Komunikaty PR

Jarosław Dominiak Człowiekiem Corporate Governance 2023

2023-09-19  |  07:00
Biuro prasowe
Kontakt
Artur Niewrzędowski
AKM multiAN PR

Godebskiego 20
05-820 Piastów
artur.niewrzedowski|multian.pl| |artur.niewrzedowski|multian.pl
509433874
www.multian.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.23 MB )

Podczas XIII Konferencji Rada Nadzorcza, na parkiecie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, został ogłoszony laureat tytułu Człowiek Corporate Governance w Polsce. Najważniejsze wyróżnienie w branży otrzymał Jarosław Dominiak, Prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Tytuł Człowieka Corporate Governance został przyznany po raz dziewiąty przez honorową Kapitułę, tworzoną przez uczestników rynku kapitałowego, promotorów i praktyków dobrych praktyk oraz dotychczasowych laureatów. Ideą projektu Człowiek Corporate Governance jest uhonorowanie osób, które poprzez swoją pracę wnoszą ogromny wkład w budowę i rozwój ładu korporacyjnego w Polsce. 
- Cieszę się, że i w tym roku Kapituła Wyróżnienia podjęła jednomyślną decyzję, kogo wyróżnić tytułem Człowiek Corporate Governance 2023. Prezesa Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Jarosława Dominiaka osobiście znam 20 lat, i w tym okresie, mimo wielu trudności jakie polski rynek kapitałowy przechodził i jak wielu kłód było i jest rzucanych pod nogi inwestorom i spółkom, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych niestrudzenie dba o pozycję inwestora indywidualnego również z perspektywy ładu korporacyjnego. Także w swoim imieniu bardzo gratuluję wyróżnionemu, licząc na to iż będzie on członkiem kapituły wyróżnienia Człowiek Corporate Governance 2024 – powiedział Piotr Rybicki – biegły rewident, praktyk w radach nadzorczych, inicjator „Konferencji Rada Nadzorcza” i wyróżnienia „Człowiek Corporate Governance”
Wiesław Rozłucki, współtwórca współczesnego rynku kapitałowego w Polsce, pierwszy i wieloletni prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie uzasadniając przyznany w tym roku tytuł Człowiek Corporate Governance 2023 podzielił się osobistą refleksją „poznałem Jarka Dominiaka, gdy był na początku organizowania Stowarzyszenia  Inwestorów Indywidualnych. Po wielu latach nadal kieruje tą organizacją, dla której dobre praktyki korporacyjne spółek giełdowych są podstawowym celem jej działalności. Jego osobiste zaangażowanie w ochronę praw mniejszościowych akcjonariuszy w pełni zasługuje na doroczną nagrodę Człowiek Corporate Governance”.
W opinii Raimondo Egginka, Członka Kapituły – tegoroczny laureat – Jarosław Dominiak – od ponad 20 lat aktywnie broni praw inwestorów indywidualnych, m.in. w ich relacjach ze spółkami giełdowymi. Interwencje podejmowane przez Jarosława Dominiaka oraz zespół Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wielokrotnie dotyczyły wadliwego ładu korporacyjnego tych spółek. W relacjach z dużymi spółkami giełdowymi, inwestorzy indywidualni zwykle są stroną słabszą, dla której prawidłowy ład korporacyjny nabiera szczególnego znaczenia. Niektóre interwencje doprowadziły do wydania przełomowych wyroków sądowych, dotyczących m.in. prawa akcjonariuszy do dywidendy.

Jarosław Dominiak przyjmując tytuł Człowieka Corporate Governance stwierdził, że decyzję kapituły o przyznaniu wyróżnienia Człowiek Corporate Governance traktuję jako docenienie nie tyle osoby, organizacji ale całego środowiska polskich inwestorów giełdowych. To właśnie ta grupa uczestników rynku kapitałowego jest szczególnym beneficjentem dobrze funkcjonującego ładu korporacyjnego. A swoistym papierkiem lakmusowym dojrzałości rynku, jego jakości i atrakcyjności jest faktyczne stosowanie się spółek publicznych i ich organów do zapisów poszczególnych zasad dobrych praktyk i działanie w tym duchu. Od samego początku prac nad corporate governance w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych, którym mam przyjemność kierować mieliśmy przekonanie jak ważne będzie to dla rynku. Pierwotnie mógłbym powiedzieć, że była to intuicja ale z każdym kolejnym rokiem gdzie zderzaliśmy to z konkretnymi sytuacjami rynkowymi znajdowaliśmy potwierdzenie na wpływ wysokiej jakości ładu korporacyjnego na zainteresowanie rynkiem giełdowym. Z biegiem lat rosła też świadomość i znaczenie corporate governance dla inwestorów. Początkowo postrzegany jako moda, domena dużych inwestorów instytucjonalnych ład korporacyjny stał się jednym z kryteriów decyzji inwestycyjnych. Jego niski poziom w niektórych podmiotach dyskwalifikował daną spółkę już nie tylko w oczach profesjonalnych inwestorów.
Piotr Rybicki – inicjator „Konferencji Rada Nadzorcza” podsumowując tegoroczne spotkanie stwierdził, że „z pewnym sentymentem spoglądam na te kilkanaście lat i trud włożony w organizację wszystkich edycji konferencji. Konferencji, która w swoim założeniu ma na celu promowanie profesjonalnego ładu korporacyjnego oraz promowanie profesjonalnych rad nadzorczych. Taki cel jej organizacji był od samego początku i również temu przyświecały prace nad programem i ostatecznym kształtem tegorocznej konferencji. Mamy jednak do czynienia z pewnego rodzaju paradoksem. Z jednej strony wszyscy dookoła mówią o ESG w którym ważną rolę odgrywa przecież G – Corporate Governance. Ale patrząc na ogólną zapaść ładu korporacyjnego w Polsce można dojść do wniosku że rady nadzorcze nikomu nie są potrzebne. Często służą tylko i wyłącznie dodatkowemu wynagradzaniu, nie z tytułu sprawowania funkcji i pracy w radzie nadzorczej, ale „za zasługi”. Chciałbym, aby ład korporacyjny, w swej pierwotnej postaci, przetrwał i liczę na to że to właśnie dzięki ESG tak się stanie. G - Governance nie stanie się tylko dodatkiem do ES, ale rzeczywiście na ESG będziemy patrzyli w pierwszej kolejności z perspektywy corporate governance czyli ładu korporacyjnego, czyli wzajemnych relacji pomiędzy organami spółek, ich pozycji i zadań, a także kompetencji, jak również z perspektywy procedur i etyki funkcjonowania organizacji. I mam nadzieje, że nie będzie to nikomu niepotrzebny dodatek! Być może dość gorzko podchodzę do otaczającej nas rzeczywistości, ale jeżeli nie będziemy – jako praktycy – mówili o problemach dotykających członków rad nadzorczych i samych rad nadzorczych głośno, to nikt tego za nas nie zrobi. I za chwilę nie będzie chętnych by w tych radach nadzorczych zasiadać, a już na pewno by nie brać na siebie ryzyka.

*****
Jarosław Dominiak, jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz studiów Advanced Management Program w IESE Business School w Barcelonie – Uniwersytet Navarra. Uczestnik podyplomowych studiów z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem (SGH w Warszawie) oraz Zarządzania Finansami MSP (AE we Wrocławiu). Inicjator i pierwszy prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Od 2000 roku stypendysta i członek amerykańskiej organizacji Ashoka – Innovators for the Public. Specjalizuje się w tematyce relacji inwestorskich i komunikacji finansowej. Od 2000 r. przedstawiciel krajowych organizacji inwestorskich w World Federation of Innvestors Corp. W latach 2011-2016 członek stałej grupy doradczej (Securities and Markets Stakeholder Group) przy europejskim regulatorze - ESMA (European Securities and Markets Authority) w Paryżu. Członek wielu gremiów środowiskowych oraz rad konsultacyjnych powoływanych przez Ministra Finansów oraz Ministra Skarbu Państwa (m.in. Rada Rozwoju Rynku Finansowego, Rada ds. prywatyzacji GPW w Warszawie, Rada Akcjonariatu Obywatelskiego przy Ministrze Skarbu Państwa), członek zespołu opracowującego Kodeksu Nadzoru Korporacyjnego Polskiego w ramach Forum Corporate Governance, członek jury konkursu na najlepszą stronę internetową spółki giełdowej oraz członek kapituły na najlepszy raport roczny spółki giełdowej. Wieloletni sędzia Sądu Giełdowego przy GPW. W latach 2009-2011 członek zarządu organizacji Euroshareholders w Brukseli, w latach 2013-2015 roku członek zarządu organizacji EuroFinuse w Brukseli opiniującej m.in. akty prawne z zakresu rynku kapitałowego dla Komisji Europejskiej. Wykładowca na studiach podyplomowych relacji inwestorskich i komunikacji finansowej – SGH w Warszawie. Prelegent podczas licznych szkoleń i konferencji z dziedziny rynku kapitałowego oraz autor kilkuset komentarzy i artykułów w mediach finansowych. Członek Rady Giełdy w latach 2016-2017, członek rad nadzorczych spółek publicznych. Zainteresowania: miłośnik i czynnie uprawiający kolarstwo szosowe i narciarstwo biegowe.

*****
W skład Kapituły wyróżnienia Człowiek Corporate Governance 2023 (w kolejności alfabetycznej) wchodzą: Zbigniew Błaszczyk, Raimondo Eggink, Agnieszka Gontarek, Monika Marcinkowska, Ilona Pieczyńska-Czerny, Wiesław Rozłucki, Piotr Rybicki oraz Agnieszka Słomka-Gołębiowska.

*****
Trzynasta edycja spotkania liderów ładu korporacyjnego odbyła się z inicjatywy Piotra Rybickiego na parkiecie sali notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, sercu polskiego rynku kapitałowego. Konferencja Rada Nadzorcza, jest największym wydarzeniem związanym z tematyką corporate governance w Polsce. Głównymi wątkami poruszanymi w trakcie spotkania były m.in.: praktyczne aspekty sprawowania kontroli, nadzoru właścicielskiego i funkcjonowania rad nadzorczych, w tym m.in.: ESG z perspektywy rad nadzorczych i biegłego rewidenta, czy adekwatności i skuteczności stosowanych w spółce systemów kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem, systemów zapewniania zgodności działalności z normami lub mającymi zastosowanie praktykami oraz audytu wewnętrznego.

*****
Partnerzy XIII Konferencja Rada Nadzorcza: Fundacja GPW, ACCA, Chapter Zero Poland, Kancelaria Filipiak Babicz Legal, Moore Polska, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, oraz Agencja Komunikacji Medialnej multiAN PR.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: AKM multiAN PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Giełda Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE Biuro prasowe
2024-12-20 | 11:00

Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE

8. edycja rankingu SEC Newgate: WYCENA PREZESÓW #TOP30 POLSKIEJ GIEŁDY ponownie została zdominowana przez sektor finansów i bankowości, którego przedstawiciele odpowiadają
Giełda Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!
2024-12-20 | 08:20

Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!

Łódzkie studio gier, notowane na warszawskiej giełdzie, Big Cheese Studio S.A., przedstawia plany rozwoju na 2025 rok. Ich celem jest wzmocnienie pozycji spółki na globalnym rynku
Giełda Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
2024-12-02 | 14:00

Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów

Bankier.pl zajął pierwsze miejsce w dwóch kategoriach tegorocznego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów realizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.