Przedsiębiorcy przedstawią postulaty do nowego rządu

Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
Raport „Foresight Wiejska 19. Postulaty do nowego rządu”
Eksperci, przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji branżowych wypracowali postulaty zmian, działań i wyzwań, które stają przed nową władzą. W raporcie „Foresight Wiejska 19. Postulaty do nowego rządu”, przygotowywanym przez GDS Grupę Doradztwa Strategicznego, znajdą się oczekiwania związane z zasadami współpracy biznesu i administracji, mechanizmów podatkowych czy kwestii związanych z energią
i klimatem.
„Foresight Wiejska 19” to zbiór konkretnych postulatów, będący efektem dyskusji szerokiego grona ekspertów reprezentujących środowiska naukowe, biznesowe i branżowe. Prezentacja raportu będzie miała miejsce 12 grudnia. – Spodziewamy się, że tego dnia Polska będzie miała już nowy rząd, z którym nadzieję wiąże wielu Polaków, a wśród nich przedsiębiorcy. Chcemy nasz raport przekazać na ręce nowego premiera i jego ministrów, bo wymienione są w nim sprawy fundamentalne dla gospodarki i bezpośrednio dla przedsiębiorców, którzy tę gospodarkę budują – mówi Bartłomiej Rajchert, prezes GDS.
Prezentacji raportu towarzyszy oficjalne otwarcie nowego biura GDS, które przeniosło swoją siedzibę z ulicy Nowogrodzkiej na Wiejską 19. To zatem symboliczny moment, nawiązujący nie tylko do nowego otwarcia w polskiej polityce, ale i w historii firmy.
Problemy polskiego biznesu
Inspirację do sformułowania raportu stanowił szereg problemów, z którymi w ostatnich latach mierzył się polski biznes. Największym grzechem ustępującego rządu nie było jednak doprowadzenie do nich, a zamknięcie się na dyskusję prowadzącą do ich rozwiązania.
– Bolączek w polskim biznesie jest tak wiele, że trudno wybrać mi najważniejszą. Myślę, że najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie potrzeba lepszej komunikacji, współpracy w relacjach biznesu i administracji. Przedstawiciele ustępującej władzy nie dopuszczali do głosu ekspertów, gdyż ci, zamiast chwalić program, zachęcali rządzących do konstruktywnych modyfikacji, a czasem wprost krytykowali niektóre rozwiązania – stwierdza Bartłomiej Rajchert, prezes i założyciel GDS.
Sprawna komunikacja i stworzenie odpowiednich warunków do dialogu to nadrzędny postulat wynikający z raportu „Foresight Wiejska 19”. Wymiana poglądów oparta na sile argumentów, faktach i danych jest pierwszym, podstawowym krokiem do poprawy sytuacji polskich przedsiębiorców.
Co cieszy, zapowiedź konstruktywnego dialogu padła w tym tygodniu z ust marszałka Sejmu Szymona Hołowni, podczas debaty o perspektywach polskiej przedsiębiorczości na lata 2024–2027.
– Tu nie chodzi o zmianę partii u władzy, tylko o zmianę mentalności państwa. Z państwa, które próbuje cię dobić, dojechać, śledzić – na państwo, które próbuje ci pomóc w tym, co robić, widzi w tobie sojusznika. To jest oczywiście rozmowa ministerstwa finansów z KAS, to są jasne komunikaty, jak sprawić, aby biznes był szczelny, a ludziom chciało się płacić podatki – przekonywał marszałek Szymon Hołownia.
Raport „Foresight Wiejska 19” ma oddzielną część poświęconą relacjom między fiskusem
a podatnikami. O potrzebach zmian świadczy m.in. przykład spółki Marketing, szeroko opisywany w największych mediach. Jeden z największych reeksporterów aut na rynki UE stanął na skraju przepaści, gdy Urząd Skarbowy wstrzymał zwrot 20 mln zł VAT. Dramat właścicieli firmy trwał kilkadziesiąt miesięcy.
– Mimo wysokiego stopnia skomplikowania tej sprawy, efektem działań GDS stała się ofensywa w największych mediach i prawie setka publikacji, które dotarły do blisko 5 mln osób. Równolegle realizowaliśmy działania w zakresie public affairs, skutecznie pozyskując sojuszników sprawy. W efekcie nękany przez 2 lata klient otrzymał zwrot ponad 98 proc. zatrzymanego VAT-u wraz z 1,2 mln odsetek. Dodatkowo, w ostatnim dniu działania tarczy finansowej, PFR wypłacił naszemu klientowi maksymalne wsparcie – podkreśla CEO GDS Bartłomiej Rajchert.
Co przyniesie przyszły rok?
Kolejne 365 dni wcale nie muszą okazać się łatwiejsze dla prowadzących w Polsce działalność gospodarczą. Przede wszystkim nie należy zapominać, że biznes to wciąż szereg codziennych wyzwań. Zmiany na rynku, ciągła konkurencja czy zwykłe zdarzenia losowe nadal będą nieodłączną częścią tej pracy.
Ułatwić życie przedsiębiorcom mogą jednak politycy, jeśli tylko usłyszą głos obywateli.
– Obszarem niezmiennie dla biznesu problematycznym jest sposób działania administracji. Szczególnie trudna sytuacja jest udziałem małych i średnich przedsiębiorstw, które chciałyby stać się dużymi graczami na rynku. Niestety nie mogą liczyć na wsparcie państwa, w którego interesie powinien być rozwój rodzimego biznesu. Winy nie ponoszą tu poszczególni urzędnicy, a wymagający gruntownych zmian, nieprzyjazny przedsiębiorcom system – dodaje Bartłomiej Rajchert.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Costa Coffee startuje z franczyzą. Pierwszy lokal to współpraca z Klubem Fikołki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.