Trendy w świecie oświetlenia, czyli co przyniesie rok 2024
Oświetlenie to nieodłączny element codziennego funkcjonowania, zapewniający bezpieczeństwo i komfort. Równocześnie, dzięki swoim inteligentnym funkcjom oraz możliwościom personalizacji, światło staje się kreatorem nastroju, dobrego samopoczucia i odzwierciedleniem indywidualnego charakteru użytkownika. W 2024 roku design i zielona transformacja wyznaczą nowy kierunek rozwoju branży oświetleniowej.
Obłe kształty inspirowane naturą
Przyroda nauczyła nas, że piękno tkwi w różnorodności. Jednak w roku 2024 prym będą wiodły opływowe, obłe kształty, które przywodzą na myśl swobodę, delikatność, ale też elastyczność i możliwość dopasowywania do własnej osobowości i indywidualności.
Zaokrąglone, miękkie krawędzie lamp, dodadzą wnętrzu lekkości. Sprawią także, że światło będzie równomiernie rozchodzić się w pomieszczeniu, eksponując wybrane elementy wystroju. Obłe kształty wprowadzą do przestrzeni zarówno pierwiastki klasyki, jak i wytworny sznyt nowoczesności, dostosowując się do wybranego stylu aranżacyjnego.
Inspirowane naturą lampy Sizzano, Coria 2 LED oraz Solanto o obłych kształtach, oferują niezwykle szerokie możliwości tworzenia kompozycji oświetleniowo-dekoracyjnych, które w wysmakowany sposób ozdobią każde wnętrze.
Kolory bliskie ciału
Peach Fuzz, czyli kolor roku 2024 według Pantone, narzuca wnętrzom przyjemną, pełną ciepła tonację. Aranżacje utrzymane w odcieniu dojrzałej brzoskwini, wprowadzają pozytywne wibracje, dlatego kolor ten na dobre zagości w designie.
Subtelne pastelowe odcienie pojawią się nie tylko na ścianach i podłogach, ale także w postaci stonowanych kolorystycznie dodatków i lamp. Obecność oświetlenia, którego design oparto na tej łagodnej kolorystyce, zapewni pomieszczeniu jedyny w swoim rodzaju charakter i sprawi, że wnętrze stanie się doskonałym miejscem dla odpoczynku.
Produkty Lena Lighting zapewniają szerokie możliwości personalizacji kolorystycznej. Dzięki temu możliwe jest tworzenie wnętrz odpowiadających własnej osobowości, w których oświetlenia odgrywa rolę kreatora nastroju oraz centralnej dekoracji. Kolekcja Messaggio pozwala na dobór koloru zarówno wnętrza, jak i obudowy lamp – projektantka Dorota Koziara zaproponowała własne zestawienia, wśród których znalazły się modele o wnętrzach w brzoskwiniowej tonacji.
Przykładem lamp, w których użytkownik decyduje o kolorystyce są również Sizzano ze zmiennym odcieniem kołnierza oraz Colline x Terrano, gdzie personalizacji podlega kolor, wielkość i układ panelu.
Quiet luxury w nowym wydaniu
Luksus, który przemawia jakością i kunsztem, to kolejny trend, który zdominuje rok 2024. W myśl zasady less is more, wkroczymy w ekskluzywny minimalizm, za którym kryją się trwałe, w pełni bezpieczne materiały i perfekcyjne wykonanie. Design pozbawiony nadmiaru, przesytu i niepotrzebnych ozdobników sprawi, że wnętrze zyska na ekskluzywności i niewymuszonym pięknie.
Pomieszczenia zaprojektowane zgodnie z koncepcją quiet luxury, mają być harmonijne, funkcjonalne i bezpieczne, aby uczynić codzienność użytkowników nie tylko bardziej estetyczną, ale też łatwiejszą i zdrowszą. Trendowi quiet luxury odpowiadają produkty Lena Lighting. Są wykonywane z najwyższej jakości tworzyw i nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji, a ich minimalistyczny design przyciąga uwagę.
Smart znaczy więcej
W świecie pełnym technologicznych rewolucji oświetlenie zyskuje nową rolę. Zadaniem światła jest już nie tylko oświetlanie przestrzeni - dziś ma ono realny wpływ na nastrój i samopoczucie. Dlatego projektanci kierują swoją uwagę ku trendowi Human Centric Lighting, który zapewnia szereg funkcjonalności wspierających potrzeby użytkownika oraz jego preferencje.
Lena Lighting jest producentem, który oferuje inteligentne systemy sterowania światłem Clue, pozwalające na zarządzanie natężeniem oraz barwą światła za pomocą intuicyjnej aplikacji. Dzięki temu możliwe jest nie tylko dostosowywanie działania lamp do warunków panujących na zewnątrz, ale również ustawianie zjawiskowych kompozycji świetlnych oraz uruchamianie lamp wyłącznie, gdy sensory wykryją ruch w pomieszczeniu.
Idea smart space zakłada również dążenie to zrównoważonego rozwoju świata poprzez automatyzowanie najbliższego otoczenia i generowanie oszczędności energii elektrycznej. Wyzwania klimatyczne, przed którymi stoimy, determinują wdrażanie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych, minimalizujących pobór energii. W roku 2024 będzie to jeden z najważniejszych trendów o globalnym zasięgu.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Costa Coffee startuje z franczyzą. Pierwszy lokal to współpraca z Klubem Fikołki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.