Transformacja cyfrowa w firmach przyspiesza, absencja pozostaje wyzwaniem
W obliczu dynamicznej transformacji cyfrowej, polskie przedsiębiorstwa stają przed nowymi wyzwaniami i możliwościami. Raport "Stan Przemysłu 4.0 w Polsce 2024" opracowany przez APA Group wskazuje, że 88% firm wdrażających technologie Przemysłu 4.0 zauważa poprawę swojej konkurencyjności, dzięki optymalizacji procesów oraz zwiększonej efektywności operacyjnej. Mimo postępów w cyfryzacji, wiele przedsiębiorstw nad Wisłą nadal zmaga się z problemem nadmiernej absencji chorobowej wśród pracowników. Z danych Conperio wynika, że różnego rodzaju nadużyć na L4 dopuszcza się co trzeci pracownik. Absencje stanową istotne wyzwanie dla płynności operacyjnej firm, morale zespołów czy realizacji projektów i produkcji.
Integracja nowoczesnych technologii
Wdrażanie technologii Przemysłu 4.0 przynosi firmom produkcyjnym i nie tylko ogromne korzyści, które wyraźnie podnoszą ich konkurencyjność. Dzięki cyfrowej transformacji, opartej na IoT i automatyzacji, przedsiębiorstwa mogą zoptymalizować procesy produkcyjne, a także poprawić jakość i wydajność. Monitorowanie danych w czasie rzeczywistym pozwala natychmiast reagować na problemy i podejmować trafniejsze decyzje. Automatyzacja oraz zaawansowane systemy ERP nie tylko usprawniają zarządzanie zasobami, ale także obniżają koszty i przyspieszają realizację zamówień. Z kolei technologie Big Data i AI otwierają nowe perspektywy w analizie danych, prognozowaniu trendów i planowaniu produkcji, pozwalając firmom lepiej odpowiadać na potrzeby rynku.
- Musimy podkreślać na każdym kroku, że inwestowanie w technologie transformacji cyfrowej jest kluczem do zrównoważonego rozwoju i sukcesu. Przedsiębiorstwa, które podejmą dziś trud transformacji, będą lepiej przygotowane na przyszłość i w pełni wykorzystają nadchodzącą koniunkturę – mówi we wstępie do raportu "Stan Przemysłu 4.0 w Polsce 2024" dr inż. Artur Pollak, Prezes Zarządu APA Group, Twórca NAZCA 4.0, polskiej platformy Przemysłu 4.0.
Bariery i wyzwania
Pomimo znacznych korzyści wynikających z implementacji nowoczesnych rozwiązań, aż 67% ankietowanych firm wskazuje na wysokie koszty finansowe jako główną barierę w dalszym rozwoju cyfryzacji. Dodatkowo, brak wykwalifikowanej kadry technicznej oraz opór przed zmianami w organizacjach to kolejne przeszkody, które mogą wpływać na efektywność przedsiębiorstw.
Kolejnym wyzwaniem, z którymi borykają się przedsiębiorstwa, jest problem absencji chorobowej wśród pracowników. Nadużywanie zwolnień chorobowych jest pochodną kultury absencji przedsiębiorstw. W branżach, gdzie kluczowa jest ciągłość produkcji, nieprzewidziane nieobecności prowadzą do opóźnień, dezorganizacji pracy, co z kolei negatywnie wpływa na morale załogi, relacje z klientami czy wyniki finansowe. W kontekście tych wyzwań, kluczowym aspektem staje się efektywne zarządzanie absencjami chorobowymi, które destabilizują działania operacyjne.
- Absencja chorobowa w zakładach produkcyjnych to problem, który może zniweczyć nawet najbardziej zaawansowane strategie cyfrowe. W obliczu rosnących wyzwań związanych z cyfryzacją, przedsiębiorstwa powinny także skoncentrować się na optymalizacji zarządzania zasobami ludzkimi, w tym na skutecznym i kompleksowym podejściu do zarządzania absencjami chorobowymi, również ze wsparciem specjalistycznych narzędzi. Pozwoli to na obniżenie poziomu absencji chorobowej w zakładzie pracy, a co za tym idzie – na uniknięcie wymiernych strat finansowych – podkreśla Mikołaj Zając, prezes Conperio, największej polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką L4.
Technologia wspiera monitorowanie i redukcję poziomu absencji
Aby skutecznie zarządzać wyzwaniami związanymi z absencją chorobową, przedsiębiorstwa produkcyjne coraz częściej sięgają po zaawansowane narzędzia, które pozwalają na kompleksowe monitorowanie i analizowanie danych dotyczących L4. Jednym z takich rozwiązań jest pierwsza w Polsce aplikacja webowa - Pulpit Absencji.
- Analityka liczbowa, uzupełniona odpowiednimi narzędziami pozwala celowo kształtować absencję w przedsiębiorstwie. Wdrożenie aplikacji takich jak Pulpit Absencji daje możliwość łatwego śledzenia trendów absencji w poszczególnych działach firmy. Dzięki aplikacji, zakłady produkcyjne mogą na bieżąco kontrolować wskaźniki, identyfikować potencjalne nadużycia i podejmować bardziej świadome decyzje zarządcze. Obszerne i precyzyjne dane liczbowe umożliwiają zaangażowanie bezpośrednich przełożonych w adresowanie problemu nadużywania L4 oraz wdrożenie narzędzi typu: kontrole, rozmowy poabsencyjne czy rozmowy korygujące – wyjaśnia Mikołaj Zając.
Aplikacja webowa Pulpit Absencji zlicza indywidualny wskaźnik Bradforda, liczbę zwolnień, czas ich trwania, a także procentowy udział we wskaźniku. Tym samym dostarcza liderom odpowiednią ilość informacji do prowadzenia rozmów poabsencyjnych, czy też kreowania precyzyjnej polityki personalnej. Pełny obraz charakterystyki absencji chorobowej w zakładzie pracy uzyskiwany jest poprzez szczegółową analizę – rozkład częstości zwolnień, długość ich trwania, rodzaj wskazań lekarskich, wskaźnik ciąż czy hospitalizacji lub opiek.
Maxi Zoo z wyróżnieniem Friendly Workplace 2024
Poszerzenie składu Zarządu FBSerwis S.A.
Język finansów – co każdy menedżer rozumieć powinien?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.