FluBot zalewa Europę: nowa kampania uderza w użytkowników Androida oraz iOS
Bitdefender już w okresie Świąt Wielkanocnych wykrył na terenie Rumunii wzmożoną aktywność oszustów wykorzystujących smishing - jedną z odmian phishingu polegającą na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji za pośrednictwem SMS-ów. Użytkownicy smartfonów z system operacyjnym Android otrzymywali fałszywą informację - zazwyczaj wiadomość głosową. Najnowsza kampania FluBota, wykryta w ostatnich dniach przez systemy telemetryczne Bitdefendera, uderza zarówno w właścicieli telefonów z Androidem, jak i iPhone’ów.
Atak zaczyna się od wysłania do potencjalnej ofiary SMS-a zawierającego nieprawdziwą treść oraz link do specjalnie spreparowanej strony. Jeśli odbiorca połknie haczyk i kliknie na łącze, otrzyma komunikat z prośbą o zgodę na zainstalowanie nieznanej i – w tym przypadku fałszywej aplikacji poczty głosowej, która rzekomo jest wymagana do odsłuchania wiadomości.
Podstawowym celem napastników jest nakłonienie niczego nieświadomych użytkowników do zainstalowania trojana bankowego FluBot. To zapewnia hakerom pełen dostęp do smartfona ofiary. Trojan zbiera kontakty z książki adresowej i rozsyła SMS-y ze złośliwymi linkami. FluBot wykrada też informacje o kartach kredytowych oraz danych uwierzytelniających. Ponadto trojan wykorzystuje uzyskane uprawnienia, aby utrudniać użytkownikom odinstalowywania aplikacji.
Należy zaznaczyć, że malware podszywa się nie tylko pod aplikację poczty głosowej, ale również DHL, UPS, przeglądarkę Chrome czy Adobe Flash. Wprawdzie FluBot nie działa na iOS, ale kiedy użytkownik iPhone’a uzyska dostęp do linków wysyłanych przez oszustów jest natychmiast przekierowywany na strony phishingowe. Ofiara jest zachęcana do odpowiedzi na kilka pytań związanych z badaniem rynku, oszuści oferują za udział w ankiecie iPhone’a 13.
FluBot dotarł do Polski
Specjaliści z Bitdefendera zwracają uwagę na fakt, iż FluBot przemieszcza się pomiędzy europejskimi państwami. Po Rumunii, kolejna fala ataków była wymierzona przeciwko Finom. Co istotne, komunikaty wysyłane do użytkowników smartfonów są napisane poprawnie i na pierwszy rzut oka nie wzbudzają większych podejrzeń. To oznacza, że przestępcy stojący za FluBotem dopracowują szczegóły, aby zwiększyć zasięg swojego działania.
W ostatnich tygodniach FluBot jest szczególnie aktywny w Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Polsce. Wprawdzie wymienione państwa zostały zaatakowano mniej więcej w tym samym czasie, ale szczyty ataków miały miejsce w różnych dniach i nie pokrywają się ze sobą. Przykładowo, kiedy liczba incydentów zaczęła nasilać się w Polsce, to w Rumunii nastąpiło ich wyraźne osłabienie.
Pomimo aresztowania wielu osób podejrzewanych o celowe rozprzestrzenianie tego trojana, kampanie nie tylko nie ustały, ale wręcz nabrały rozpędu. Bitdefender dostrzega też pozytywną stronę FluBota - trojan w dużym stopniu przyczynił się do wzrostu świadomości właścicieli smartfonów na temat smishingu.
Źródło; marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Możliwość pozyskiwania danych z ZUS i prowadzenia zdalnych kontroli. Państwową Inspekcję Pracy czeka szereg zmian
Instytucje kontrolujące stopniowo zmieniają swój charakter na bardziej doradczy, informacyjny i edukacyjny – wskazuje Główny Inspektor Pracy. Ta zmiana odpowiada na potrzeby procesu deregulacji prowadzonego przez rząd, który zresztą w pierwszym pakiecie uwzględnił ograniczenie liczby kontroli i ich czasu. Jednocześnie trwają prace nad wzmocnieniem PIP w ramach kamieni milowych przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy, w tym nadaniu jej uprawnień do przekształcania pozornych umów cywilnoprawnych w umowy o pracę.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Farmacja
E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.