Zielonogórska firma otrzymała odszkodowanie za postępowanie ZUS
Easttrees, zielonogórska firma, zakończyła wieloletnią walkę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, wygrywając bitwę w sądzie i otrzymując odszkodowanie w wysokości 10 000 zł. Jednak wygrana ta przyniosła coś więcej niż tylko finansową rekompensatę. Prezes firmy, Małgorzata Koska-Stępak, postanowiła przeznaczyć całą kwotę na ratującą wzrok operację oczu dla jednego ze swoich pracowników.
W wyjątkowym akcie solidarności firma Easttrees z Zielonej Góry postanowiła przeznaczyć otrzymane odszkodowanie na natychmiastową operację oczu swojego pracownika. Środki te pochodzą z odszkodowania zasądzonego firmie w toku sporu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Sąd określił działania prokuratury jako "istotną, znaczną i zawinioną przez prokuratora opieszałość".
Sąd nakazał wypłatę Pani Prezes odszkodowania w wysokości 10 000 zł. W praktyce sądowej jest to kwota bardzo wysoka i wskazująca, że sąd nie miał wątpliwości co do przewlekłości postępowania – wskazał Mec. Maciej Filipowski, prawnik Easttrees.
Historia ta rozpoczęła się od trudności, z jakimi firma musiała zmierzyć się w wyniku uporczywego postępowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kontrola w 2019 roku zaowocowała powiadomieniem prokuratury o rzekomych nieprawidłowościach w procesie zgłaszania pracowników do ubezpieczenia społecznego. Choć niczego nie wykazano, to wieloletnie bezpodstawne działania naraziły firmę na milionowe straty i paraliżowały jej działalność, nie mówiąc już o kwestiach wizerunkowych. Pomimo licznych argumentów przedstawionych przez Easttrees, prokuratura zignorowała stanowisko właścicielki, co zostało uznane przez sąd za poważne uchybienie.
Jednocześnie, całość otrzymanego odszkodowania Małgorzata Koska-Stępak przekazała na cele dobroczynne.
Zasądzoną kwotę przekazałam już osobie pracującej w Easttrees, która wymaga natychmiastowej operacji oczu. Bez jej przeprowadzenia naszemu pracownikowi grozi utrata wzroku. Kwota odszkodowania niemal w całości pokryje koszt operacji – skomentowała Małgorzata Koska-Stępak, prezes Easttrees.
Serhii Korolov, pracownik Easttrees pochodzący z Ukrainy, znalazł się w trudnej sytuacji zdrowotnej. Jego choroba postępowała, aż w końcu usłyszał diagnozę – albo operacja, albo utrata wzroku. Pomoc prezes Koski-Stępak pozwoliła mu odetchnąć z ulgą, gdyż firma zdecydowała się sfinansować to leczenie.
To dla mnie niesamowite wsparcie. Operacja to ogromny koszt, a to, że moja firma jest gotowa na taki gest, sprawia, że czuję się naprawdę doceniony. Dzięki Pani hojności, dzisiaj mogę spojrzeć w oczy mojej żony i widzieć w nich nie tylko jej miłość, ale i radość z mojego powrotu do zdrowia. To uczucie nie do opisania - ogromna ulga, która wypełnia moje serce radością i wdzięcznością. Jestem przekonany, że dobro wraca, dlatego też z całego serca życzę, żeby wracało do Pani każdego dnia – napisał w liście Serhii Korolov.

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

PGE Baltica, CRIST, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic chcą współpracować przy budowie statków instalacyjnych i serwisowych
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.