Eco5tech podsumowuje pierwszy kwartał 2023 r.
Eco5tech SA, notowana na rynku NewConnect, zajmująca się projektowaniem i nadzorami w sektorze budownictwa i implementacją projektowo-wykonawczą innowacyjnych rozwiązań w zakresie Property Technology, w pierwszym kwartale br. wypracowała 3,2 mln zł przychodów ze sprzedaży, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r. (+162 proc. rdr.). Jednakże, z uwagi na znaczne koszty operacyjne związane z bieżącym funkcjonowaniem oraz utworzeniem rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego Eco5tech za pierwszy kwartał br. zaraportowało 141 tys. zł straty netto.
Od stycznia do marca br. Eco5tech kontynuowała realizowanie działalności dotyczącej prac dokumentacyjnych i budowlanych, nadzorów inwestycyjnych oraz technologii dla nieruchomości (PropTech). Umowy Spółki opierają się głównie na długoterminowych kontraktach, które są realizowane w ciągu kilku okresów sprawozdawczych, co zapewnia Eco5tech stabilność portfela i pracy na kolejne okresy.
- W pierwszym kwartale intensywnie pracowaliśmy nad realizacją kolejnych etapów poszczególnych projektów. W efekcie zaraportowaliśmy ponad dwu i półkrotny wzrost przychodów. Niestety wzrost kosztów związanych z usługami mocno wpłynął na nasz wynik operacyjny i końcowy netto – podkreśliła Alicja Gackowska prezes zarządu Eco5Tech - Spółka poniosła znaczące wydatki związane z bieżącą realizacją projektów, które są wymagane na każdym etapie przedsięwzięcia, takich jak np. prace geodezyjne, prace geologiczne, czy też usługi obce związane z wykonywaniem robót budowlanych. Dodatkowo prowadzimy prace budowlane wymagające znacznych nakładów finansowych oraz koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi w obszarze rozwiązań PropTech. Uwzględniając to oraz specyfikę branży i zobowiązania umowne rzeczywiste rozliczenia części projektów nastąpią na późniejszych etapach realizacji przedsięwzięć. Jeśli nie wystąpią dodatkowe czynniki rynkowe, to druga połowa bieżącego roku może być lepsza pod względem wypracowanych wyników – zakończyła Alicja Gackowska.
W raportowanym okresie w drodze negocjacji Eco5tech zawarło porozumienie do umowy z generalnym wykonawcą robót budowlanych w zakresie realizacji usług przygotowania dokumentacji projektowej, wykonania prac budowlanych oraz wdrożenia innowacyjnych technologii PropTech w budynku biurowo-usługowym. Dzięki temu rozszerzony został przedmiot umowy o wykonanie dodatkowych prac wykonawczych oraz personalizacji zaprojektowanych innowacyjnych technologii w zakresie PropTech. Porozumienie zwiększyło wartość wynagrodzenia Eco5tech o kwotę 7,35 mln złotych netto. Jednocześnie całość prac została wydłużona i ma zakończyć się do końca roku 2023.
Spółka zakończyła również istotny etap dla projektu dotyczącego opracowania dokumentacji projektowej modernizacji Ośrodka Szkoleniowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Dębe. Opracowany został wielobranżowy projekt architektoniczno-budowlany i złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Ponadto Eco5tech zakończył projekt budowlany i wykonawczy jednego z najdłuższych i bardziej złożonych odcinków infrastruktury systemu ERTMS/GSM dla linii kolejowej LK 208.
Działalność w sektorze PropTech
W obszarze PropTech Eco5tech kontynuowało działania mające na celu rozszerzenie oferty o nowy produkt - system monitoringu zużycia mediów (MCA5tech). W pierwszym kwartale br. Spółka prowadziła rozmowy mające na celu dalsze zwiększenie skali działalności i nawiązanie współpracy z nowymi klientami.
- Zielona transformacja nabiera coraz większego rozpędu. Zarówno regulacje prawne jak i sama świadomość społeczna mocno ukierunkowują firmy i ludzi na działania mające na celu zrównoważony rozwój. Nasz system MCA5tech mocno wpisuje się w ten kierunek. Zastosowanie naszego produktu w budynkach przynosi wymierne efekty dla środowiska oraz portfela klientów. – mówi Alicja Gackowska.
Spółka kontynuowała również prace zawiązane z projektem systemem analizy epidemiologicznej w budynkach dla którego pozyskał znaczące dofinansowanie. W ramach projektu Eco5tech prowadzi prace badawczo-rozwojowe mające na celu opracowanie innowacyjnego systemu, umożliwiającego bezpieczne i komfortowe korzystanie z danego budynku.
Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE
Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!
Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.