Eco5tech podsumowuje pierwszy kwartał 2023 r.
Eco5tech SA, notowana na rynku NewConnect, zajmująca się projektowaniem i nadzorami w sektorze budownictwa i implementacją projektowo-wykonawczą innowacyjnych rozwiązań w zakresie Property Technology, w pierwszym kwartale br. wypracowała 3,2 mln zł przychodów ze sprzedaży, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r. (+162 proc. rdr.). Jednakże, z uwagi na znaczne koszty operacyjne związane z bieżącym funkcjonowaniem oraz utworzeniem rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego Eco5tech za pierwszy kwartał br. zaraportowało 141 tys. zł straty netto.
Od stycznia do marca br. Eco5tech kontynuowała realizowanie działalności dotyczącej prac dokumentacyjnych i budowlanych, nadzorów inwestycyjnych oraz technologii dla nieruchomości (PropTech). Umowy Spółki opierają się głównie na długoterminowych kontraktach, które są realizowane w ciągu kilku okresów sprawozdawczych, co zapewnia Eco5tech stabilność portfela i pracy na kolejne okresy.
- W pierwszym kwartale intensywnie pracowaliśmy nad realizacją kolejnych etapów poszczególnych projektów. W efekcie zaraportowaliśmy ponad dwu i półkrotny wzrost przychodów. Niestety wzrost kosztów związanych z usługami mocno wpłynął na nasz wynik operacyjny i końcowy netto – podkreśliła Alicja Gackowska prezes zarządu Eco5Tech - Spółka poniosła znaczące wydatki związane z bieżącą realizacją projektów, które są wymagane na każdym etapie przedsięwzięcia, takich jak np. prace geodezyjne, prace geologiczne, czy też usługi obce związane z wykonywaniem robót budowlanych. Dodatkowo prowadzimy prace budowlane wymagające znacznych nakładów finansowych oraz koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi w obszarze rozwiązań PropTech. Uwzględniając to oraz specyfikę branży i zobowiązania umowne rzeczywiste rozliczenia części projektów nastąpią na późniejszych etapach realizacji przedsięwzięć. Jeśli nie wystąpią dodatkowe czynniki rynkowe, to druga połowa bieżącego roku może być lepsza pod względem wypracowanych wyników – zakończyła Alicja Gackowska.
W raportowanym okresie w drodze negocjacji Eco5tech zawarło porozumienie do umowy z generalnym wykonawcą robót budowlanych w zakresie realizacji usług przygotowania dokumentacji projektowej, wykonania prac budowlanych oraz wdrożenia innowacyjnych technologii PropTech w budynku biurowo-usługowym. Dzięki temu rozszerzony został przedmiot umowy o wykonanie dodatkowych prac wykonawczych oraz personalizacji zaprojektowanych innowacyjnych technologii w zakresie PropTech. Porozumienie zwiększyło wartość wynagrodzenia Eco5tech o kwotę 7,35 mln złotych netto. Jednocześnie całość prac została wydłużona i ma zakończyć się do końca roku 2023.
Spółka zakończyła również istotny etap dla projektu dotyczącego opracowania dokumentacji projektowej modernizacji Ośrodka Szkoleniowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Dębe. Opracowany został wielobranżowy projekt architektoniczno-budowlany i złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Ponadto Eco5tech zakończył projekt budowlany i wykonawczy jednego z najdłuższych i bardziej złożonych odcinków infrastruktury systemu ERTMS/GSM dla linii kolejowej LK 208.
Działalność w sektorze PropTech
W obszarze PropTech Eco5tech kontynuowało działania mające na celu rozszerzenie oferty o nowy produkt - system monitoringu zużycia mediów (MCA5tech). W pierwszym kwartale br. Spółka prowadziła rozmowy mające na celu dalsze zwiększenie skali działalności i nawiązanie współpracy z nowymi klientami.
- Zielona transformacja nabiera coraz większego rozpędu. Zarówno regulacje prawne jak i sama świadomość społeczna mocno ukierunkowują firmy i ludzi na działania mające na celu zrównoważony rozwój. Nasz system MCA5tech mocno wpisuje się w ten kierunek. Zastosowanie naszego produktu w budynkach przynosi wymierne efekty dla środowiska oraz portfela klientów. – mówi Alicja Gackowska.
Spółka kontynuowała również prace zawiązane z projektem systemem analizy epidemiologicznej w budynkach dla którego pozyskał znaczące dofinansowanie. W ramach projektu Eco5tech prowadzi prace badawczo-rozwojowe mające na celu opracowanie innowacyjnego systemu, umożliwiającego bezpieczne i komfortowe korzystanie z danego budynku.

Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE

Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!

Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.