Taśmy termotransferowe: komu i do czego mogą się przydać?
Taśmy termotransferowe to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w drukowaniu oznaczeń. Znajdziemy je w biurach, halach produkcyjnych, magazynach i laboratoriach, a także w mikrofirmach, gdzie są stosowane do oznaczania gotowych wyrobów.
Druk może być czarny, biały lub w innym, wybranym kolorze. Może być też metaliczny, a nawet mieć postać hologramu lub być widoczny wyłącznie w świetle ultrafioletowym. Tu naprawdę każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.
Trochę historii
Wszechstronność taśm wynika z ich zróżnicowania, a także szybkiego rozwoju materiałów eksploatacyjnych oraz odpowiednich urządzeń.
W drukarkach termotransferowych stosowane są coraz wyższej jakości podzespoły oraz głowice o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają uzyskać bardzo wysokiej jakości druk. Z kolei coraz lepsze taśmy termotransferowe odpowiadają za wysoką trwałość i odporność druku na, czasami bardzo specyficzne, warunki otoczenia.
Produkcja
Stosowane w liniach produkcyjnych taśmy termotransferowe używane są do drukowania etykiet identyfikacyjnych i produktowych oraz innych oznaczeń.
Mogą być używane do drukowania bezpośrednio na elastycznych opakowaniach, na przykład w przemyśle spożywczym i kosmetycznym lub w przemyśle odzieżowym, w którym wykorzystuje się je do drukowania metek i wszywek. Dlatego w ich przypadku istotna jest bardzo wysoka jakość i trwałość nadruków, umożliwiająca późniejszą identyfikację oraz śledzenie wyrobu.
Stosuje się tu głównie wysokiej jakości taśmy termotransferowe o dużej trwałości i wysokiej prędkości druku oraz szerokim zakresie zastosowań.
Jak mówi Mariusz Baranowski, specjalista ds. testowania produktów i rozwiązań w Dziale Rozwoju Produktu w firmie Etisoft: Najlepszym polecanym przez nas rozwiązaniem dla branży motoryzacyjnej, AGD, elektronicznej oraz chemicznej, wszędzie tam, gdzie druk musi sprostać najtrudniejszym warunkom, są taśmy, w których barwnik zawiera żywicę, a dodatkowa powłoka antystatyczna chroni głowicę drukującą przez zniszczeniem.
Laboratoria i R&D
Tu taśmy termotransferowe wykorzystywane są w przeróżnych - zautomatyzowanych i manualnych - systemach laboratoryjnych do drukowania oznaczeń oraz etykiet identyfikacyjnych z kodami kreskowymi umożliwiającymi, na przykład, śledzenie odczynników, materiałów i próbek.
Ich podstawową cechą jest konieczność zapewnienia czytelności kodów kreskowych nawet po wielu latach przechowywania materiałów. Czasami w niskich, a nawet bardzo niskich temperaturach. Na przykład w przypadku systemów kriogenicznych.
Logistyka i magazyny
Czym byłaby logistyka, transport i łańcuchy dostaw bez etykiet i oznaczeń transportowych? Wysokiej jakości taśmy termotransferowe są tu odpowiedzialne za druk odpowiedniej jakości, trwałych kodów kreskowych umożliwiających odczyt, nawet gdy produkt został wcześniej zafoliowany.
– Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla logistyki, transportu i handlu, gdzie niezbędne jest oznaczenie wyrobu, towaru lub ładunku, są taśmy, które pozwalają na oznaczenia charakteryzujące się krótkim cyklem życia, zwykle niezbędne wyłącznie na czas transportu – wyjaśnia Mariusz Baranowski.
Biuro i administracja
Taśmy termotransferowe używane w działach administracji i biurach, wykorzystywane są do drukowania różnego rodzaju etykiet samoprzylepnych i oznaczeń, etykiet adresowych i informacyjnych, a także oznaczeń archiwów i majątku trwałego. Dlatego muszą być trwałe i zapewniać dobrą czytelność kodów kreskowych nawet po wielu latach.
Podstawą sukcesu jest taśma termotransferowa dobrana odpowiednio do zastosowania. Jak mówi ekspert z firmy Etisoft: Nasze taśmy termotransferowe pozwalają dobrać rozwiązanie zaspokajające potrzeby praktycznie każdego klienta, zarówno pod względem kosztów, jak i trwałości oznaczeń. Jednak, aby było ono w „pełni trafione”, musimy poznać potrzeby klienta i jego specyficzne wymagania. Pozwala nam to - na bazie własnego doświadczenia, jak i wyników testów- zaproponować rozwiązanie, które spełni, a nawet przewyższy wymagania.
To ważne, bo kombinacji taśma transferowa - etykiety- drukarka do etykiet jest wiele. I dopiero odpowiednie ich połączenie pozwala uzyskać zoptymalizowane pod względem kosztów i trwałości rozwiązanie dla praktycznie każdej firmy i branży. Jednak do tego potrzebna jest nie tylko specjalistyczna wiedza, ale także doświadczenie.
Dlatego szukając takiego rozwiązania dla swojej firmy, najlepiej jest zwrócić się z pytaniem do specjalistów, którzy pomogą wybrać nie tylko odpowiednią taśmę termotransferową, ale dobiorą do niej odpowiednie etykiety oraz drukarkę.
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.