dom Pogrzebowy Gąsowski & Gawrylik jako pierwsza tego typu firma w regionie oferuje opcję prywatnej sekcji zwłok. Cała procedura odbywa się w nowoczesnym prosektorium znajdującym się przy ul. Kazimierza Wielkiego 20 w Białymstoku. Tam również kompleksowo można  zorganizować  uroczystość pożegnania zmarłego.

– Sekcję wykonuje doświadczony patomorfolog, który zabezpiecza materiał do badań histopatologicznych. Ich wynik niejednokrotnie rozstrzyga o przyczynie zgonu w sposób jednoznaczny. Lekarz sporządza też dokładny raport medyczny, zawierający opis stanu ciała, wszelkie znalezione zmiany oraz wnioski dotyczące przyczyny śmierci. Ten raport jest kluczowym dokumentem w procesie prywatnej sekcji zwłok. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem i z zachowaniem procedur. Pomagamy ponadto w załatwianiu formalności – zachęca Marcin Gąsowski, współwłaściciel Domu Pogrzebowego Gąsowski & Gawrylik.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.