SABER zawiadamia CBA i Prokuraturę
Spółka SABER sp. z o.o. wygrała zeszłoroczne konkursy FERC.01.01, jednak bezpodstawnie spółce odmówiono zawarcia umów o dofinansowanie. W związku z tym, firma skierowała do CPPC wezwanie do uchylenia naruszeń, jednocześnie informując o zaistniałych nieprawidłowościach Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Ministra Cyfryzacji
i Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, p. Krzysztofa Gawkowskiego. Działania
w tym zakresie podjęło już CBA, które zaangażowało do sprawy Departament Rozwoju Cyfrowego z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
W związku z bezprecedensową sytuacją, w której pomimo wygrania przez
SABER sp. z o.o. poszczególnych konkursów FERC.01.01 (zwiększenie dostępu
do ultraszybkiego Internetu szerokopasmowego) spółce odmówiono zawarcia umów
o dofinansowanie. Uzyskała ona pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, a także otrzymała zawiadomień o wyborze do dofinansowania. W związku z niezrozumiałą decyzją CPPC tym spółka złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a także CBA, która skierowała sprawę do Departament Rozwoju Cyfrowego podległego Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej.
„Przedmiotem tych zawiadomień ma być niedopełnienie obowiązków przez określonych urzędników z Centrum Projektów Polska Cyfrowa, którzy wbrew zapisom ustawy
o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, wydali rozstrzygnięcia z pominięciem przepisu, który mieli obowiązek zastosować. Zamiast prowadzić procedurę na podstawie art. 61 ust. 8 ustawy, organ niezasadnie wydał rozstrzygnięcia na podstawie art. 61 ust. 4 – pomimo, że wobec spółki czy członków jej organów nie zaistniały absolutnie żadne okoliczności faktyczne opisane i wymienione w tym przepisie. W ocenie spółki działanie takie mogło wypełniać znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 231 kodeksu karnego”- skomentował Jacek Dubois, z kancelarii Dubois i Wspólnicy, reprezentującej SABER.
Na skutek tych arbitralnych działań ze strony CPPC, SABER sp. z o.o. została całkowicie pozbawiona możliwości prowadzenia procedury odwoławczej. Niedopełnienie obowiązków przez urzędników z CPPC spowodowało, że spółka zasadniczo utraciła możliwość zakwestionowania ich działań. CPPC już przekazał informacje, że spółce nie przysługuje prawo do złożenia protestów, co powoduje, że działania określonych urzędników zostały de facto wyłączone spod jakiejkolwiek kontroli administracyjnej.
„Byliśmy zmuszeni podjąć takie radykalne kroki, ponieważ indywidulana decyzja Dyrektora CPPC Wojciecha Szajnara, naraża na poważne straty finansowe naszą spółkę. Będziemy dochodzić swoich praw, w naszej ocenie, jak również ekspertyzy kancelarii prawniczej Dubois, działanie CPPC rażąco łamie prawo, a to w konsekwencji w przypadku udowodnienia naszej racji, narazi Skarb Państwa na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec Spółki”- powiedział Dariusz Płatek, Prezes Zarządu SABER.
Niezależnie od procedowania na drodze postępowania karnego, SABER sp. z o.o. zleciła dalszą analizę możliwości weryfikacji bezprawnych w ocenie spółki działań, podjętych przez urzędników z Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.