Fundacja Poland Business Run przekazała 2 mln zł na wsparcie osób z niepełnosprawnościami
Fundacja Poland Business Run przekazała 2 mln zł na wsparcie osób z niepełnosprawnościami
Fundacja Poland Business Run zakończyła 2024 rok sukcesem, ustanawiając przy tym nowe rekordy – liczby beneficjentów, uczestników biegu charytatywnego, zrealizowanych projektów czy skali udzielonej pomocy. Dzięki 13. edycji największej sztafety biznesowej w Polsce – Poland Business Run, która odbyła się stacjonarnie w Krakowie i wirtualnie na całym świecie, udało się wesprzeć 150 kolejnych potrzebujących osób, dofinansowując im protezy, wózki i rehabilitację na kwotę blisko 2 mln złotych. Więcej szczegółów można znaleźć w Raporcie Rocznym 2024 Fundacji.
Tegoroczny bieg charytatywny, który organizowany jest od 2012 roku na rzecz osób z niepełnosprawnością ruchową, po amputacji i po mastektomii, przyciągnął aż 41 600 uczestników z Polski i 21 krajów, oraz 600 dzieci startujących w PBR Kids. Równocześnie Fundacja odnotowała rekordową liczbę partnerów i sponsorów, a także organizacji, które zgłosiły swoje 5-osobowe drużyny do sportowej rywalizacji. Łącznie w działania na rzecz beneficjentów zaangażowało się 1700 firm i korporacji oraz 60 partnerów.
Pomimo rosnącej liczby wykonywanych amputacji w Polsce, nadal za mało rozmawia się na temat wyzwań, z jakimi mierzą się osoby po utracie kończyn. Dlatego w tym roku Fundacja Poland Business Run wraz z Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu po raz pierwszy w Polsce zainicjowały Miesiąc Świadomości Amputacji. Idea Pomarańczowego Kwietnia ma oswajać z tematem, uświadamiać, edukować, integrować i aktywizować.
– Rok 2024 był dla nas wyjątkowy, nie tylko ze względu na rekordową frekwencję biegaczy i liczbę zaopiekowanych beneficjentów, ale także realizację nowych, ambitnych projektów, takich jak Miesiąc Świadomości Amputacji czy Be Closer. To najlepszy dowód, że wspólnie możemy realnie dokonywać pozytywnych zmian, a firmy w Polsce są coraz bardziej otwarte na społeczne inicjatywy. Serdecznie dziękuję za to, że działacie z nami i pomagacie! – podkreśla Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run.
Na pomoc małym beneficjentom
Dzięki wsparciu biegaczy, sponsorów i partnerów w 2024 roku udało się zapewnić rehabilitację, protezy oraz sprzęt rehabilitacyjny i sportowy dla 150 beneficjentów, w tym siedmiorga dzieci z niepełnosprawnością ruchową i po amputacji. Proces powrotu do codziennego funkcjonowania po przebytej chorobie czy wypadku, których konsekwencją jest na przykład amputacja kończyny, wymaga odpowiedniej rehabilitacji, wsparcia specjalistów czy zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego. O wszystkie te kwestie pomaga zadbać Fundacja Poland Business Run.
Wśród małych beneficjentów jest m.in. 5-letni Olek, u którego zdiagnozowano nowotwór kości i konieczna była amputacja nogi. Teraz otrzymał swoją pierwszą protezę i może bawić się jak jego rówieśnicy. Z dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego skorzystała 10-letnia Maja, która urodziła się bez prawej nogi i z nieprawidłowo rozwiniętym biodrem, przez co porusza się o protezie i na wózku. Dzięki rehabilitacji nabrała sprawności fizycznej, może chodzić do szkoły i wybrać się na wymarzone wakacje. 12-letni Jakub choruje na dziedziczną paraplegię spastyczną. Jego marzeniem jest gra w koszykówkę na wózkach i dostanie się do młodzieżowej kadry. Do tego celu przybliża go otrzymane dofinansowanie do zakupu wózka sportowego. Więcej sylwetek beneficjentów można znaleźć na www.pbr.pl.
Żyć, działać i pracować odpowiedzialnie
Fundacja rozwijała także projekty edukacyjne i związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. W marcu odbyła się 2. edycja konferencji CSR Poland, która zgromadziła 240 uczestników i zakończyła się wręczeniem nagród CSR Poland Awards. Spośród 200 nadesłanych zgłoszeń wyróżniono 12 firm i 3 Leaderów, którzy zrealizowali ciekawe inicjatywy społeczne, programy dla pracowników czy projekty charytatywne. W 2025 roku odbędzie się kolejna odsłona tego wydarzenia – organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie, konferencji oraz warsztatach. Zapisy na www.csrpoland.pl.
Podczas konferencji ogłoszono też powstanie nowej inicjatywy Be Closer, której misją jest wspieranie firm w budowaniu społecznie odpowiedzialnych projektów. Specjaliści z dziedziny CSR z wieloletnim doświadczeniem pomagają organizacjom angażować się w działania na rzecz społeczeństwa, m.in. poprzez realizację paneli i webinarów edukacyjnych, wolontariatu pracowniczego czy zamkniętych eventów, jak np. bieg charytatywny dla firmy z branży medycznej.
Fundacja została wielokrotnie doceniona w 2024 roku – podczas konferencji Biegowe 360° otrzymała Nagrodę Specjalną za działania CSR w sporcie i biznesie na wielką skalę, zaś Agnieszkę Pleti, prezeskę Fundacji, nagrodzono tytułem „Polka XXI wieku” w kategorii „Działalność społeczna”. Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, założone w 2018 roku przez Fundację Poland Business Run, zdobyło natomiast statuetkę Lodołamacza 2024 w kategorii „Instytucja”.
Patrząc w przyszłość
Co do nowości, Fundacja zapowiedziała na 2025 rok premierę nowej aplikacji ułatwiającej bieganie wirtualne – w ramach sztafety Poland Business Run i nie tylko.
– Na wiosnę 2025 roku planujemy start naszej nowej aplikacji! To coś więcej niż narzędzie do dodawania wyników – to platforma, która umożliwi budowanie zdrowych nawyków sportowych, rywalizację i pomaganie poprzez różnorodne aktywności, nie tylko bieganie. Chcemy, aby uprawianie sportu łączyło ludzi z charytatywną ideą i było dostępne dla każdego, niezależnie od miejsca i czasu – mówi Kamil Bąbel, Project Manager Poland Business Run.
Więcej o działaniach Fundacji oraz Raport Roczny 2024 można znaleźć na www.pbr.pl.

Husqvarna prezentuje przełomowe pilarki łańcuchowe dla profesjonalistów

Czy dobrze rozumiesz oznaczenia na kartonach na mleko czy soki?

Pomagaj, biegając! Znamy datę startu zapisów do Poland Business Run 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.