Komunikaty PR

PZZ idą jak burza. Ruszyła kolejna inwestycja.

2020-12-08  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.18 MB )

W Podlaskich Zakładach Zbożowych S.A. w Białymstoku w najlepsze trwa budowa spedycji otrębowej. To kolejna inwestycja, która znacząco wpłynie na jakość i dystrybucję oferowanych produktów. 

Otręby to produkt powstający w trakcie przemiału zbóż. Jest on idealnym substytutem do produkcji pasz dla zwierząt. Podlaskie Zakłady Zbożowe od lat specjalizują się w produkcji dobrych jakościowo otrąb, które są dostarczane do znaczących producentów karmy na zwierząt gospodarskich w Polsce.
Aktualnie otręby dystrybuowane są za pomocą starej spedycji. Jednak duża skala produkcji mąki spowodowała, że proces ten stał się żmudny, wymagający ciągłej obecności człowieka. Aby załadunek specjalistycznego auta zakończył się powodzeniem, trzeba nieustannie kontrolować cały proces.

- Dziś technologia jest tak mocno rozwinięta, że praktycznie rola pracowników może sprowadzać się tylko i wyłącznie do włączenia i wyłączenia zasypu oraz sprawdzenia, czy proces załadunku zakończył się powodzeniem. Nowa spedycja otrębowa, w którą ostatnio zainwestowaliśmy, będzie wyposażona w laser, który skontroluje ilość wsypanych otrąb w danym miejscu i przesunie rękaw zasypowy w kolejne miejsce nad autem. Jednym słowem, będzie to proces całkowicie bezobsługowy – mówi Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych S.A.
Dodatkowo dzięki zastosowanemu rękawowi aspiracyjnemu proces zsypywania otrąb do auta będzie całkowicie bezpyłowy. W spedycji otrębowej zostanie zamontowana dokładna waga wskazująca ilość otrąb wysypanych na auta, co znacznie przyspieszy załadunek.
Dystrybucja otrąb będzie jeszcze bezpieczniejsza, a załadunek ekspresowy i wydajny. Dzięki temu towar, niezbędny do produkcji m. in. pasz, zostanie dostarczony szybko i sprawnie. Zastosowane dna wibracyjne uniemożliwią zawieszanie otrąb, które są warstwowo wydawane z silosów. Budowa nowej spedycji to wreszcie duże możliwości magazynowania otrąb.

-  Już teraz posiadamy certyfikat GMP+ (Certyfikat Bezpieczeństwa i jakości Pasz), co wskazuje na wysokie bezpieczeństwo oferowanego produktu jakim są otręby. Inwestycja tylko wypłynie na podwyższenie standardów oraz wydajności – dodaje Sylwia Majewicz.
Przypomnijmy, że PZZ S.A. inwestują również w modernizację młyna w Suwałkach oraz rozbudowują spichrz w Brańsku. Ostatnio do użytku została oddana mieszalnia Buhler'a, a jeszcze wcześniej nowoczesne laboratorium i piekarnia wypiekowa. Podlaskie Zakłady Zbożowe w Białymstoku to jeden z największych młynów w Polsce produkujących mąki pszenne i żytnie oraz płatki owsiane i jęczmienne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:25

Masterlease: rekordowa liczba samochodów we flocie

  Już ponad 40 tys. samochodów jest we flocie Masterlease. Należąca do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, Masterlease jest głównym centrum kompetencyjnym dla
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad pierwszym pakietem ułatwień dla biznesu. Założenia drugiego będą znane na przełomie lipca i sierpnia

Pierwszy pakiet deregulacyjny, który ma wprowadzić daleko idące ułatwienia dla polskich przedsiębiorców, ma trafić pod obrady Sejmu na przełomie tego i przyszłego roku i wejść w życie z półrocznym vacatio legis, aby firmy miały czas przygotować się do zmian. – Taka od początku była nasza idea: żeby przedsiębiorcy nie byli zaskakiwani – podkreśla dr Mariusz Filipek, pełnomocnik ministra rozwoju ds. deregulacji i dialogu gospodarczego. Jak wskazuje, procedowane zmiany w prawie gospodarczym to nie koniec – MRiT w planach ma już kolejne pakiety deregulacyjne. – Chcielibyśmy, żeby założenia drugiego wybrzmiały już pod koniec lipca, najpóźniej do połowy sierpnia – zapowiada.

Ochrona środowiska

Duża presja regulacyjna stanowi coraz większe obciążenie dla firm kosmetycznych. Branża obawia się utraty konkurencyjności na globalnym rynku

Europejska branża kosmetyczna mierzy się w ostatnich latach z regulacyjnym tsunami, obejmującym cały łańcuch wartości – od pozyskiwania surowców, przez projektowanie opakowań, składy, procesy produkcyjne i ślad węglowy swoich produktów, aż po etykiety i deklaracje marketingowe. Duża presja regulacyjna stanowi coraz większe obciążenie dla firm kosmetycznych, które muszą ponosić nakłady związane z dostosowywaniem się do nowych aktów prawnych. To zaś odbija się na konkurencyjności całego sektora – wskazuje stowarzyszenie Cosmetics Europe, które apeluje do nowego Parlamentu i Komisji Europejskiej o większe wsparcie dla innowacyjności i konkurencyjności europejskiego przemysłu kosmetycznego.

Handel

Oliwa z oliwek i produkty z grzybami wśród najczęściej kwestionowanych przez IJHARS. Jakość pozostawia wiele do życzenia

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych co roku przeprowadza kilkadziesiąt tysięcy czynności kontrolnych. W ubiegłym roku 16 proc. skontrolowanych artykułów rolno-spożywczych na etapie detalu miało parametry fizykochemiczne niezgodne z przepisami, a co czwarta partia była nieprawidłowo oznaczona. Do najczęściej kwestionowanych produktów należały oliwa z oliwek i przetwory grzybowe. – Konsument, jako najsłabsze ogniwo w łańcuchu, musi być właściwie poinformowany o składzie danego produktu – podkreśla Dorota Balińska-Hajduk z GIJHARS.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.