Firmowe IT staje się „multikulturowe”
ITBC Communication
Al. Księcia Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
artur_kosior|itbc.pl| |artur_kosior|itbc.pl
+48504327897
www.itbcgroup.pl
Firmowe IT staje się „multikulturowe”
Jednym z dominujących trendów 2022 roku w świecie technologii biznesowych jest wszechobecne tworzenie tzw. środowisk multi-cloud, a więc systemów IT zasilanych technologiami chmurowymi od wielu dostawców. Według najnowszej analizy Intricately – 2022 Cloud Infrastructure Market Report już blisko 80% dużych firm korzysta z usług minimum dwóch dostawców cloud computingu.
Mowa tu o przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 25 tys. osób. Tutaj, wybór strategii multi-cloud jest zdecydowanie najczęściej spotykany, nie oznacza to jednak, że model ten nie jest już dzisiaj znany i stosowany przez mniejsze firmy.
Kolejny etap
Pośród firm średnich, a więc tych o skali zatrudnienia pomiędzy 250 a 1000 osób co piąta tworzy już „multikulturowe” środowiska IT w swoich organizacjach. Podobnie jest w przypadku startupów, gdzie odsetek podmiotów wybierających usługi chmurowe od więcej niż jednego dostawcy wyniósł 22%. Najmniejszą popularność trend ten ma jeszcze wśród przedsiębiorstw MŚP, gdzie systemy multi-cloud posiada 10% firm. - Tworzenie cyfrowych środowisk pracy w modelu wielochmurowym jest kolejnym, naturalnym etapem rozwojowym digitalizacji przedsiębiorstw. Przede wszystkim, dostrzegają w nim one możliwość uniknięcia tzw. vendor-locka a więc ryzyka „uzależnienia się” od rozwiązań wyłącznie jednego dostawcy. Ponadto, to szansa na połączenie możliwości i technologii oferowanych przez różne usługi chmurowe i skuteczny sposób na poradzenie sobie z niedostatkiem specjalistów IT, którzy powinni zarządzać cyfryzacją wielu wewnętrznych obszarów operacyjnych – tłumaczy Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.
W Polsce, zgodnie o ostatnim opracowaniem Deloitte oraz PMR, pośród firm korzystających z rozwiązań cloud computingu, systemy IT typu multi-cloud miało na swoim „pokładzie” 16% przedsiębiorstw. Jako główne argumenty przemawiające za sięganiem po narzędzia kilku różnych dostawców, przedsiębiorcy z naszego kraju wymieniali większe bezpieczeństwo i gwarancję ciągłości funkcjonowania biznesu czy możliwość wynegocjowania lepszych cen od technologicznych partnerów. To jednak analiza jeszcze z 2020r. Ta zdecydowanie „świeższa”, przeprowadzona przez IBM pod koniec minionego roku, przedstawiła już zgoła odmienne wnioski. Wynika z niej, że dziś jedynie 7% cyfryzujących się bądź już zdigitalizowanych polskich firm używa usług chmurowych dostarczanych tylko przez jednego partnera, a blisko trzy czwarte mówi wprost, że takie ograniczanie się stanowi przeszkodę dla wydajności biznesu.
Jedni mają, drudzy (tłumnie) kupują
Z raportu Intricately wynika także, że obecnie na całym świecie jest niemal 12 milionów firm kupujących usługi chmurowe. Zdecydowana większość z nich to mikro i małe przedsiębiorstwa, co pokazuje, że to właśnie one – nie tylko w Polsce, ale również w skali globalnej – są obecnie w najbardziej aktywnej fazie cyfrowej transformacji. Duże organizacje zatrudniające powyżej 1000 osób stanowią zaledwie mniej niż 1% ogółu portfela aktywnie sięgających po chmurę. Firmy z sektora MŚP, liczące powyżej 10 pracowników odpowiadają za 13,5% zaś te najmniejsze, zrzeszające mniej niż 10 osób to aż ponad 84% nabywców rozwiązań cloud computingu jakich zidentyfikowali eksperci Intricately.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.