Zielonogórska firma otrzymała odszkodowanie za postępowanie ZUS
Easttrees, zielonogórska firma, zakończyła wieloletnią walkę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, wygrywając bitwę w sądzie i otrzymując odszkodowanie w wysokości 10 000 zł. Jednak wygrana ta przyniosła coś więcej niż tylko finansową rekompensatę. Prezes firmy, Małgorzata Koska-Stępak, postanowiła przeznaczyć całą kwotę na ratującą wzrok operację oczu dla jednego ze swoich pracowników.
W wyjątkowym akcie solidarności firma Easttrees z Zielonej Góry postanowiła przeznaczyć otrzymane odszkodowanie na natychmiastową operację oczu swojego pracownika. Środki te pochodzą z odszkodowania zasądzonego firmie w toku sporu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Sąd określił działania prokuratury jako "istotną, znaczną i zawinioną przez prokuratora opieszałość".
Sąd nakazał wypłatę Pani Prezes odszkodowania w wysokości 10 000 zł. W praktyce sądowej jest to kwota bardzo wysoka i wskazująca, że sąd nie miał wątpliwości co do przewlekłości postępowania – wskazał Mec. Maciej Filipowski, prawnik Easttrees.
Historia ta rozpoczęła się od trudności, z jakimi firma musiała zmierzyć się w wyniku uporczywego postępowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kontrola w 2019 roku zaowocowała powiadomieniem prokuratury o rzekomych nieprawidłowościach w procesie zgłaszania pracowników do ubezpieczenia społecznego. Choć niczego nie wykazano, to wieloletnie bezpodstawne działania naraziły firmę na milionowe straty i paraliżowały jej działalność, nie mówiąc już o kwestiach wizerunkowych. Pomimo licznych argumentów przedstawionych przez Easttrees, prokuratura zignorowała stanowisko właścicielki, co zostało uznane przez sąd za poważne uchybienie.
Jednocześnie, całość otrzymanego odszkodowania Małgorzata Koska-Stępak przekazała na cele dobroczynne.
Zasądzoną kwotę przekazałam już osobie pracującej w Easttrees, która wymaga natychmiastowej operacji oczu. Bez jej przeprowadzenia naszemu pracownikowi grozi utrata wzroku. Kwota odszkodowania niemal w całości pokryje koszt operacji – skomentowała Małgorzata Koska-Stępak, prezes Easttrees.
Serhii Korolov, pracownik Easttrees pochodzący z Ukrainy, znalazł się w trudnej sytuacji zdrowotnej. Jego choroba postępowała, aż w końcu usłyszał diagnozę – albo operacja, albo utrata wzroku. Pomoc prezes Koski-Stępak pozwoliła mu odetchnąć z ulgą, gdyż firma zdecydowała się sfinansować to leczenie.
To dla mnie niesamowite wsparcie. Operacja to ogromny koszt, a to, że moja firma jest gotowa na taki gest, sprawia, że czuję się naprawdę doceniony. Dzięki Pani hojności, dzisiaj mogę spojrzeć w oczy mojej żony i widzieć w nich nie tylko jej miłość, ale i radość z mojego powrotu do zdrowia. To uczucie nie do opisania - ogromna ulga, która wypełnia moje serce radością i wdzięcznością. Jestem przekonany, że dobro wraca, dlatego też z całego serca życzę, żeby wracało do Pani każdego dnia – napisał w liście Serhii Korolov.

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.