Komunikaty PR

SABER zawiadamia CBA i Prokuraturę

2024-03-08  |  10:45
Biuro prasowe

Spółka SABER sp. z o.o. wygrała zeszłoroczne konkursy FERC.01.01, jednak bezpodstawnie spółce odmówiono zawarcia umów o dofinansowanie. W związku z tym, firma skierowała do CPPC wezwanie do uchylenia naruszeń, jednocześnie informując o zaistniałych nieprawidłowościach Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Ministra Cyfryzacji
i Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, p. Krzysztofa Gawkowskiego. Działania
w tym zakresie podjęło już CBA, które zaangażowało do sprawy Departament Rozwoju Cyfrowego z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

W związku z bezprecedensową sytuacją, w której pomimo wygrania przez
SABER sp. z o.o. poszczególnych konkursów FERC.01.01 (zwiększenie dostępu
do ultraszybkiego Internetu szerokopasmowego) spółce odmówiono zawarcia umów
o dofinansowanie. Uzyskała ona pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, a także otrzymała zawiadomień o wyborze do dofinansowania. W związku z niezrozumiałą decyzją CPPC tym spółka złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a także CBA, która skierowała sprawę do Departament Rozwoju Cyfrowego podległego Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

„Przedmiotem tych zawiadomień ma być niedopełnienie obowiązków przez określonych urzędników z Centrum Projektów Polska Cyfrowa, którzy wbrew zapisom ustawy
o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, wydali rozstrzygnięcia z pominięciem przepisu, który mieli obowiązek zastosować. Zamiast prowadzić procedurę na podstawie art. 61 ust. 8 ustawy, organ niezasadnie wydał rozstrzygnięcia na podstawie art. 61 ust. 4 – pomimo, że wobec spółki czy członków jej organów nie zaistniały absolutnie żadne okoliczności faktyczne opisane i wymienione w tym przepisie.
W ocenie spółki działanie takie mogło wypełniać znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 231 kodeksu karnego”- skomentował Jacek Dubois, z kancelarii Dubois i Wspólnicy, reprezentującej SABER.

 

Na skutek tych arbitralnych działań ze strony CPPC, SABER sp. z o.o. została całkowicie pozbawiona możliwości prowadzenia procedury odwoławczej. Niedopełnienie obowiązków przez urzędników z CPPC spowodowało, że spółka zasadniczo utraciła możliwość zakwestionowania ich działań. CPPC już przekazał informacje, że spółce nie przysługuje prawo do złożenia protestów, co powoduje, że działania określonych urzędników zostały de facto wyłączone spod jakiejkolwiek kontroli administracyjnej.

 

„Byliśmy zmuszeni podjąć takie radykalne kroki, ponieważ indywidulana decyzja Dyrektora CPPC Wojciecha Szajnara, naraża na poważne straty finansowe naszą spółkę. Będziemy dochodzić swoich praw, w naszej ocenie, jak również ekspertyzy kancelarii prawniczej Dubois, działanie CPPC rażąco łamie prawo, a to w konsekwencji w przypadku udowodnienia naszej racji, narazi Skarb Państwa na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec Spółki”- powiedział Dariusz Płatek, Prezes Zarządu SABER.

Niezależnie od procedowania na drodze postępowania karnego, SABER sp. z o.o. zleciła dalszą analizę możliwości weryfikacji bezprawnych w ocenie spółki działań, podjętych przez urzędników z Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać? Biuro prasowe
2024-06-28 | 01:00

Przemysł 4.0 to wiele narzędzi usprawniających produkcję. Które i jak wybrać?

Według badań przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw, 88% ankietowanych uważa, że wdrożenie narzędzi Przemysłu 4.0 zwiększa konkurencyjność ich firm na rynku. 39%
Firma Nowa era w branży imprez firmowych
2024-06-28 | 01:00

Nowa era w branży imprez firmowych

Planowanie imprezy firmowej może zająć nawet rok. W tym czasie należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe kwestie jak termin i miejsce wydarzenia, ale również zadbać o ciekawe
Firma Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?
2024-06-28 | 01:00

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka podczas obsługi klienta?

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę, szczególnie w obsłudze klienta. Zgodnie z tegorocznym badaniem IDC, 66% europejskich przedsiębiorstw wskazało obsługę klienta jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.