PZZ idą jak burza. Ruszyła kolejna inwestycja.
W Podlaskich Zakładach Zbożowych S.A. w Białymstoku w najlepsze trwa budowa spedycji otrębowej. To kolejna inwestycja, która znacząco wpłynie na jakość i dystrybucję oferowanych produktów.
Otręby to produkt powstający w trakcie przemiału zbóż. Jest on idealnym substytutem do produkcji pasz dla zwierząt. Podlaskie Zakłady Zbożowe od lat specjalizują się w produkcji dobrych jakościowo otrąb, które są dostarczane do znaczących producentów karmy na zwierząt gospodarskich w Polsce.
Aktualnie otręby dystrybuowane są za pomocą starej spedycji. Jednak duża skala produkcji mąki spowodowała, że proces ten stał się żmudny, wymagający ciągłej obecności człowieka. Aby załadunek specjalistycznego auta zakończył się powodzeniem, trzeba nieustannie kontrolować cały proces.
- Dziś technologia jest tak mocno rozwinięta, że praktycznie rola pracowników może sprowadzać się tylko i wyłącznie do włączenia i wyłączenia zasypu oraz sprawdzenia, czy proces załadunku zakończył się powodzeniem. Nowa spedycja otrębowa, w którą ostatnio zainwestowaliśmy, będzie wyposażona w laser, który skontroluje ilość wsypanych otrąb w danym miejscu i przesunie rękaw zasypowy w kolejne miejsce nad autem. Jednym słowem, będzie to proces całkowicie bezobsługowy – mówi Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych S.A.
Dodatkowo dzięki zastosowanemu rękawowi aspiracyjnemu proces zsypywania otrąb do auta będzie całkowicie bezpyłowy. W spedycji otrębowej zostanie zamontowana dokładna waga wskazująca ilość otrąb wysypanych na auta, co znacznie przyspieszy załadunek.
Dystrybucja otrąb będzie jeszcze bezpieczniejsza, a załadunek ekspresowy i wydajny. Dzięki temu towar, niezbędny do produkcji m. in. pasz, zostanie dostarczony szybko i sprawnie. Zastosowane dna wibracyjne uniemożliwią zawieszanie otrąb, które są warstwowo wydawane z silosów. Budowa nowej spedycji to wreszcie duże możliwości magazynowania otrąb.
- Już teraz posiadamy certyfikat GMP+ (Certyfikat Bezpieczeństwa i jakości Pasz), co wskazuje na wysokie bezpieczeństwo oferowanego produktu jakim są otręby. Inwestycja tylko wypłynie na podwyższenie standardów oraz wydajności – dodaje Sylwia Majewicz.
Przypomnijmy, że PZZ S.A. inwestują również w modernizację młyna w Suwałkach oraz rozbudowują spichrz w Brańsku. Ostatnio do użytku została oddana mieszalnia Buhler'a, a jeszcze wcześniej nowoczesne laboratorium i piekarnia wypiekowa. Podlaskie Zakłady Zbożowe w Białymstoku to jeden z największych młynów w Polsce produkujących mąki pszenne i żytnie oraz płatki owsiane i jęczmienne.

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.