Zielonogórska firma otrzymała odszkodowanie za postępowanie ZUS
Easttrees, zielonogórska firma, zakończyła wieloletnią walkę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, wygrywając bitwę w sądzie i otrzymując odszkodowanie w wysokości 10 000 zł. Jednak wygrana ta przyniosła coś więcej niż tylko finansową rekompensatę. Prezes firmy, Małgorzata Koska-Stępak, postanowiła przeznaczyć całą kwotę na ratującą wzrok operację oczu dla jednego ze swoich pracowników.
W wyjątkowym akcie solidarności firma Easttrees z Zielonej Góry postanowiła przeznaczyć otrzymane odszkodowanie na natychmiastową operację oczu swojego pracownika. Środki te pochodzą z odszkodowania zasądzonego firmie w toku sporu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Sąd określił działania prokuratury jako "istotną, znaczną i zawinioną przez prokuratora opieszałość".
Sąd nakazał wypłatę Pani Prezes odszkodowania w wysokości 10 000 zł. W praktyce sądowej jest to kwota bardzo wysoka i wskazująca, że sąd nie miał wątpliwości co do przewlekłości postępowania – wskazał Mec. Maciej Filipowski, prawnik Easttrees.
Historia ta rozpoczęła się od trudności, z jakimi firma musiała zmierzyć się w wyniku uporczywego postępowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kontrola w 2019 roku zaowocowała powiadomieniem prokuratury o rzekomych nieprawidłowościach w procesie zgłaszania pracowników do ubezpieczenia społecznego. Choć niczego nie wykazano, to wieloletnie bezpodstawne działania naraziły firmę na milionowe straty i paraliżowały jej działalność, nie mówiąc już o kwestiach wizerunkowych. Pomimo licznych argumentów przedstawionych przez Easttrees, prokuratura zignorowała stanowisko właścicielki, co zostało uznane przez sąd za poważne uchybienie.
Jednocześnie, całość otrzymanego odszkodowania Małgorzata Koska-Stępak przekazała na cele dobroczynne.
Zasądzoną kwotę przekazałam już osobie pracującej w Easttrees, która wymaga natychmiastowej operacji oczu. Bez jej przeprowadzenia naszemu pracownikowi grozi utrata wzroku. Kwota odszkodowania niemal w całości pokryje koszt operacji – skomentowała Małgorzata Koska-Stępak, prezes Easttrees.
Serhii Korolov, pracownik Easttrees pochodzący z Ukrainy, znalazł się w trudnej sytuacji zdrowotnej. Jego choroba postępowała, aż w końcu usłyszał diagnozę – albo operacja, albo utrata wzroku. Pomoc prezes Koski-Stępak pozwoliła mu odetchnąć z ulgą, gdyż firma zdecydowała się sfinansować to leczenie.
To dla mnie niesamowite wsparcie. Operacja to ogromny koszt, a to, że moja firma jest gotowa na taki gest, sprawia, że czuję się naprawdę doceniony. Dzięki Pani hojności, dzisiaj mogę spojrzeć w oczy mojej żony i widzieć w nich nie tylko jej miłość, ale i radość z mojego powrotu do zdrowia. To uczucie nie do opisania - ogromna ulga, która wypełnia moje serce radością i wdzięcznością. Jestem przekonany, że dobro wraca, dlatego też z całego serca życzę, żeby wracało do Pani każdego dnia – napisał w liście Serhii Korolov.
Finał III edycji akcji „Dom z Serca”
Dynamiczny rozwój i inwestycja w przyszłość: podsumowanie roku 2024 w sieci fran
DDW podsumowuje rok 2024 branży wodorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.