Właściciele firm rodzinnych w historycznym momencie transferów międzypokoleniow
To właśnie dziś większość właścicieli firm zakładanych w latach 80. i 90. ub. wieku oddaje prowadzenie firmy w ręce sukcesorów, co wymaga przyjaznego otoczenia gospodarczego.
Choć firma rodzinna często kojarzy się z małym, prowadzonym przez rodzinę przedsiębiorstwem, np. pensjonatem, osiedlowym sklepem, czy restauracją, w Polsce funkcjonuje wiele dużych organizacji, w których pracują tysiące osób. Historie ich rozwoju są różne, ale wszystkie łączy rodzinny charakter, postrzegany jako gwarancja stabilności, zaufania, wartości i kultywacji tradycji, co często stanowi często przewagę konkurencyjną na rynku. Z drugiej strony prowadzenie biznesu rodzinnego wiąże się z ogromnym ryzykiem i poczuciem odpowiedzialności nie tylko za prowadzony biznes, ale i za zabezpieczenie rodziny. Pomoc państwa jest niezbędna, by zapewnić takim firmom rozwój
Środowisko firm rodzinnych aktualnie znajduje się w historycznym momencie transferów międzypokoleniowych – zauważa Małgorzata Rejmer, dr n. prawnych z Kancelarii Finansowej LEX. W tej sytuacji potrzebne są przede wszystkim efektywne, proste, transparentne i stabilne podatki, sprawny i szybki wymiar sprawiedliwości, jasne zasady dostępu do publicznych środków (zamówienia publiczne, dotacje, itp.), a także zabezpieczenia finansów publicznych. Tymczasem przez ostatnie osiem lat przedsiębiorcy z tego sektora czuli się grupą zaniedbywaną i zaskakiwaną zmianami, które odbywały się bez zadowalających konsultacji. Wystarczy wspomnieć chaos spowodowany „Polskim Ładem" oraz ciągle pogarszające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej.
W związku ze zmianą władzy przedsiębiorcy liczą przede wszystkim na odblokowanie środków z KPO, które spowodują stymulację polskiej gospodarki. Ponadto zależy im na sprawnym zrealizowaniu obietnic wyborczych, które partie nowej koalicji prezentowały podczas swoich kampanii. Wśród najważniejszych postulatów można wymienić: przeprowadzenie audytu stanu finansów publicznych i podniesienie kwoty wolnej w podatku dochodowym do 60.000 zł w skali roku. Jeśli chodzi o podatki, dla przedstawicieli firm rodzinnych bardzo ważne jest przede wszystkim zapewnienie, że do 2026 r. nie będzie żadnych podwyżek – przypomina ekspertka. Zależy nam też na wprowadzeniu kasowego PIT i VAT oraz uproszczeniu podatku PIT i CIT. Ponadto przedsiębiorcy liczą na powrót do ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej, a także na płatność zasiłku chorobowego przez ZUS już od pierwszego dnia choroby pracownika. Inne sprawy, które mogą pomóc firmom rodzinnym to zniesienie zakazu handlu w niedzielę, ograniczenie czasu kontroli mikro-przedsiębiorców do 6 dni, ustalenie mapy drogowej wejścia do strefy euro i wreszcie przywrócenie praworządności w sądach.
Realizacja tych postulatów w połączeniu z ostatnio dokonanym dostosowaniem prawa spadkowego
do rzeczywistych wzorców współczesnych relacji rodzinnych, a także wejściem w życie tzw. fundacji rodzinnej – nowoczesnego rozwiązania, które doskonale sprawdza się w procesach sukcesyjnych, to zdaniem ekspertki właściwy kierunek, by pomóc przedstawicielom firm rodzinnych w zachowaniu struktur firm rodzinnych w perspektywie kilku pokoleń.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.