Komunikaty PR

W społecznej odpowiedzialności nie ma podziałów – pomagają korporacje i startupy

2022-05-10  |  10:00
Biuro prasowe

W ostatnich tygodniach obserwujemy przede wszystkim działania mające na celu wsparcie uchodźców z Ukrainy, zarówno od strony finansowej, jak i materialnej. Dla jednych firm jest to czysty zabieg komunikacyjny, a dla innych element wpisujący się w strategię CSR. Tymczasem wiele polskich przedsiębiorstw od lat prowadzi działania społecznie odpowiedzialne, które są jednym z fundamentów ich kultury biznesowej. W swoich aktywnościach uwzględniają zarówno preferencje i priorytety interesariuszy, jak i specyfikę regionalną, w tym wsparcie inicjatyw, których celem jest wsparcie rozwoju dzieci i młodzieży. Do takich firm należą Mangata Holding oraz Skriware.  

Śląsk wspiera lokalną społeczność

Wsparcie lokalnej społeczności to element strategii i fundamentów kultury biznesowej Grupy Mangata Holding. Jest to jedna z największych i najlepiej rozwijających się korporacji w branży metalowej w Polsce. Spółka działa w trzech segmentach operacyjnych: automotive (segment podzespołów dla motoryzacji i komponentów), automatyki i armatury przemysłowej oraz elementów złącznych. Holding od lat angażuje się zarówno w długofalowe projekty, jak i działania o charakterze doraźnym.

Wśród najważniejszych inicjatyw Mangaty wymienić należy przede wszystkim budowę nowego obiektu Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Ustroniu. Prace rozpoczęły się w roku 2016., a pierwsze zajęcia ruszyły dwa lata później. W ramach inwestycji wybudowano m.in. bazę profesjonalnego wsparcia dzieci i młodzieży w zakresie fizjoterapii, psychologii, logopedii oraz pedagogiki. W ośrodku każdego tygodnia ponad 600 dzieci z niepełnosprawnością lub wymagające wczesnego wspomagania rozwoju korzysta z profesjonalnego wsparcia specjalistów.

- Nasza współpraca z Ośrodkiem trwa wiele lat, jeszcze w poprzedniej siedzibie poznaliśmy profesjonalny i zaangażowany zespół osób zarządzających i postanowiliśmy projekt rozwinąć. Zakupiliśmy działkę, na której został wybudowany budynek, w którym obecnie pracuje około 100 nauczycieli, terapeutów i psychologów a każdego dnia dzieci z różnymi niepełnosprawnościami zyskują swoje miejsce na naukę, rehabilitację i rozwój. - mówi Leszek Jurasz, prezes zarządu Mangata Holding S.A.

Holding we współpracy ze spółką TiM zaangażowany jest w „Projekt Zuza”, za którego realizację odpowiada Towarzystwo Opieki nad Niepełnosprawnymi oraz Fundusz Rodzinny BTQ. Inicjatywa ma na celu wsparcie dzieci z niepełnosprawnością wychowujących się w rodzinach zastępczych, adopcyjnych lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

- Od 2021 roku wspieramy realizację ogólnopolskiego „Projektu Zuza”, zarówno od strony finansowania specjalistycznych szkoleń oraz doposażenia rodzin zastępczych i placówek opiekuńczych zamieszkiwanych przez dzieci z niepełnosprawnością. Jesteśmy dumni, że dzięki między innymi naszej pomocy dzieci mogą dorastać w odpowiednich warunkach bytowych oraz być wychowywani przez ludzi, którzy okazują im wsparcie oraz miłość. W naszej strategii rokrocznie przeznaczmy co najmniej 200 tys. zł. na wsparcie projektu. - mówi Leszek Jurasz, prezes zarządu Mangata Holding S.A.

W okresie pandemii (2020) Holding wsparł finansowo również Fundację Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień „Nadzieja” z Bielska-Białej. Projekt dotyczył gruntownego remontu pomieszczeń, dzięki któremu Fundacja rozszerzyła zakres udzielanych świadczeń w trudnym czasie pandemii Covid-19.

- W wyremontowanych pomieszczeniach funkcjonuje obecnie Poradnia Leczenia Uzależnień oraz Punkt Konsultacyjny. Dzięki naszemu wsparciu, Fundacja ma warunki by na bieżąco udzielać wsparcia dzieciom i młodzieży w zakresie terapii uzależnień prowadzonej przez certyfikowanych psychoterapeutów. Jest to kolejny przykład działań, które odpowiadają potrzebom lokalnej społeczności oraz przekładają się na realną pomoc i funkcjonowanie organizacji pozarządowej
w dłuższym okresie czasu – dodał prezes zarządu.

Holding Mangata angażuje się w różne działania sportowe. Sponsoruje lokalną drużynę siatkarską (BKS Bielsko Biała), koszykarską (Zetkama – Doral) czy też lokalne drużyny piłki nożnej. Wsparcie finansowe umożliwia rozwój i uzyskiwanie lepszych wyników, a jednocześnie służy integracji lokalnej społeczności wokół miejscowych drużyn. Tym samym sponsoring sportowy przekłada się na korzyści w wymiarze społecznym.

Nowoczesna edukacja, która pomaga dzieciom rozwinąć ich potencjał

Działania społeczne to domena nie tylko dużych korporacji, ale i startupów. Skriware, polska spółka działająca na globalną skalę w branży EdTech i dostarczająca uczniom na czterech kontynentach interdyscyplinarne laboratoria szkolne SkriLab, w swojej strategii otwarcie stawia na połączenie biznesu i inicjatywy młodych osób, które wspólnie na zasadzie wolontariatu chcą zrobić coś dobrego ku wsparciu sąsiadów przybywających do Polski.

- 14 maja br. wspólnie z Fundacją TeenCruch organizujemy bezpłatne warsztaty edukacyjne w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, dedykowane dzieciom z Ukrainy. Podczas wydarzenia będą miały one okazję poznać różne zagadnienia z otaczającego świata, wykorzystując do tego klocki konstrukcyjne i roboty edukacyjne. Łącznie dysponujemy miejscami dla ponad 100 dzieci w różnych grupach wiekowych. Partnerami wydarzenia są RASP, Sygnis i 3yourmind  – mówi Karol Górnowicz, CEO Skriware.

Zapisów na wydarzenie można dokonać na stronie internetowej Skriware.

Na początku marca br. firma zdecydowała się również wesprzeć szkoły i świetlice przyjmujące ukraińskie dzieci, organizując dla nich darmowe warsztaty ze Skriware (roboty, drukarki 3D oraz klocki).

- Naszym celem jest przyjazne wdrożenie dzieci w proces edukacji w polskich szkołach. Rozwiązania Skriware to także świetna zabawa – chcemy, aby choć przez chwilę mogły one poczuć trochę ulgi i radości, ale co równie ważne, bardzo zależy nam na tym, żeby dobrze odnalazły się w nowym otoczeniu i zintegrowały z klasowymi kolegami. Firma cały czas aktywnie poszukuje placówek (szkoły lub świetlice), które przyjmują większą liczbę ukraińskich pociech – dodaje Karol Górnowicz.

Skriware stworzyło także ofertę dedykowaną uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z myślą o tegorocznym dofinansowaniu z programu Aktywna Tablica 2022.

Działania CSR to niekoniecznie wielomilionowe wsparcie – od dużych kwot o wiele większe znaczenie ma uwzględnienie przez firmę realnych, aktualnych potrzeb społecznych. Często okazuje się również, że kurs obrany na społeczne cele sprawia, że w przedsiębiorstwie następują ważne zmiany, a wprowadzone wdrożenia usprawniają funkcjonowanie firmy.  W taki sposób – przy realizacji pewnej misji – przedsiębiorstwa mają szansę tworzyć biznes przez duże B.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE Biuro prasowe
2025-01-13 | 11:00

Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE

Magic Tape pozwala w krótkim czasie osiągnąć efekt długiej i gęstej fryzury nawet w przypadku rzadkich włosów. Specjalistką od tej metody jest Agnieszka
Firma Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
2024-12-20 | 13:20

Finał III edycji akcji „Dom z Serca”

Budowa kolejnego już „Domu z Serca” dobiegła końca! 19 grudnia br. Grupa Budimex wraz z partnerami oddała do użytku nowoczesny, modułowy dom dla Pani Teresy z Wołomina –
Firma Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
2024-12-19 | 15:00

Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran

Miniony rok okazał się przełomowym okresem dla sieci sklepów Komfort, eksperta w branży wykończenia wnętrz w Polsce. Firma znacząco rozwinęła swoją działalność w segmencie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen

Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują  wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.

Prawo

Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą

Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

IT i technologie

Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii

– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.