SABER zawiadamia CBA i Prokuraturę
Spółka SABER sp. z o.o. wygrała zeszłoroczne konkursy FERC.01.01, jednak bezpodstawnie spółce odmówiono zawarcia umów o dofinansowanie. W związku z tym, firma skierowała do CPPC wezwanie do uchylenia naruszeń, jednocześnie informując o zaistniałych nieprawidłowościach Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Ministra Cyfryzacji
i Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, p. Krzysztofa Gawkowskiego. Działania
w tym zakresie podjęło już CBA, które zaangażowało do sprawy Departament Rozwoju Cyfrowego z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
W związku z bezprecedensową sytuacją, w której pomimo wygrania przez
SABER sp. z o.o. poszczególnych konkursów FERC.01.01 (zwiększenie dostępu
do ultraszybkiego Internetu szerokopasmowego) spółce odmówiono zawarcia umów
o dofinansowanie. Uzyskała ona pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, a także otrzymała zawiadomień o wyborze do dofinansowania. W związku z niezrozumiałą decyzją CPPC tym spółka złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a także CBA, która skierowała sprawę do Departament Rozwoju Cyfrowego podległego Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej.
„Przedmiotem tych zawiadomień ma być niedopełnienie obowiązków przez określonych urzędników z Centrum Projektów Polska Cyfrowa, którzy wbrew zapisom ustawy
o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, wydali rozstrzygnięcia z pominięciem przepisu, który mieli obowiązek zastosować. Zamiast prowadzić procedurę na podstawie art. 61 ust. 8 ustawy, organ niezasadnie wydał rozstrzygnięcia na podstawie art. 61 ust. 4 – pomimo, że wobec spółki czy członków jej organów nie zaistniały absolutnie żadne okoliczności faktyczne opisane i wymienione w tym przepisie. W ocenie spółki działanie takie mogło wypełniać znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 231 kodeksu karnego”- skomentował Jacek Dubois, z kancelarii Dubois i Wspólnicy, reprezentującej SABER.
Na skutek tych arbitralnych działań ze strony CPPC, SABER sp. z o.o. została całkowicie pozbawiona możliwości prowadzenia procedury odwoławczej. Niedopełnienie obowiązków przez urzędników z CPPC spowodowało, że spółka zasadniczo utraciła możliwość zakwestionowania ich działań. CPPC już przekazał informacje, że spółce nie przysługuje prawo do złożenia protestów, co powoduje, że działania określonych urzędników zostały de facto wyłączone spod jakiejkolwiek kontroli administracyjnej.
„Byliśmy zmuszeni podjąć takie radykalne kroki, ponieważ indywidulana decyzja Dyrektora CPPC Wojciecha Szajnara, naraża na poważne straty finansowe naszą spółkę. Będziemy dochodzić swoich praw, w naszej ocenie, jak również ekspertyzy kancelarii prawniczej Dubois, działanie CPPC rażąco łamie prawo, a to w konsekwencji w przypadku udowodnienia naszej racji, narazi Skarb Państwa na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec Spółki”- powiedział Dariusz Płatek, Prezes Zarządu SABER.
Niezależnie od procedowania na drodze postępowania karnego, SABER sp. z o.o. zleciła dalszą analizę możliwości weryfikacji bezprawnych w ocenie spółki działań, podjętych przez urzędników z Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.